Uni

Közeleg a felvételi jelentkezési határidő!

UNIside | 2023-02-02
A 2023 szeptemberében induló képzésekre már csak szűk két hétig, február 15-ig lehet jelentkezni. Fontos az is, hogy ettől az évtől részlegesen, 2024-től pedig teljesen átalakul a pontszámítás rendszere. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni!

Akár most érettségizel, akár újra próbálkozol, mert az előző évben nem vettek fel, érdemes szem előtt tartani, hogy a felvételi jelentkezés apróságokon is elcsúszhat. Nem érdemes tehát mindent az utolsó pillanatra hagyni, mert csak a pánikszerű kapkodás lesz belőle. 

 

Általános információk

A felsőoktatási intézményekbe a felvi.hu oldalon, az E-felvételi rendszerén keresztül lehet jelentkezni 2023 február 15-én éjfélig, amelyet Ügyfélkapun keresztül kell hitelesíteni

A felvi.hu logikus, egyértelmű és könnyen kezelhető felület, de bármilyen kérdés esetén az ügyfélszolgálaton is elérhetők. Az aktuális felvételi tájékoztató a napokban módosult, a hivatalos kiegészítő itt érhető el. Érdemes tájékozódni, mert új szakokat is meghirdettek. 

Fontos, hogy a jelentkezés során a dokumentumok feltöltése kizárólag elektronikusan, a hitelesítés pedig csak ügyfélkapuval lehetséges! 

A jelentkezés részletes menetéről Felvételi kisokosunkban minden fontos információt megtalálsz.  

 

Változások a felvételiben

Korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy melyek azok a tudnivalók, amelyek 2023-tól részlegesen, 2024-től pedig teljesen megváltoznak; továbbá, hogy mely egyetemek milyen változásokat vezetnek be.

2023-tól az alábbiak lesznek érvényesek:

  • egy felvételiző összesen hat helyre jelentkezhet, de finanszírozási formából többet is megjelölhet, ez változatlan a korábbiakhoz képest,
  • az egységes minimum ponthatárokat eltörlik, helyette az egyetemek szakonként határozhatják meg, hogy mi az a legkevesebb pont, amivel felvételt nyerhet egy hallgató,
  • az alap- és osztatlan képzésre jelentkezőknek nem lesz kötelező legalább egy emelt szintű érettségit tenniük,
  • az érettségi követelmények esetében adott szakoknál az intézmények középszintű érettségit is elfogadhatnak emelt helyett,
  • legalább 45 százalékos eredményű felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával (FFSZV) a pontszámítás feltételeként emelt szintű érettségi vizsgakövetelményt is teljesíthetnek tanulók, bizonyos feltételek mellett.

Fontos, hogy a jelentkezés során a dokumentumok feltöltése kizárólag elektronikusan, a hitelesítés pedig csak ügyfélkapuval lehetséges! (Fotó: 123rf)

Egyetemistának lenni jó!

Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár rövid videóüzenetében szintén felhívta a figyelmet a közelgő határidőre és arra, hogy miért jó a magyar felsőoktatás. Ezeket az előnyöket emelte ki:

  • 300 ezres közösség vár,
  • az egyetem tudást és jövőt biztosít,
  • 10 felvett hallgatóból 8 állami ösztöndíjas helyen kezdheti meg tanulmányait,
  • ezen kívül 33 olyan ösztöndíj van, amely összesen 170 ezer hallgatót (vagyis 10-ből 6-ot) ér el, akik számára további 72 milliárd forintnyi ösztöndíj biztosított,
  • 11 egyetemünkön a hallgatók kétharmada a világ legjobb 5 százalékában szerepel,
  • diploma után átlagosan 36 nap alatt lehet elhelyezkedni,
  • a munkaerőpiacon 80 százalékos a bérelőnye a diplomásoknak,
  • a magyar felsőoktatás nemzetköziesítése jól halad, hiszen az elmúlt évben már a nemzetközi mobilitási programokkal, az Erasmussal meghaladtuk a Covid előtt számokat: míg 2019-ben 8 ezer hallgató, addig 2022-re 10 ezer hallgató vett részt a programban,
  • 2023-ban az Erasmus programok elérhetősége folyamatosan biztosított.

 

Népszerű szakok és egyetemek

A felvételin minden évben adódnak meglepetések, akadnak azonban olyan szakok, ahol biztos népszerűségre lehet számítani: ilyen például a kommunikáció és médiatudomány, a művészeti képzések, vagy a műszaki területek képzései; a keresztféléves felvételi legnépszerűbb szakjaiból például az is kiderül, hogy a legtöbben a BME-re jelentkeztek. 

Fontos tudni azonban, hogy egyik egyetem sem elérhetetlen. Jó tanulmányi eredménnyel bárhová könnyedén besétálhat az ember, de ha véletlenül rosszul sikerül az érettségi, akkor se keseredj el, plusz pontokkal még bőven fel lehet javítani az eredményt.