Munka

A Siemensnél pályakezdőként is lehet többéves szakmai gyakorlatod

UNIside | 2023-01-21
Soha ne hagyjatok fel a tanulással, mert ami ma elég volt, az holnap már lehet, hogy nagyon kevés lesz a boldoguláshoz. Ez talán az egyik legfontosabb üzenete annak az interjúnak, amit Schmidt Andreával, a Siemens Zrt. HR-vezetőjével készítettünk az UNI 2023 kiadványba.

Nem fair jelentős szakmai elvárásokat támasztani a pályakezdőkkel szemben. A Siemens Zrt.-nél is kifejezetten örülnek azonban, ha a gyakornok dolgozott már szervezeti keretek között. Emiatt pedig a duális képzésben végzett hallgatók előnyben vannak a munkaerőpiacon – fejti ki Schmidt Andrea.

 

A Siemens és az egyetemek

A Siemens Zrt. a Budapesti Gazdasági Egyetemmel együttműködve a duális felsőfokú képzésben vesz részt. Hivatalos partnerszervezetként szinte minden évben 2–6 diákot fogadnak. De emellett több egyetemmel is kapcsolatban vannak – derül ki az interjúból.

 

A duális képzés során úgy válhat valaki pályakezdővé, hogy közben már van többéves szakmai gyakorlata. (Fotó: UNI)

 

Schmidt Andrea elmondta: szakértő munkatársaik mentorálásával kiképezik a fiatalokat a legújabb Siemens-technológiára és egy multinacionális vállalat komplex gazdasági ismereteire.

 

Elvárások, juttatások

Megkérdeztük, mit várnak el a céghez belépőktől képességben, tudásszintben. Schmidt Andrea erre a következőket mondta: „A gyakornokok esetén az alapoktól indulunk, szakmai oldalról nincs sok elvárásunk. A felvételi eljárásban is inkább a személyiséget, a hozzáállást és az idegennyelv-tudást nézzük. Alapvető elvárás, hogy érdeklődjön a terület iránt, ahová érkezik, továbbá, hogy pontos és figyelmes legyen – természetesen a kellő szakmai alázat mellett. A csapatmunkára alkalmas, kitartó, nyitott személyiségű kollégákat keresünk, és segítünk nekik a beilleszkedésben, valamint egyéni céljaik elérésében.”

Arról is beszélt, hogy náluk minden gyakornok kap fizetést, valamint a cafeteriajuttatás felére, havi bruttó 21 ezer forintra is jogosultak, amennyiben több mint heti 20 órát dolgoznak náluk. Hozzátette: „Elsősorban szervezeten belülről igyekszünk betölteni a nyitott pozícióinkat. A duális képzés során úgy válhat valaki pályakezdővé, hogy közben már van többéves szakmai gyakorlata.”

 

Schmidt Andreának feltettük azt a kérdést is, mit üzenne a ma pályát, munkát kereső fiataloknak? A HR-vezető így válaszolt: „Foglalkozzanak az önismerettel, próbálják megfogalmazni, hogy mit szeretnének csinálni, és legyen bennük szakmai alázat a tapasztaltabb kollégákkal, illetve a vezetőkkel szemben. Továbbá lényegesnek tartom, hogy soha ne hagyjanak fel a tanulással, mert ami ma elég volt, az holnap már lehet, hogy nagyon kevés lesz a boldoguláshoz.”

A Siemens HR-vezetőjével készült teljes interjú az UNI 2023 kiadványban jelent meg. A kötet megrendelhető az UNIside-on.