Uni

Mutatjuk a legjobb egyetemeket: új rangsor kiadvány unikális infókkal

UNIside | 2024-01-08
A Semmelweis Egyetem (SE) az első, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) a második, a harmadik pedig a Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS) az UNIside.hu felsőoktatási híroldal új egyetemi rangsora alapján.

Sokan szeretnék tudni, hogy melyik a legjobb egyetem ma Magyarországon – ebben segít az UNIside.hu felsőoktatási híroldal és a 2024-es friss UNI In&Out rangsor kiadvány.  Fontos kérdések a szülők és a diákok számára, hogy melyek azok a felsőoktatási intézmények, ahová nehezebb vagy éppen könnyebb bejutni, mely szakok és karok a legnépszerűbbek ma egy–egy képzési területen, és milyen szempontokat érdemes vizsgálni az egyes választott intézmények, karok esetében.

Az UNIside.hu oldalon ebben a témában tájékozódhatnak az érdeklődők egész évben. Most pedig a megjelent friss UNI In&Out kiadványból, a kiadó és felsőoktatási szakértők által összeállított módszertan alapján idén már másodjára megjelent egyetemi kiválósági rangsor is segíti megalapozni a döntést. Ezt a döntést ugyanis február 15-éig kell meghoznia annak, aki 2024 szeptemberében szeretné megkezdeni felsőoktatási tanulmányait.

Oldalunkat, az UNIside.hu felsőoktatási híroldalt is üzemeltető csapat friss rangsora szerint tehát  a magyarországi felsőoktatási intézmények összesített rangsorának első helyezettje a Semmelweis Egyetem (SE), második a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), harmadik pedig a Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS) lett. 

A friss kiadványban a 16 képzési terület legjobb karait is rangsorolták,  amelyekben kiemelkedik például a gazdaságtudományok képzési területen az ELTE-GTK, a pedagógusképzés képzési területen a SZTE-TTIK, míg a műszaki képzési területen a BME-ÉPK. 

A rangsortáblákból nem csak a felvételi ponthatárok (pontátlag, alsó ponthatár), hanem az oktatási-kutatási teljesítmény, a külföldi hallgatók aránya, vagy az első helyen jelentkezők száma is kiderül. A kiadó idén újdonságként az egyetemek hozzáadott értéke alapján is sorrendbe állította a legnépszerűbb szakokat oktató egyetemek megfelelő karait.

Íme az UNIside.hu abszolút egyetemi rangsor első 10 helyezettje:

  1. Semmelweis Egyetem (SE)

  2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)

  3. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)

  4. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)

  5. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)

  6. Debreceni Egyetem (DE)

  7. Állatorvostudományi Egyetem (ATE)

  8. Pannon Egyetem (PE)

  9. Pécsi Tudományegyetem (PTE)

  10. Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)

Az UNIside rangsorának értéke, hogy bár egyre több egyetem kerül fel a nemzetközi rangsorok különböző nagy és tematikus listáira, a módszertanban a nemzetközi kihívásokra való válaszkészséget is figyelme veszi, a tudományos idézetek számának, és azok hatásának mérésével. 

Fontos hír volt 2023 őszén, hogy a megelőző  évi 3 után 2023-ban már 7 magyar egyetem került fel a neves brit Quacquareli Symonds (QS) felsőoktatási rangsorának fenntarthatóságot vizsgáló listájára is. Ugyanakkor nem csak ez a hét egyetem (az ELTE, az SZTE, a BME, a DE, a PTE, az SZE, és a MATE) volt népszerű, hiszen idén rekord számban jelentkeztek a felsőoktatásba a hallgatók, miközben – európai viszonylatban is egyedülálló módon – a hallgatók négyötöde államilag finanszírozott képzésen tanulhat tovább.

Érdekel a friss kidvány? Itt meg is vásárolhatod!

UNI in&out 2024

Az Uniside.hu rangsorának módszertana 

A magyarországi felsőoktatási intézmények abszolút rangsorában a legtöbb intézmény szerepel, azok kivételével, amelyek nem indítanak alap- vagy osztatlan képzést és azok, amelyek csak hitéleti, művészeti és művészetközvetítési területen hirdetik képzéseiket. (Utóbbiaknál a jelentkezők és felvételizők kiválósága – a felvételi eljárás sajátos szempontjai miatt – nem lett volna összehasonlítható.) Ezeken kívül minden olyan intézményt rangsorolt az elemző csapat, amelyek a 2023. évi általános és pótfelvételi eljárásban meghirdettek alap- vagy osztatlan képzést, és összesen legalább 10 fő nappali munkarendre felvett hallgatójuk volt. 

A kiadvány az Oktatási Hivatal Felvételi adatbázis – 2022. évi általános és pótfelvételi eljárás adataiból egyedi kérésre összeállított és csoportosított adatállomány felhasználásával készült. A rangsorokat többféle bontás, közel 60 rangsortábla, 13 féle indikátor felhasználásával állították össze annak érdekében, hogy a többféle szempont több oldalról támogathassa az egyetemválasztási döntést.

Már előre izgulsz, hogyan fogod bírni az egyetemi tanulást? Olvasd el ezt a cikkünket is!

Az biztos, hogy szintet kell lépned, de aggódnod semmiképpen sem kell. A hatékony tanuláshoz szükséges legfontosabb alapelveket összegyűjtöttük neked a következő cikkben.

Hatékony tanulás az egyetemen is!

 

Interjúk a képzési területek legjobb egyetemeinek vezetőivel a rangsor kiadványban

“Minden képzési területnél a legnépszerűbb három szak egyikét meghirdető intézmény dékánjával, rektorával vagy valamely vezetőjével készítettünk interjút. Idén például Fábián Adriánnal, a pécsi jogi kar dékánjával, Horváth Zitával, a Miskolci Egyetem rektorával, vagy a BME-VIK emblematikus dékánjával, Charaf Hassannal” –  emelte ki Pintér Lívia, az Uniside.hu egyik alapítója, az Uni In&Out kiadvány főszerkesztője. Hangsúlyozta: “az UNIside három éve azért jött létre, hogy széleskörű tájékoztatással segítse a diákok döntését. A friss magazin a harmadik nagy egyetemi rangsorkiadványunk, ami egy elemzéseket és adattáblákat is bemutató interjúkötet, lényegében egy évkönyv, vagy akár bookazine. Célunk, hogy 360 fokos képet adjunk egy-egy képzési területről, a mai magyar felsőoktatásról a nemzetközi szempontokat is figyelembe véve”- tette hozzá.

 

Azurák Csaba, Bárány László és Lukács Ákos

A friss egyetemi rangsort is tartalmazó UNI In&Out magazin interjúi közül kiemelendő például az Azurák Csabával készített. Ebből nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy a szakember mit tanácsol a tartalom gyártásban tevékenykedni kívánó fiataloknak, hanem őszintén mesél személyes életútjáról saját pályaválasztásáról is titkokat árulva el. Bárány Lászlótól, a Master Good csoport ügyvezetőjétől pedig azt is megtudhatjuk, hogyan tudják megtartani a világos jövőképüket, és mit jelent 100 év tudása négy generáción keresztül. A fenntarthatósági QS rangsor fontossága mellett érdemes arra is felhívni a figyelmet, hogy a fiatalokat érdeklő témára is lehet szakosodni a felsőoktatásban, az ESG jogi aspektusainak figyelembevételéről Lukács Ákossal, az EY partnerével beszélgettek a készítők.

Mi az UNIside küldetése? Szabyest is a fedélzeten!

Az UNIside a 12-25 éves fiatalokat és szüleiket támogatja a pálya-, iskola és egyetemválasztásban. Az általános iskolásokat, szakmák iránt érdeklődőket a szakmatszerzek.hu projektjük segíti, amelynek népszerűsítését december óta az ismert influenszer, Szabyest is támogatja.