Példakép

Heten kaptak Gábor Dénes-díjat idén

Tar Gábor | 2022-12-19
Átadták a technológiai innováció, műszaki és mérnöki kutatómunka terén mutatott kiemelkedő teljesítményeket elismerő 2022. évi Gábor Dénes-díjakat. A díjazottak között több egyetemi tanár is megtalálható.

Az idei Gábor Dénes-díjak átadását december 19-én a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) tartották.

Összesen heten részesültek a díjban, közülük egy szakember külhoni Gábor Dénes-díjat kapott, illetve egy életműdíjat is kiosztottak

– derül ki az MTI beszámolójából.

Külhoni Gábor Dénes-díjat kapott

• Tigyi Gábor kutatóorvos, a Tennessee Élettani Hariett Van Vleet Alapítvány Professzora a rákterápiában elért eredményeiért és a sugárbetegek életmentő kezelésére alkalmas gyógyszer kidolgozásáért.

Gábor Dénes-életműdíjat kapott

• Roósz András kohómérnök, a Miskolci Egyetem professzor emeritusa a hazai fémes anyagtudományi kutatás és fejlesztés területén elért kiemelkedő eredményeiért.

További öt Gábor Dénes-díjat is kiosztottak az alábbi szakemberek számára:

• Bertényi Balázs villamosmérnök, a Nokia Solutions and Network Kft. 6G kutatási programjának globális szabványosítási törekvéseinek vezetője;
  • Kovács Levente villamosmérnök, az Óbudai Egyetem egyetemi tanára;
  • Pauk János agrármérnök, az MTA doktora, a szegedi Gabonakutató Kft. munkatársa;
  • Szigeti Krisztián fizikus, biofizikus, a Semmelweis Egyetem tudományos főmunkatársa és a Kinepict Health Kft. ügyvezető igazgatója;
  • Toldy Andrea vegyészmérnök, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egyetemi tanára.

Emellett Gábor Dénes tudományos diákköri ösztöndíjat kapott:

• Kozák Áron, a BME gépészmérnök hallgatója,
  • Sóki András, a BME villamosmérnök hallgatója.

Roósz András kohómérnök, a Miskolci Egyetem professzor emeritusa, miután átvette a Gábor Dénes-életműdíjat. Mellette Bendzsel Miklós, a Gábor Dénes-díjat alapító Novofer Alapítvány kuratóriumának elnöke (b) és Freund Tamás, az MTA elnöke (j). (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Az 1989-ben alapított díjat már 270 személy kapta meg

A díjat 1989-ben a Novofer Alapítvány hozta létre. A célja a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka és a technológiai fejlesztés együttesén alapuló innovációban megszületett kiemelkedő teljesítmények elismerése – olvasható a Gábor Dénes-díj honlapján.

A holográfia feltalálásáért és lehetőségeinek kiaknázásáért 1971-ben fizikai Nobel-díjjal kitüntetett tudósról elnevezett – hazai-, valamint a határainkon kívül élő magyar kiválóságoknak adható – díjat idén már 34. alkalommal osztották ki. Így az elismerést az idei díjazottakkal együtt már 270-en kapták meg. Az elismerésben az alapítás évében hárman részesülhettek, 1990 óta pedig évente általában hét személy kapja meg.

A Gábor Dénes Díj egy 125 mm átmérőjű bronz (nemzetközi díj esetében ezüst) plakett, amely a kitüntetett nevét, a kitüntetés évszámát, a tudós hologram képét tartalmazza. A díjat díszoklevél és pénzdíj egészíti ki, amelyet a közhasznú szervezetként nyilvántartott Novofer Alapítvány és a céljait támogató egyének, vállalatok, intézmények biztosítanak.

A december elején kiosztott idei Prima Primissima Díjak nyertesei között is négy egyetemi oktató, kutató szerepel. Ketten a Műegyetemen tanítanak, a másik két díjazott az ELTE, illetve egy londoni művészeti egyetem professzora. A Junior Prima díj Magyar Tudomány kategóriájának idei díjaival pedig tíz fiatal tudóst ismertek el, akik többsége természettudományokkal foglalkozik.