Szakkollégiumi körkép: ELTE Bolyai Kollégium

Buzás Boglárka | 2023-02-19
A szakkollégium intézményét már-már hungarikumként tartjuk számon, mely elválaszthatatlan a hazai felsőoktatás hagyományaitól. E cikkünkben az ELTE természettudományi és informatikai szakkolijával, a Bolyai Szakkollégiummal ismerkedünk meg.

A Bolyai régen és most

A Bolyai Szakkollégium tavaly ünnepelte alapításának 30. évfordulóját. 1992 szeptemberében azzal a céllal hozták létre, hogy a leendő hazai természettudósok elitjét képezzék ki itt, és felkészítsék őket a nemzetközi tudományos karrierre. Az első tanév 1994-ben indult. Jelenleg pedig körülbelül 120 fő vesz részt a kollégium szakmai programjában, nagyjából felük bentlakó is. A Bolyai épülete 2005 óta a Nándorfejérvári úton található, amely a Bolyai Szakkollégiumon kívül egyéb ELTE-s szakkoliknak és az egyik szociális kollégiumnak is helyet ad.

Felvételi

A felvételi eljárás, illetve jelentkezés értelemszerűen mindig a nyári időszakra esik, a Bolyai minden évben közzéteszi az aktuális felhívást a kollégium honlapján. A jó hír az, hogy nemcsak elsőévesként, hanem hallgatóként vagy doktoranduszként is jelentkezhetsz. Azonban mindenképp fontos, hogy tudj szakmai ajánlást, jó tanulmányi és versenyeredményeket felmutatni. Az augusztusi felvételi eljárás során először egy felvételi bizottsággal találkozik a jelentkező (kollégiumi igazgató, az adott szak kollégiumi szaktanára, illetve a Bolyai Önkormányzat egyik képviselője), majd a leendő kollégiumi társak is „felvételiztetik” őt. A felvettek számára a szakkollégium gólyatábort szervez.

Ahhoz, hogy a szakkollégiumi tagságodat később is megtartsd, komoly feltételeknek kell megfelelned. Az átlagod egy tanévet tekintve nem lehet 4,5 alatt, nem lehet egy vizsgaidőszakban kijavítatlan elégtelened, illetve a kollégiumi szakmai életben is aktívan részt kell venned.

A Bolyai Kollégium tagsága a 2022–23-as tanévben (Fotó: Facebook)

Rendezvények, lehetőségek

A szakkoli legendás rendezvényei közé tartoznak a „csütörtök esték”, ahol különböző témakörökben hallgathatnak előadásokat a diákok elismert szaktekintélyektől. Kiemelt jelentőségű esemény még a Bolyai Konferencia. Erre az ország több szakkollégiumának, illetve az ELTE más karainak hallgatóit is várják a szervező kollégisták.

A szakmai képzések a szakszemináriumok keretében zajlanak, melyek a biológia, a földtudomány, a fizika, a kémia, valamint a matematika-informatika köré épülnek. A szemináriumok minden héten ugyanazon a napon zajlanak. Jó hír a jelentkezésre készülőknek, hogy ingyenes angol- és németnyelv-órákon is részt tudnak venni. Fontos továbbá, hogy a Bolyaiban – ellentétben például az Eötvös József Collegiummal – nem kötelező a nyelvórákon való részvétel, csupán egy lehetőség.

Természetesen itt is találhatunk számos szabadidős programot is: filmklub, sportversenyek, közös kirándulások, folyosóbulik színesítik a koleszosok életét. A Bolyaiban külön figyelmet szentelnek a gólyák avató, üdvözlő rendezvényének, valamint a végzősök búcsúztatásának is.

A Bolyai Kollégium elérhetőségei:

Weboldal: bolyai.elte.hu/

Facebook-oldal: facebook.com/elte.bolyai.kollegium

Ha kíváncsi vagy, milyen kollégiumok között választhatsz Budapesten, akkor olvasd el ezt a cikkünket, ha pedig a vidéki lehetőségek érdekelnek, akkor ezt ajánljuk olvasásra.

Címkék: bolyai   Budapest   ELTE   ik   kollégium   szakkollégium   természettudomány   ttk