Tudástár

Amit tudnod kell, ha fizika szakra mennél

Magyar Krisztina | 2023-05-23
Érdekelnek a fizika törvényszerűségei, a műszaki, gazdasági és államigazgatási feladatok? Szívesen tanulnál természettudományi területen? Összegyűjtöttünk Neked minden lényeges információt, amit a fizika alapszakról érdemes tudnod.

Ha a fizika a Te világod, mutatjuk: fizikus végzettséggel hol helyezkedhetsz el?

Tanulmányaik végeztével a fizikusok a műszaki és gazdasági életben, valamint az államigazgatásban irányító, szervező részfeladatokat látnak el, továbbá  fizikai jelenségeket valósítanak meg  laboratóriumi körülmények között, amiket mérésekkel mutatnak be. Az ezzel kapcsolatos álláshirdetések közül sok tanári, programozó fizikusi, anyagköltség elemzői, tesztmérnöki munkák találhatók.

A leggyakrabban betöltött munkakörök, amelyekben elhelyezkedhetsz, például rendszergazda, tanár, labortechnikus, minőségirányítási mérnök. 

 

Hírességek a fizika világából

Ki más lehetne az első a fizika nagyjai bemutatása során mint Albert Einstein. A német Nobel-díjas elméleti fizikust a 20. század legnagyobb tudósaként tartják számon. Az ő nevéhez fűződik a relativitáselmélet, de nagyban hozzájárult a kvantummechanika, a statisztikus mechanika és a kozmológia fejlődéséhez is. 1921-ben a fényelektromos jelenség törvényszerűségeinek felismeréséért Nobel-díjjal jutalmazták. Az ő ikonikus, a világra nyelvet öltő arcképe az egyik legismertebb a világon. A hétköznapi emberek a zseni szinonimájaként emlegetik nevét, de zsenialitását a szakemberek sem vitatják. A Time folyóirat 1999-ben az évszázad emberévé választotta. 

Érdekesség, hogy fizikusok és matematikusok között elterjedt egy humoros érték-mérce, az ún. “Einstein-szorzó”. Aki közvetlenül találkozott és kezet fogott Einsteinnel, annak 1-es az Einstein-szorzója. A hármas szorzó azt jelenti, hogy kezet fogott azzal, aki kezet fogott azzal, aki kezet fogott Einsteinnel. Vagyis az értékszám a kézfogási kapcsolódási pontok számát jelzi.

 

Nem maradhat ki a másik legismerebb fizikához kapcsolódó név, Stephen Hawking sem, angol elméleti fizikus. Születése napja éppen Galilei halálának 300. évfordulója volt, amelyről ő maga többször is büszkélkedett. Az elméleti fizikában elért eredményeiért 1978-ban Albert Einstein-díjat kapott. 1982-ben a Brit Birodalom Érdemrendje díjjal jutalmazták, 1985-ben pedig pápai kitüntetést is kapott. 

Művei közül Az idő rövid története, A világegyetem dióhéjban és A mindenség elmélete című könyvei rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek világszerte.  Motoros neuronbetegségét már 21 éves kora előtt diagnosztizálták nála, amelynek következtében súlyosan mozgáskorlátozottá vált, eleinte kerekesszékbe kényszerült, később minden mozgásszervi képességét elvesztette. Ápolók segítségével tudott élni, végül csak szemét, arcizmait és egy ujját tudta csak mozgatni.  Egyik tanítványának köszönhetően motoros gépek is rendelkezésére álltak, ennek segítségével tudott kommunikálni. Nehézségei ellenére aktív fizikus, író és közéleti személyiség volt. Halálának napja (március 14.) Albert Einstein születésének évfordulója, mindkét híres tudós 76 évet élt.

Életéről 2014-ben életrajzi film készült A mindenség elmélete címmel. 

Milyen szakképzettséget ad a fizika szak?

  • Fizikus

 

Jelenleg az országban az alábbi intézményekben érhető el ez a képzés:

Angolul jelenleg a BME képzésén (itt csak fizikus-mérnöki képzésen), illetve a PTE-n választhatod ezt a szakot Physicist néven. 

 

Ezekből a tantárgyakból jó, ha erős vagy, ha ezt a szakot nézted ki magadnak:

  • Kötelező érettségi követelmények:
      • fizika (közép v. emelt szintű érettségi)
  • És még ezek közül egy érettségi választása:
    • biológia, kémia, földrajz, informatika, matematika, természettudomány, (közép vagy emelt szintű érettségi)
  • Akad olyan intézmény, ahol a vizsgák közül legalább egyet emelt szinten kell teljesíteni. További követelmények jelentkezésnél, ha:

 

Milyen előképzettség segít a bejutásban?

Célszerű olyan már eleve olyan középiskolát választanod, ahol indítanak reál tagozatos osztályt, de egy nem szakos gimnáziumban is előnyre tehetsz szert, ha az utolsó két évedben fakultációnak választod a fizikát.

2024-től a többletpontokat felváltják az intézményi pontok, vagyis 100 pont esetében az egyetemek maguk dönthetik el, mire adnak plusz pontokat a diákoknak.

Képzési terület:

 

Mennyi időbe telik a képzés?

  • 6 félév

 

Milyen specializációi vannak, és azoknak milyen szakterületei?

Intézményenként változhat, hogy milyen specializációra van lehetőséged ezen a  szakon, illetve, hogy hány fős alap létszámmal indítanak el egy szakirányt. 

  • A BME-n két specializáció közül választhatnak a hallgatók: kutatófizikus és alkalmazott fizika. Az alkalmazott fizika specializáción a képzés súlypontja eltolódik a gyakorlati hasznosítás irányába, mely lehetőséget nyújt az alapképzési diplomával való elhelyezkedésre, és egyúttal felkészíti a hallgatókat a fizikus mesterképzési szakon belül a nanotechnológia és anyagtudomány, a nukleáris technika, az optika és fotonika, valamint orvosi fizika specializációira. A felsőbb évfolyamokon egyes specializációs kurzusok angol nyelvűek.
  • Az ELTÉ-n az első év után,
  • A PTE-n a 3. vagy a 4. félévtől, 
  • Az SZTE-n a 2. vagy a 3. félévtől választhatnak a hallgatók specializációt.

A specializációkról bővebben az adott egyetem honlapján is érdemes tájékozódni. 

A fizikusok a műszaki és gazdasági életben, valamint az államigazgatásban irányító, szervező részfeladatokat látnak el. (Fotó: 123RF)

Milyen tudományágakra és szakterületekre épül a képzés?

  • általános természettudományi ismeretek (matematika, informatika és elektronika, természettudományos alapismeretek)
  • fizika szakmai ismeretei

 

Mit tud egy fizika szakon végzett hallgató?

  • Ismeri a fizika alapvető összefüggéseit, törvényszerűségeit, és az ezeket alkalmazó matematikai, informatikai eljárásokat.
  • Átlátja a tudományos eredményeken alapuló fizikai elméleteket, modelleket.
  • Tisztában van a fizika lehetséges fejlődési irányaival és határaival.
  • Rendelkezik természettudományos alapismeretekkel és az erre épülő gyakorlat elemeinek ismeretével, és rendszerezni tudja azokat.
  • Tudja és alkalmazza azokat a terepi, laboratóriumi és gyakorlati anyagokat, eszközöket és módszereket, amelyekkel a szakmáját alapszinten gyakorolni tudja.
  • Birtokában van annak a tudásnak, amelynek alkalmazása szükséges természeti folyamatok, természeti erőforrások, élő és élettelen rendszerek szakterületéhez tartozó alapvető gyakorlati problémáinak megoldásához.
  • Tisztában van a fizika fogalomrendszerével és terminológiájával.
  • Érti és átlátja azokat a vizsgálható folyamatokat, rendszereket, tudományos problémákat, amelyeket aztán megfelelő, a tudományos gyakorlatban elfogadott módszerekkel tesztel.

 

Mivel foglalkozik egy fizikus?

  • Fizikai jelenségek megértésével, az azokkal kapcsolatos adatgyűjtéssel, az adatok feldolgozásával, valamint a feldolgozáshoz szükséges szakirodalom használatával.
  • Fizikai elméleteket, elveket és törvényszerűségeket alkalmaz.
  • A fizika területén szerzett tudása alapján képes az egyszerűbb fizikai jelenségek laboratóriumi körülmények között történő megvalósítására, mérésekkel történő bemutatására, igazolására.
  • Mérési eredményeket értékel ki, elemez, dokumentál.
  • Szakterületének kérdéseit azonosítja be.
  • Tudását alapvető gyakorlati problémák megoldására alkalmazza, beleértve azok számításokkal történő alátámasztását is.
  • Fejlesztési folyamatok fizikán alapuló részének tervezését és szervezését végzi.
  • A szakjának megfelelően releváns adatok összegyűjtését és értelmezését végzi, amelyek alapján megalapozott véleményt tud alkotni társadalmi, tudományos vagy etikai kérdésekről.
  • Természettudományos alapokon nyugvó érvelés képességével rendelkezik.

 

Hol tanulhatsz tovább, ha itt végzel?

Olyan szakokon tanulhatsz tovább, mint anyagtudomány, fizikus, geofizikus, csillagász, meteorológus mesterképzések. A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz, ez esetben kreditbeszámításra is van lehetőséged. Így olyan szakok is szóba jöhetnek, mint alkalmazott matematikus, biotechnológia, környezettudomány, matematikus, molekuláris biológia, vegyész mesterszakok.

 

A természettudományokkal kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.