Példakép

Két zöld ötlet kapta meg az 5 milliós vállalkozásindítási támogatást az idei START Programban

UNIside | 2023-04-06
Két környezettudatos termékötlet nyerte el az 5-5 millió forintos vállalkozásindítási támogatást a Nemzeti Tehetség Központ által második alkalommal meghirdetett START programban, amely fiatalok start-up vállalkozásainak beindítását támogatja. Az idén díjazott projektek közül az egyik újrahasznosított műanyag keretet kínál látássérült gyermekek számára, a másik pedig mikrobiális bőrt fejleszt, hogy a divatipar ökológiai lábnyoma kisebb legyen.

Idén közel 250 fiatal ötletgazda jelentkezett a Nemzeti Tehetség Központ és a Design Terminal által meghirdetett START Programra. A kezdeményezést 2022 tavaszán indították el, a második kiírásra pedig december 20-ig pályázhattak szolgáltatás- és termékötleteikkel 18 és 35 év közötti fiatalok. Az idei kiírásban három, napjaink kihívásait érintő témakörben lehetett beadni a jelentkezéseket, ezek az alábbiak voltak:

  • egészségügyi és szociális kérdéskör,
  • ötletek zöld küldetéssel,
  • megoldások a közösségért.

3 millió forint kezdőtőkét adtak

A versenyen induló csapatok közül 20 team jutott tovább, amelyek két hónapos intenzív inkubációs programban vehettek részt. Emellett 3-3 millió forintot is kaptak az ötleteik megvalósítására. Az inkubációs program egyben felkészítette őket a programot záró Demo Day-re, amelyen a jelentkezők változatos megoldásokat mutattak be. Például az egészségügyi szolgáltatások, a különböző betegségek megelőzése vagy a környezeti tudatosság fejlesztése terén. Emellett voltak olyan ötletek, amelyek az elszigetelődés nehézségeire reagáltak, vagy épp a mentális egészség fejlesztését célozták.

Környezettudatos termékötletek kapták meg az 5 milliós támogatást

A 20 csapat közül a zsűri végül a Malom-projekt és a Smobya fejlesztő csapata részére ítélte meg a további 5-5 millió forintos támogatást.

A Malom Projekt újrahasznosított műanyag keretet kínál látássérült gyermekek számára, a Smobya csapata pedig mikrobiális bőrt fejleszt azért, hogy a divatipar ökológiai lábnyoma kisebb legyen.

A START Program Demo Day-re bejutott csapatai (Fotó: Design Terminal)

Különdíjat is kiosztottak

Ezúttal a két nyertes csapaton felül a szakmai zsűri két különdíjat is kiosztott. Az egyik elismerést a Green Engine csapata egy olyan applikációval nyerte el, amely beltéri farmoknak segít a hatékony földművelésben. Ők a Nemzeti Tehetség Központ jóvoltából Londonba utazhatnak, hogy egy ottani Demo Day-en bemutathassák ötletüket, vállalkozásukat.

Az idei Kulturális és Innováció Minisztérium-különdíjas “Verbalio” pedig olyan appot fejleszt, amely a verbális kommunikációban akadályozott embereknek nyújthat hatalmas segítséget.

Más programjai is vannak az NTK-nak

A START programot a Design Terminállal együtt gondozó Nemzeti Tehetség Központ (NTK) tevékenységét nemrégiben egy külön cikkben foglaltuk össze. A tehetséggondozás állami tulajdonú intézményi szereplőjelként az NTK a START programon kívül a Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogramot és a Snétberger Programot is működteti. A Nemzeti Tehetség Program ösztöndíjával évente 300-350 ezer fiatal kap támogatást.

Arról is beszámoltunk, hogy a György László kormánybiztos által koordinált Tanítsunk Magyarországért program március közepétől az NTK részeként folytatja a kistelepüléseken élő általános iskolások mentorálását.