A BME mellett működő Pro Progressio Alapítvány közel 15 éve részesít elismerésben olyan kiemelkedő középiskolai tanárokat, akik a műszaki és természettudományi pályákra eredményesen készítik fel diákjaikat.
Most novemberben egy újonnan alapított díjat is átadnak majd, a Pécsi Eszter Középiskolai Tanári Díjat, amit azok a pedagógusok kapnak, akiknek a diákjai emelt szinten érettségiznek, hazai és nemzetközi tanulmányi és szakmai versenyeken vesznek részt, illetve szerepelnek eredményesen – olvasható a BME közleményében.
A főiskolások, egyetemisták kevesebb mint negyede választja csak jelenleg a műszaki- és a természettudományi szakokat, és ezen belül különösen alacsony a nők száma.
A KSH 2021–2022-es tanévre vonatkozó adatai megerősítik ezt: az elmúlt tanévben felsőfokú alap- és mesterképzésben mintegy 254 ezer hallgató vett részt, közülük műszaki képzésben közel 35 ezren, míg természettudományi képzésben mintegy 6500-an, vagyis a két tudományterületen összességében csak az összes hallgató 16 százaléka tanult.
Fotó: 123rf
A természettudományos képzéseknél jóval magasabb (49 százalék) a nők aránya (a mintegy 6500 hallgatóból közel 3200 volt a számuk a tavalyi tanévben).
A BME közleményéből kiderül: Európában elsőként Svájcban 1871-ben nyílt meg a műszaki felsőoktatás a nők előtt, Magyarországon 1895-ben engedélyezték először nők felvételét egyetemekre, kivéve a jogi és a műszaki területet. Ez utóbbi korlátozás feloldására csak 1918 decemberében került sor.
Pécsi Eszter életútjával kapcsolatban a közlemény kiemeli:
Száz évvel azután, hogy a Műegyetemen átvette a diplomáját, a BME Központi épületében termet neveztek el róla.
Múlt héten számoltunk be arról, hogy a Times Higher Education (THE) idei globális rangsorának egyik indikátorában, az ipari bevételek terén a BME kapta a legjobb értékelést a magyarországi egyetemek közül. A THE rangsorának ezen indikátora a tudástranszfert méri fel, vagyis azt, hogy mennyi kutatási bevételre tesz szert egy adott intézmény különböző iparágaktól.
A sanghaji globális felsőoktatási rangsor nyáron megjelent idei szakterületi listáján pedig a BME két szakterületen (gépészmérnöki tudomány, matematika) került fel a világ legjobb egyetemei közé, mindkét kategóriában a 201-300. helyezést érte el. Ezzel e két tudományterületen a legjobb hazai egyetemnek számít (matematika terén holtversenyben az ELTE-vel.)