Tudtad? Ezek az angol nyelvű szakok először indulnak az országban

Tar Gábor | 2023-02-08
Nem szükséges külföldi egyetemre menned, ha angol nyelven, nemzetközi környezetben tanulnál, hiszen a hazai egyetemek egyre több angol nyelvű szakot hirdetnek meg. Ebben a cikkben most olyan angol nyelvű képzéseket mutatunk be, amelyek 2023 szeptemberében először indulnak az országban.

Corvinus: Új angol nyelvű alap-, és mesterszakok

A Budapesti Corvinus Egyetem számos olyan alap-, illetve mesterszakot indít angol nyelven, amelyek eddig még nem voltak elérhetők Magyarországon. Ami az alapszakokat illeti, két ilyen képzés indul el a 2023–24-es tanévben. Ezek:

• Filozófia, politika, gazdaság szak (Philosophy, Politics, Economics)
  • Üzleti adattudomány szak (Data Science in Business)

Mesterszakok terén pedig hat új – országosan egyedülálló – mesterszakot is indít a Corvinus angol nyelven. Ezek:

• Politikai gazdaságtan (Political Economy)
  • Gazdasági-viselkedéselemzés (Economic Behaviour Analysis)
  • Diplomácia (Diplomacy)
  • Marketingstratégia és innováció (Marketing Strategy and Innovation)
  • Haladó ellátásilánc-menedzsment (Advanced Supply Chain Management)
  • Közösségi kormányzás (Public Governance)

A politikai gazdaságtan és a gazdasági-viselkedéselemzés kivételével a mesterszakokat egyéves képzés keretében hirdeti meg az egyetem.

Egyre több angol nyelvű képzést hirdetnek meg a hazai egyetemek (Fotó: 123rf)

A Corvinusról elmondható, hogy alapszakjainak több mint felét, a mesterképzéseknek pedig csaknem kétharmadát angolul vagy angolul is elindítja.

BME: külön segítik az angol szaknyelv elsajátítását

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) is elindít egy olyan angol nyelvű alapszakot, amelyet eddig még nem hirdettek meg az országban. Ez a fizikus-mérnök szak (Physicist-Engineer BSc programme), amivel az innovatív k+f vállalatok szakemberhiányára reagál a Műegyetem.

A BME új képzésének nyelve a k+f-terület elvárásaihoz igazodva lett az angol

A középszintű nyelvtudás azonban már elegendő a tanulmányok megkezdéséhez, mert a hallgatók sok magyar nyelvű segítséget kapnak.

Az angol szaknyelv így fokozatosan is elsajátítható olvasható a BME új képzéséről szóló oldalán.

Mit is takar ez? Az első évben az előadások magyar nyelvű felvételeit és jegyzeteit is biztosítja az egyetem. A teljes képzés során pedig magyar nyelvű konzultációt és számonkérési lehetőséget adnak a magyar anyanyelvű hallgatóknak. Emellett nyelvi és szaknyelvi kurzusokat is kínál a BME az angol nyelvtudás, tudományos fogalmazás, illetve a prezentációs és kommunikációs készségek fejlesztésére.

ÁTE: nem mérik fel előzetesen a nyelvtudás szintjét

Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) pedig nemcsak hazai, hanem európai szinten is egyedülállónak számító szakot, a kutató-zoólogus osztatlan képzést indítja el 2023 szeptemberétől angol nyelven.

Bár a képzés nyelve angol, a nyelvvizsga nem felvételi követelmény. 2023-ban a nyelvtudás szintjét sem méri fel előzetesen az egyetem.

Az ÁTE-n amúgy a világ 34 országából érkezett külföldi hallgatók száma jelenleg meghaladja a magyar diákokét.

Ne feledd, a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre február 15-ig lehet jelentkezni