Uni

A hatékony tanulás alapszabályai

Kőszegi Anna | 2022-12-15
A vizsgaidőszak beköszöntével, ha biztosra akarsz menni hogy a lehető legjobban kihasználod az idődet és nem hagysz üres járatokat, fogadd meg ezeket a tippeket! Nem kell, hogy kínszenvedés legyen a tanulás!

A megfelelő környezet kialakítása

Könyvtár, kávézó, saját szoba. Mindenkinek megvan a saját, jól bevált receptje arra, hogy milyen körülmények között tud a legjobban tanulni. Vannak, akik semmilyen háttérzajt nem tudnak elviselni és zavartalan, néma csendre van szükségük ahhoz, hogy koncentrálni tudjanak. Másoknak jobban esik, ha a háttérben van egy kis zümmögés, például egy kávézóban. Kinek ne esne jobban a kötelező tanulás, ha közben meg lehet inni egy jó kávét? Tudományos kutatások is alátámasztják, hogy a háttérzaj stimulálja az agyat és produktívabbá, kreatívabbá tesz.

Hogy melyiket választod, az csak rajtad múlik, ki kell tapasztalnod, hogy milyen a koncentrációs készséged. Ha valamelyik mellett leteszed a voksod, és a nap végén azt veszed észre, hogy összesen két oldalt sikerült elolvasnod, akkor ez egy jel, hogy valamin változtatnod kell. Fontos, hogy őszinte légy magaddal. Azért nem haladsz, mert tízpercenként fél órát telefonáltál? Ha így van, hagyd a telefont egy másik szobában vagy olyan helyen, ahol nem éred el, ha egyszer leültél tanulni.

tanulás

Forrás: Pexels

Időbeosztás

Ha egységnyi tananyag megtanulására X nap áll rendelkezésedre, akkor rajtad áll, hogy megalkosd a képletet, hogy a leghatékonyabban el tudd sajátítani a megtanulandó anyagot. Vannak, akik a timeblocking módszerre esküsznek, amikor a napod teljes egészét, a tanulástól kezdve, az evésen át, egészen a pihenésig felosztod, és minden program saját idősávot kap. Bár ez elég szigorúan hangzik, ne feledd, hogy bárminek adhatsz idősávot, a lazulásnak is. Ha az egész hetedet így tervezed meg, akkor biztos lehetsz benne, hogy semmi sem marad ki, ami a tennivalóid listáján volt, és a rendelkezésére álló időt sem léped túl.

Szünetek

Ha már időbeosztásról beszélünk, fontos megjegyezni, hogy a hatékony tanulás egyik alapfeltétele, hogy ne próbáljunk mindent egyszerre a fejünkbe tömni. Hanem „a lassan járj, tovább érsz” elv mentén hagyjunk magunknak egy lélegzetvételnyi időt arra, hogy kifújjuk magunkat. Legalább óránként álljunk fel és nyújtsuk ki a végtagjainkat, ezzel az egészségünknek is jót teszünk.

Ha úgy érezzük, hogy már alig van bennünk erő, ne erőltessük tovább, hagyjunk fél napot arra, hogy erőt gyűjtsünk. Akkor is, ha úgy tűnik teljesíthetetlen a mennyiség, ami még előttünk áll. Hosszú távon valószínűleg jobban járunk, ha nemcsak időnként, vagy egy vizsga befejezése után tartunk kis pihenőt, hanem minden napra megpróbálunk legalább egy-két órát beiktatni, amikor valami teljesen mással foglalkozunk.

Rugalmasan válassz módszert

A hatékony tanulás rengeteg módszerrel elérhető, és egy-két vizsgaidőszak alatt mindenki kitapasztalja, neki mik a kedvenc taktikái. Van aki szeret kiemelni, firkálni és cédulákkal kitapétázni minden könyvet és jegyzetet, mások pedig hangosan szeretnek tanulni. Bármi legyen is a kedvenced, fontos, hogy ne ragaszkodj hozzá görcsösen, mert nem minden tantárgyra vagy tananyagra alkalmazhatóak egyazon praktikák. Van olyan tárgy, ahol sokat kell szó szerint megtanulnod. Ilyenkor nem árt, ha hangosan elismételve tanulsz. Van olyan, ahol inkább vizuális az információ, akkor egy kis firkálással jobban le tudod ellenőrizni, hogy tudod-e már az anyagot. A lényeg: ha tényleg hatékony szeretnél lenni, légy rugalmas a módszereket illetően.

Címkék: tanulás   tippek   vizsga   vizsgaidőszak