Uni

Laza stílusban, érthetően és szemléletesen. Lehet így tanulni a matematikát?

UNIside | 2023-08-22
Tényleg kétféle ember van a világon, aki érti és aki nem érti a matematikát? Miért a matematika a legkönnyebb és legnehezebb tantárgy? Mosóczi András már 20 éve foglalkozik matematikatanítással, és az interjúnkban amellett teszi le a voksát, hogy a matematika igenis mindenki számára megérthető. Akár e-learning felületek segítségével, mint amilyen a mateking.hu. Neked vannak elakadásaid?

A világon kétféle ember van: aki érti a matematikát és aki nem. Tényleg olyan bonyolult a matek, hogy csak az emberek egy része képes megérteni?

A matematika a legkönnyebb és egyben a legnehezebb tantárgy. A legkönnyebb, mert aki egyszer megérti a működését, szinte nulla tanulással simán ötös lehet belőle. És a legnehezebb, mert akinek nem sikerül bejutni a beavatottak titkos körébe, örökre kívül maradhat, és egész életében szenvedhet a matek miatt.

Kell valami velünk született képesség a matematikaértéshez, vagy erre bárki képes lehet, ha kap hozzá megfelelő segítséget?

Ahhoz, hogy valaki világklasszis futó legyen, és indulhasson az olimpián, kell egy veleszületett tehetség és hatalmas elszántság az edzésekhez. Ahhoz, hogy fussunk a busz után és épp elérjük, nem kell semmi extra, csak egy picit jobb kondiban kell lennünk. Ugyanez a helyzet a matekkal is. Ahhoz, hogy valakiből matematikus legyen, és mesteri szinten művelje a matekot, kell valami plusz. De matematikusnak nagyjából minden ezredik diák tanul Magyarországon, a másik 999 ember teljesen normális. Nekik elég csak annyi, hogy elérjék a buszt, ha futnak utána.

A matematika a legkönnyebb és egyben a legnehezebb tantárgy. (Fotó: 123rf)

Mi az, amit te, ti másképp láttok, gondoltok a matektanításról?

Én több mint 20 éve foglalkozom a matematika tanításával, és ez idő alatt több ezer embernek segítettem rájönni arra, hogy „jé, ez ilyen egyszerű”? Kicsit olyan ez, mint egy fejtörő vagy egy keresztrejtvény. Utólag visszanézve csak fogjuk a fejünket, hogy mit nem lehetett ezen tudni.

Az utóbbi 10 évben már elsősorban e-learning platformok fejlesztésével foglalkozom. Ezek közül a legsikeresebb a 200 ezernél is több felhasználót számláló mateking.hu, ahol az általános iskolától a gimnáziumon át a közép- és emelt szintű érettségin keresztül egészen a bonyolult egyetemi matekig találhatók tananyagok. És minden szinten képesek vagyunk elérni szinte valamennyi diákunknál azt az érzést, hogy hú, ezt értem! Miért nem lehet akkor így tanítani az órán is?

A mateking a legátfogóbb egyetemi matekoktató e-learning oldal hazánkban. (Fotó: 123rf)

Milyen konkrét segítséget tudtok nyújtani a közép-, illetve a felsőfokú tanulmányokat folytató diákoknak?

A mateking a legátfogóbb egyetemi matekoktató e-learning oldal hazánkban. Negyvennél is több egyetemi matekos kurzusunk van, a legáltalánosabb analízis 1-2-3 tantárgyakon át a lineáris algebráig, a valószínűség-számításig vagy a diszkrét matekig. De olyan speciális tárgyaink is vannak, mint az adatelemzés, a bevezetés a számításelméletbe, a számítástudomány, a kalkulus, a gazdasági matematika.
Ezek mind olyan tananyagok, amilyenekből annak idején mi is szívesen tanultunk volna. A gyakorlatias és szemléletes példáknak köszönhetően nagyon könnyen érthetők, és a laza stílus miatt nevetni is lehet a matekon. Ez azért, valljuk meg, tényleg különleges, hiszen a felsőbb egyetemi matekkal kapcsolatban sok minden eszünkbe juthat, de az általában nem, hogy vicces. A matekingen jól megférnek egymással a precíz és alapos magyarázatok, meg a humor.
De nem csak egyetemi kurzusaink vannak, a középiskola 9. osztályától a közép- és emelt szintű érettségiig megtalálható a teljes tananyag. Itt is a megszokott matekinges laza stílusban. Próbaüzemben pedig már működik az általános iskola 5–8. osztályosainak való is.

Melyek azok a tématerületek, ahol a leginkább látjátok az elakadásokat?

A kérdésre az igazán meglepő választ, és azt, hogyan lehet az elakadásokat megoldani az interjú folytatásában olvashatod el. Ahogy arról a kérdésről is, hogy miért kell egyáltalán matematikát tanulni az interjú nyomtatásban megjelent számából értesülhetsz. Olvass tovább az UNI2023 in &out, nyár kiadványban!

UNI2023 in &out, nyár kiadvány megrendelhető:

https://uniside.hu/kiadvanyvasarlas/