Tudástár

Fekete öves vizsgázók kézikönyve az erős szóbeli feleletekhez

Buzás Boglárka | 2023-01-28
Többségünk sokkal szívesebben vizsgázik írásban, sőt vannak, akik kifejezetten bepánikolnak, ha szóbeli feleltetésre kerül a sor. Vizsgatippjeink között épp ezért először a szóbelikkel kapcsolatban adunk néhány – már jól bevált – tanácsot.

A magyar oktatási rendszerben sajnos kevés idő és lehetőség van arra, hogy általános vagy középiskolában fejlesszük szóbeli szövegalkotási készségeinket. Erre szinte kizárólag az óra eleji feleletek adnak módot, azonban egy 30 fős osztály esetében csak évente 1-2 alkalommal kerülhet sor mindenkire, ami kevés ahhoz, hogy valóban rutinossá váljunk.

 

Az első komolyabb szóbeli megmérettetés az életünkben az érettségi, ami már egészen hasonló lehet a későbbi egyetemi vizsgákhoz. Leszámítva, hogy érettségin az emelt szint kivételével olyasvalakinél vizsgázunk, aki ismer minket, épp ezért jószándékkal akár még segíthet is rajtunk a célzott kérdéseivel. Az egyetemen azonban nem csupán a középiskolai anyag többszörösét kell rövidebb idő alatt megtanulnunk, az oktatók számára a legtöbb esetben teljesen idegenek vagyunk. Mégis hogy lehet ebből a helyzetből győztesen (és minél jobb jeggyel) kikerülni?

 

Gondolkodj előre!

Már a tanulás során fontos, hogy a fejedben is a szóbelire készülj. Jó módszer lehet, ha részekre osztod az anyagot (ha van tételsorod, az alapján is haladhatsz), és az egyes részeket a tanulás végén megpróbálod fejben feleletté fogalmazni. Közben érdekes elgondolkozni azon, milyen más témákkal függ össze az adott tétel, mi lehet olyasmi, amibe egy oktató belekérdezhet. Segíthet a legfontosabb információk öt-hat pontos vázlatba sűrítése is. Így a felkészülési idő elején felfirkanthatod ezt a papírra, ennek alapján pedig kibonthatod az egyes résztémákat.

 

Kelts jó benyomást!

Szép vagy nem szép dolog, bizony, az oktatók is emberek, és ily módon ugyanúgy lehet hatni az érzéseikre, ha tudatosak vagyunk. Ha magabiztosan, ápoltan, az alkalomnak megfelelő öltözékben lépünk be a terembe, egész más képet sugárzunk magunkról, mintha karikás szemekkel, fáradtan, esetleg remegő kézzel és lábbal. A felelet közben is fontos azt üzennünk a testbeszédünkkel, hogy magabiztosak vagyunk a tudásunkban: tartsuk a szemkontaktust, nyugodtan, könnyedén beszéljünk, mosolyogjunk bátran. 

Nem árt, ha magabiztosságot sugárzol, de azért ne ess túlzásba! (Forrás: Pexels)

Légy összeszedett!

Használd ki a felkészülés során rendelkezésedre álló időt arra, hogy egy jó vázlatot írj, amely logikus felépítésével, a legfontosabb címszavakkal segíteni fog az összefüggő felelet megalkotásában. A logikai ív azért is fontos, mert egyértelműen azt a hatást kelti, hogy teljes egészében szintetizáltad a tudásanyagot. Ahol lehet, használd (persze megfelelően!) a szaknyelvet, a releváns szakkifejezéseket. Előny, ha a feleleted közben tudsz hivatkozni a vonatkozó szakirodalmakra is.

 

Fűszerezd meg!

A jó felelet olyan, mint egy tejhabos kávé, amelyben tökéletes arányban jelenik meg az előzetes tudás és a ráépülő új tudásanyag. Ám a legjobb kávéhoz is adhat egy kis pluszt, ha valamilyen ízesítést szórunk a tetejére: egy szóbeli vizsgán ez a vizsgázó személyisége. Ha a téma megengedi, bátran sződd bele feleletedbe a személyes véleményed, esetleg a benned a tárgykörrel kapcsolatban felmerülő szakmai kérdéseket, az anyagnak a téged érdeklő szakterülettel kapcsolatos összefüggéseit.

Címkék: egyetem   felelet   szóbeli   vizsga   vizsgaidőszak   vizsgatipp