Uni

Ha rossz az érettségid: alacsony ponthatáros és népszerűtlen szakok

Loibl Fanni | 2022-12-02
Hogyan tovább, ha a vártnál kevesebb pontot szereznél az érettségin? Örök igazság, hogy mindig legyen egy B terved és jó, ha ezt a felvételi idejére is megfogadod. Íme, néhány megoldás arra az esetre, ha nem sikerülne jól az érettségi vizsgád. Lehet, hogy a népszerűtlen szakok között találod meg az igazit?

Ne csüggedj, ha nem sikerül úgy az érettségi, ahogy azt eltervezted. Angolosan szólva: when life gives you lemons, make lemonade! Azaz, ha az élet citrommal kínál, csinálj belőle limonádét! Most adunk is rá neked néhány ötletet, hogyan.

Népszerűtlen szakok előnyben

Sokan vannak, akik egy ilyen helyzetben inkább várnak egy évet, és újra megpróbálják a hőn áhított szakot. Ha van egy nagy álmod, akkor neked is ezt ajánljuk, ahelyett, hogy egy teljesen más irányba kacsintgass. 

Abban az esetben viszont, ha az eredeti választásod bizonytalan volt és minél hamarabb szeretnél visszakerülni az iskolapadba (lehetőleg ösztöndíjjal), akkor  érdemes körülnézned az alacsony ponthatáros, népszerűtlen szakok között.

Az elmúlt években a népszerűtlen szakok között mindig ott voltak a természettudományos és a tanári szakok. Ez nemcsak itthon, de Amerikában is jellemző tendencia.

Érdemes körülnézni az alacsony ponthatáros, népszerűtlen szakok között. (Forrás: 123rf)

Ha a kémia, fizika és matek közül legalább az egyik az erősséged, akkor fokozottan ajánlott egy kicsit böngészni az ezekhez a tárgyakhoz kapcsolódó hiányszakmák között. Ilyen például a mérnök.

Ha viszont a fantáziádat nem mozgatja meg a természettudomány, akkor keresgélj a történelem, filozófia, szociológia, politika, közigazgatás vagy teológia képzések között!

FOSZK, a kompromisszumos mentőöv

Ha semmiért sem mondanál le a választott szakodról, és nem szeretnél várni arra, hogy elkezdhesd, akkor a FOSZK egy átgondolandó alternatíva lehet neked. Ebben a képzésformában ugyanis jóval alacsonyabbak a ponthatárok, mint az alap- és osztatlan képzésekben. Bekerülve pedig ugyanazt fogod tanulni, mint amit eredetileg szerettél volna.

Ha most azt gondolod, hogy ez így túl szép, hogy igaz legyen, akkor a fején találtad a szöget. A felsőoktatási szakképzéseknek van egy nagy hátránya. Bár két év után valószínűleg könnyen be fogsz kerülni (a végén kapott többletpontok miatt) a vágyott alapszakra, összesen legalább plusz fél évet kell eltöltened a képzésben. Ha érdekel ez a lehetőség, akkor érdemes körülnézned, hogy milyen felsőoktatási szakképzés szimpatikus számodra.

Ha pedig minden kötél szakad: iktass be egy gap yeart!

Töltsd a lehető leghasznosabban az előtted álló egy évet! Ebből a cikkből kiderül, hogy pontosan milyen elfoglaltságokat érdemes számba venni.