Példakép

Magyar diákok sikere a Junior Természettudományi Olimpián

UNIside | 2023-12-13
2004 óta minden éveben részt vesz Magyarország Junior Természettudományi Olimpián (IJSO). Idén a hatfős magyar csapat egy arany és öt ezüstérmet szerzett a Thaiföld fővárosában, Bangkokban december 1. és 10. között a 20. alkalommal megrendezett versenyen.

A versenyt Indonézia alapította. A 16 évesnél fiatalabb korosztály számára meghirdetett természettudományi olimpián a versenyzők biológiából, kémiából és fizikából mérik össze elméleti és gyakorlati tudásukat. A nemzetközi versenyen egy-egy ország 6 fős diákcsapattal vehet részt. A természettudományi versenyen idén 54 ország 304 diákja mérte össze tudását – közölte az MTI.

Az idei verseny dobogósai:

Aranyérem: Biró Artúr, a budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium 10. osztályos tanulója.

Ezüstérem: Nagy Luca és Bauer Balázs Ábel, a győri Révai Miklós Gimnázium 10. osztályos tanulói; Bense Tamás István és Szepesi Zoltán László a budapesti Eötvös József Gimnázium 8. és 9. osztályos tanulói, valamint Simon János Dániel a budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium 10. osztályos tanulója.

A nemzetközi versenyen egy-egy ország 6 fős diákcsapattal vehetett részt. (Fotó: Budapesti Eötvös József Gimnázium hivatalos Facebook oldala)

A közlemény szerint a csapatversenyben Ausztráliával holtversenyben a 7. helyen végzett a magyar csapat, ami egyedülálló eredmény a verseny történetében. A felkészítést az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium tanárai, Gyertyán Attila fizika és matematika, Varga Bence kémia, Villányi Attila kémia és biológia, valamint Papp Ádám biológia szakos tanárok végezték. A csapat tagjait a fizika- és kémiaversenyek döntőiből jelentkező diákok közül válogatták ki. A magyar csapat kiutazását egyebek mellett a Nemzeti Tehetségprogram támogatta – közölték.

Lehet, hogy egy kép erről: 7 ember

A természettudományi versenyen idén összesen 54 ország 304 diákja mérte össze tudását. (Fotó: Budapesti Eötvös József Gimnázium hivatalos facebook oldala)

Korábbi nemzetközi sikerek

Az amerikai Cornell Egyetem Emerging Markets Institute esetversenyén első helyezést értek el a Corvinus hallgatói. A világ 127 csapata, 49 legjobb egyeteme és csaknem 600 MBA- és mesterszakos hallgatója között érte el ezt az eredményt a magyar intézet. A Emerging Markets Institute esetversenyének döntőjébe egyetlen európaiként kerültek be a magyar diákok november 3-án, két amerikai és két indai csapat mellett. A Corvinus hallgatói így a verseny hétéves történelmében első európai csapatként nyerték meg a nemzetközi versenyt; a győzelem mellé 6 ezer dollár nyeremény is járt.

Brüsszelben mérte össze tudását 37 ország legtehetségesebb fiatalja a 34. EU Fiatal Tudósok Versenyén (https://eucys2023.eu/), melyre a Magyarországot képviselő diákokat a Magyar Innovációs Szövetség delegálta. Az Európa Unió által évente szervezett, legrangosabb tehetség-kutató verseny döntőjét, az EU Fiatal Tudósok Versenyét – melyre a világ 37 országából 65000 fiatal közül kiválasztott középiskolai fiatalok érkeztek – az idén szeptember 12-17. között rendezték meg Brüsszelben. A 14-20 év közötti fiatalok között Magyarországot a Magyar Innovációs Szövetség által, a 2022/2023. évben megrendezett 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia három első díjas pályázatának készítője képviselhette:

Forrás: MTI