Free

Hogyan kezeld az allergiát és az anafilaxiát? Segít a Semmelweis Egyetem! – Videó

Szádeczky-Kardoss Klára | 2022-11-18
Érdekelnek az allergia és az anafilaxia tünetei, okai és kezelési módjai? Esetleg te is érintett vagy a problémában? A Semmelweis Egyetem szakértői által készített videó nagy segítség lehet.

Mitől jöhet létre allergia?

Nagyjából 20 ezer allergiát kiváltó anyagot, azaz allergént ismerünk. Ezek elsősorban a bejutás helyén okoznak gyulladást (pl. orr, száj, szem, bőr stb.). A két leggyakoribb allergiás reakciós típus az azonnali és a késői, amelyek hátterében eltérő immunfolyamatok állnak és a reakcióidejük is eltérő. Gyakran előfordul, hogy ugyanazon allergénre mindkét allergiás folyamat lezajlik egymást követően.

Az egyre többeket érintő allergiás betegség pontos okait nem ismerjük. A genetikai háttér mellett szerepet játszhat az immunrendszer állapota, valamint különböző környezeti tényezők is.

Fontos pontosan diagnosztizálni a tüneteket

Gyakran tévesztik össze a tejfehérje-allergiát a tejcukor-, más néven a laktózintoleranciával. Továbbá a cöliákiás gluténérzékenység sem allergia, hanem egy automimmun betegség. A búzaallergiától eltérően ezt a betegséget más glutént tartalmazó gabonafélék is kiválthatják és fenntarthatják.

Forrás: 123rf

Mivel az allergiához hasonló tünetek hátterében többféle betegség is állhat, a helyes kezelés kiválasztásához nagyon fontos a pontos és korai diagnózis. Az allergiavizsgálatok két csoportra oszthatók: az antitest alapúakra (pl. alkaros Prick teszt) és az immunsejt alapúakra (pl. epicutan teszt).

Hallottál már a keresztallergiáról?

Bár az immunsejtjeink számtalan allergént képesek elkülöníteni egymástól, a kémiailag nagyon hasonló anyagokat mégis összetéveszthetik és támadásba lendülhetnek. Ez a keresztallergia. Például, ha allergiás vagy a parlagfűre, akkor ugyanúgy reakciókat válthat ki belőled a görögdinnye vagy a sárgadinnye. Ilyenkor szájüregi viszketés, ajak-, nyelv-, garatvizenyő, néha hasi görcsök lépnek fel. A nyírfa pollenjére allergiásoknál jóval gyakoribb a pollen-étel keresztreakció.

A Budai Allergiaközpont összegyűjtötte a jellemzőbb keresztallergiákat:

• Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
  • Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoranna, oregánó, zeller
  • Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokádó
  • Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér
  • Földimogyoró: dió
  • Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
  • Latex: gesztenye, banán, spenót, avokádó, citrusfélék, kivi

Az anafilaxiás sokk veszélyei

Az anafilaxia egy potenciálisan életveszélyes reakció, ami nagyon gyorsan következik be, és általánosan az egész szervezetre kiterjed. Legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk, ami gyors kezelés nélkül halálhoz vezethet. Anafilaxia esetén a szervezetbe mielőbb adrenalininjekciót kell juttatni, utána pedig kórházi megfigyelés szükséges.

Hogyan kezeljük az allergia tüneteit?

Az allergiás tünetekre típustól függően vagy antihisztamint tartalmazó, illetve a hisztamin felszabadulását gátló gyógyszereket adnak, vagy helyileg, esetleg általánosan ható gyulladáscsökkentő szteroidokkal kezelik azokat. Bizonyos allergiatípusok esetében jó eredmény érhető el immunterápia segítségével.

Tünetek esetén érdemes szakember segítségét kérni, aki a vizsgálatok kiválasztásával, az eredmények értelmezésével segít kideríteni, hogy milyen folyamatok állnak a tünetek hátterében, majd a diagnózis után összeállítja a legmegfelelőbb kezelési tervet.

Mi történik az allergiás reakciók során? Mi az az anafilaxia? Hogyan lehet az allergiát kezelni? Mi a különbség az allergia, az intolerancia vagy az autoimmun betegségek között? A Semmelweis Egyetem animációs filmjéből ezekre a kérdésekre részletesebben is választ kaphatsz.