Munka

Ekkora kezdő fizetésre lehet számítani az angol egyetemeken szerzett diplomával

Tar Gábor | 2022-10-01
A brit pályakezdők közül az Imperial College London (ICL) egyetemen végzett diákok kapják átlagban a legmagasabb kezdő fizetést. Ők havi 1,3 millió forintnak megfelelő összeget tehetnek zsebre.

Külföldi diákok brit egyetemekre kerülését segítő tanácsadó cég, a University Admission Center UK a tavalyi fizetési adatok alapján összeállította, mely brit egyetemek végzősei kapják a legmagasabb kezdő fizetést.

A londoni ügynökség felmérése szerint átlagban a legjobb keresetet az Imperial College London (ICL) végzősei tehetik zsebre pályakezdőként, miután az éves fizetésük a tavalyi medián adatok szerint 33 500 fontot (vagyis mintegy havi 1,3 millió forintot) tesz ki.

Végzősök a University College London diplomaosztóján (Fotó: 123rf)

Az oxfordiak fizetése csak 100 fonttal marad el a cambridge-iekétől

A kereseti toplista második helyén a London School of Economic áll 32 ezer font éves keresettel, a harmadik helyen pedig a Cambridge University 30 100 fonttal.

A Cambridge-től csak éppen – éves szinten száz fonttal – marad el a nagy rivális, az oxfordi egyetem, amellyel kapcsolatban nemrégiben megírtuk, hogy 12 év után ismét a legjobb brit egyetem lett a The Times rangsorában.

A felmérésben feltüntetett medián keresetek az adott egyetem összes végzősének átlagos kezdő keresetét tükrözik. Az egyes szakok végzőseinek kezdő fizetése jelentősen eltérhet egymástól, attól függően, hogy az adott pályakezdő mely egyetemen végzett. Az oxfordi egyetem Computer Science szakán végzett IT-szakember például 65 ezer fontos éves medián fizetést kap, míg a leedsi Beckett egyetem ugyanezen szakon végzett diákja 20 ezer fontot tehet zsebre.

Végzett diákok kezdő éves fizetése (font, 2021, medián összeg):

• 1. Imperial College London: 33 500
  • 2. London School of Economics: 32 000
  • 3. Cambridge University: 30 100
  • 4. University College London: 30 000
  • 4. Oxford University: 30 000
  • 6. King’s College London: 29 000
  • 6. St George’s University of London: 29 000
  • 6. Warwick University: 29 000
  • 9. Bath University: 28 500
  • 10. Bristol University: 28 000
  • 10. Queen Mary University of London: 28 000

Forrás: University Admission Center UK

Hazai adatok

Ami a hazai adatokat illeti, a legmagasabb kezdő fizetéssel kecsegtető legnépszerűbb szakok közül a mérnökinformatikus alapszakon a BME-n végzett pályakezdők keresték átlagosan a legtöbbet (havi bruttó 607 ezer forintot) 2019-ben. A programtervező informatikus alapszakon a Pannon Egyetemé az elsőség (átlagosan havi bruttó 557 ezer forintos kezdő kereset).

A pénzügy és számvitel alapszak esetében pedig a Corvinuson végzett pályakezdők vitték haza a legmagasabb fizetést (átlagosan havi bruttó 496 ezer forint) 2019-ben.

Részletes adatokat a pályakezdők keresetéről az UNI 2022 kiadványban olvashattok.