Free

Három tipp nyárra, Neked! avagy: nyáron nem tanulunk! De mit csinálj helyette? (4.rész)

Gunda-Szabó Dóra | 2023-07-29

A nyár a pihenésé, ez vitathatatlan! A legtöbb, amit a jövő tanévért tehetsz, hogy feltöltődsz és kipihened magad.

A nyári szünet két és fél hónapja ugyanakkor olyan tevékenységekre ad lehetőséget, amire az iskolaidő nem. Ráadásul fejlesztenek és készítenek téged arra, hogy eredményesebben tanulj, jobban teljesíts az érettségin. Cikksorozatunkban olyan ötleteket gyűjtöttünk össze, amikkel tanulás nélkül erősítheted az írás– vagy beszédkészséged, nyelvtudásod, kreativitásod, vagy csak egyszerűen tájékozottabb lehetsz. Pihenj aktívan!

TIPPJEINK

1.

Önkénteskedj!

Lehet, hogy az érettségihez kötelező 50 önkéntes munkaóra teljesítése már elvette a kedvedet ettől a műfajtól, de érdemes még egy próbát tenned. Mivel az érettségihez beszámolható munkalehetőségeket az iskola szervezi meg, valószínűleg nyáron még ezt is el kell engedned; vagyis önként önkénteskedhetsz. Számos szervezet van, amelyik segít eligazodnod. Gondolkodhatsz külföldi önkéntes programban, ha időben tervezel. Ha te is szeretnéd bejárni a világot, idegen helyeken kalandokba keveredni, tapasztalatot és barátokat szerezni, akkor olvasd el cikkünket a témában. Természetesen itthon is rengeteg lehetőséget találsz. Nézd meg a Máltai Szeretetszolgálat oldalát; idősek gondozása, gyerekekkel való foglalkozás, hajléktalan emberek segítése, fogyatékkal élőkkel való törődés, egészségügyi munka csak néhány fő kategória azok közül, amikbe lehetőséged van bekapcsolódni.

Próbáld ki magad új szerepekben: önkénteskedj! (Fotó:123rf)

2.

Fogyassz kultúrát tudatosan nyáron!

Nem feltétlenül Schönberg dodekafóniáját kell a nyáron megszeretned, nézd a neked kedves filmeket vagy hallgasd a kedvenc zenéid. De nyáron van időd egy-egy témát, korszakot, stílust jobban megismerni, ami sokkal maradandóbb lehet, mint válogatás nélkül fogyasztani. Melyik a kedvenc együttesed? Nézz utána, milyen zenei hatások mentén alakult ki a stílusuk és hallgasd meg azokat is! Vagy ha tetszett egy film, nézd meg a rendező korábbi munkáit is, és próbáld meg megfogalmazni, milyen utat jár be a művészi önkifejezése! Ismerj meg híres klasszikusokat a képzőművészt, zene vagy film terén! Sokkal jobban megértesz egy-egy kultúrtörténeti egységet így, és nem utolsó sorban műveled magad.

A legegészségesebb mozgásforma a túrázás. (Fotó:123rf)

3.

Túrázz!

Tudtad, hogy a legegészségesebb mozgásforma a túrázás? Röviden azért, mert ez a sport mozgatja meg a legtöbb izomcsoportot, közben pedig nem terheli túl sem a szívet, sem az ízületeket. Ezért ajánlják minden korosztálynak. A természetjárás erősíti a mentális egészséged, kikapcsol. A friss levegő és a napsütés pedig sokkal jobban feltölt, mint egy konditerem neonvilágítása. Ha ez túl unalmasnak hangzik, emeld a tétet! Menj egyedül, és tájékozódj térkép alapján, ne a telefonoddal. Tűzz ki egy szintidőt, vagy hosszútávú úticélt. Például sokan járják végig az Országos Kéktúrát szakaszonként.