Példakép

Ezek a fiatal kutatók kaptak idén Junior Prima díjat

Tar Gábor | 2022-12-07
Tíz fiatal tudóst ismertek el a Junior Prima díj Magyar Tudomány kategóriájának idei díjaival. Az egyetemeken, illetve kutatóintézetekben dolgozó fiatalok többsége természettudományokkal foglalkozik.

A 2007 óta kiosztott elismerést azok a 33 év alatti fiatal tudósok kaphatják, akik a díjat a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) közösen létrehozó Prima Primissima Alapítvány megfogalmazása szerint „kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez”.

A díjazottakat idén is az egyes tudományterületek szaktekintélyei választották ki az MFB felkérésére. Az elismerésben részesülők a díj mellé 2-2 millió forintot kapnak – olvasható a Prima Primissima Alapítvány idei díjazottakról szóló közleményében.

A Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájának idei győztesei:

• Bódi Attila (csillagászat) – Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet tudományos munkatársa
  • Fliszár-Nyúl Eszter (toxikológia, farmakokinetika) – Pécsi Tudományegyetem egyetemi adjunktusa
  • Horváth Zsolt (pszichológia) – az ELTE PPK Pszichológiai Intézet egyetemi adjunktusa
  • Karády Júlia (orvostudomány) – a Harvard Medical School tudományos munkatársa
  • Kecsenovity Egon (vegyészet) – fejlesztőmérnök, a Szegedi Tudományegyetem volt kutatója
  • Koók László (bio-, környezet- és vegyészmérnöki tudományok) – a Pannon Egyetem kutatója
  • Mayer Martin János (műszaki tudományok/energetika) – a BME adjunktusa
  • Mészáros-Molnár Kinga (biológia) – a Biofizikai Intézet tudományos munkatársa
  • Thiering Gergő (fizika) – a Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatója
  • Tóth Gergő (közgazdaságtan, hálózatkutatás) – a Közgazdaság-tudományi Intézet tudományos segédmunkatársa

Az elismeréseket Bókay Márton, nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkár és Sipos-Tompa Levente, az MFB elnök-vezérigazgatója adta át a Magyar Tudományos Akadémia épületében (Fotó: primaprimissima.hu)

Az ELTE díjazottja a függőségeket kutatja

A díjazottak közül Horváth Zsoltnak, az ELTE PPK Pszichológiai Intézet egyetemi adjunktusának szakmai életútját külön cikkben mutatta be az ELTE honlapja. Eszerint a díjazott kutatásainak fókuszában a kémiai és viselkedéses függőségek állnak, kiemelten foglalkozott a problémás alkoholivók és szerhasználók pszichológiai jellemzőinek azonosításával. Legfontosabb szakmai eredményei közé tartozik, hogy

• kollégáival együtt megalkotta a magyar alkoholivók tipológiáját,
  • az alkoholproblémákkal küzdők hozzátartozói körében azonosította a toleráns-inaktív megküzdést (a hozzátartozó vagy önfeláldozó módon tesz lépéseket, hogy megmentse a szerhasználót vagy megjelenhet a problémába való belenyugvás),
  • valamint elsőként állapította meg a düh-rumináció (ismétlődő, passzív gondolkodási mód) szerepét a problémás kannabiszhasználat kialakulásában.

Közel félmilliárdos támogatást nyert el a BME kutatója

Fiatal kutatókkal kapcsolatos hírünk volt az is nemrégiben, hogy egyedüli magyarként Nagy Péter, a BME kutatója nyert el támogatást az Európai Kutatási Tanács fiatal kutatóknak kiírt idei kiválósági pályázatán. A Műegyetem vegyészmérnöki és biomérnöki karának tudományos munkatársa öt évre 1,2 millió eurós (közel félmilliárd forintos) kutatási támogatást kapott a kvantumkémiai számítási eljárások kidolgozását célzó pályázatával.