Nagyjából 20 ezer allergiát kiváltó anyagot, azaz allergént ismerünk. Ezek elsősorban a bejutás helyén okoznak gyulladást (pl. orr, száj, szem, bőr stb.). A két leggyakoribb allergiás reakciós típus az azonnali és a késői, amelyek hátterében eltérő immunfolyamatok állnak és a reakcióidejük is eltérő. Gyakran előfordul, hogy ugyanazon allergénre mindkét allergiás folyamat lezajlik egymást követően.
Az egyre többeket érintő allergiás betegség pontos okait nem ismerjük. A genetikai háttér mellett szerepet játszhat az immunrendszer állapota, valamint különböző környezeti tényezők is.
Gyakran tévesztik össze a tejfehérje-allergiát a tejcukor-, más néven a laktózintoleranciával. Továbbá a cöliákiás gluténérzékenység sem allergia, hanem egy automimmun betegség. A búzaallergiától eltérően ezt a betegséget más glutént tartalmazó gabonafélék is kiválthatják és fenntarthatják.
Forrás: 123rf
Mivel az allergiához hasonló tünetek hátterében többféle betegség is állhat, a helyes kezelés kiválasztásához nagyon fontos a pontos és korai diagnózis. Az allergiavizsgálatok két csoportra oszthatók: az antitest alapúakra (pl. alkaros Prick teszt) és az immunsejt alapúakra (pl. epicutan teszt).
Hallottál már a keresztallergiáról?
Bár az immunsejtjeink számtalan allergént képesek elkülöníteni egymástól, a kémiailag nagyon hasonló anyagokat mégis összetéveszthetik és támadásba lendülhetnek. Ez a keresztallergia. Például, ha allergiás vagy a parlagfűre, akkor ugyanúgy reakciókat válthat ki belőled a görögdinnye vagy a sárgadinnye. Ilyenkor szájüregi viszketés, ajak-, nyelv-, garatvizenyő, néha hasi görcsök lépnek fel. A nyírfa pollenjére allergiásoknál jóval gyakoribb a pollen-étel keresztreakció.
A Budai Allergiaközpont összegyűjtötte a jellemzőbb keresztallergiákat:
Az anafilaxia egy potenciálisan életveszélyes reakció, ami nagyon gyorsan következik be, és általánosan az egész szervezetre kiterjed. Legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk, ami gyors kezelés nélkül halálhoz vezethet. Anafilaxia esetén a szervezetbe mielőbb adrenalininjekciót kell juttatni, utána pedig kórházi megfigyelés szükséges.
Az allergiás tünetekre típustól függően vagy antihisztamint tartalmazó, illetve a hisztamin felszabadulását gátló gyógyszereket adnak, vagy helyileg, esetleg általánosan ható gyulladáscsökkentő szteroidokkal kezelik azokat. Bizonyos allergiatípusok esetében jó eredmény érhető el immunterápia segítségével.
Tünetek esetén érdemes szakember segítségét kérni, aki a vizsgálatok kiválasztásával, az eredmények értelmezésével segít kideríteni, hogy milyen folyamatok állnak a tünetek hátterében, majd a diagnózis után összeállítja a legmegfelelőbb kezelési tervet.
Mi történik az allergiás reakciók során? Mi az az anafilaxia? Hogyan lehet az allergiát kezelni? Mi a különbség az allergia, az intolerancia vagy az autoimmun betegségek között? A Semmelweis Egyetem animációs filmjéből ezekre a kérdésekre részletesebben is választ kaphatsz.