Több mint 650 induló csapat közül jutott a legjobb nyolc közé az ELTE Jessup Team a washingtoni döntőben. A Philip C. Jessup International Law Moot Court 60 éves hagyományával a világ legrégebbi és legnagyobb perbeszédversenye, amelyen a világ közel 100 országból évente mintegy 700 egyetemi csapata vesz részt, és méri össze tudását angol nyelvű perbeszédben és jogesetmegoldásban a hágai Nemzetközi Bíróság eljárását szimulálva.
A csapatok a több mint 20 oldal terjedelmű és rendkívül komplex jogeset alapján dolgozzák ki a felperesi és az alperesi érvelést. A hallgatóknak oldalanként 60 oldalas angol nyelvű beadványokat kell készíteniük, amelyen szeptembertől január közepéig dolgoznak.
A szóbeli fordulón a peres felek – egymás írásbeli beadványainak ismeretében – háromfős bírói testület előtt adják elő a 45 perces angol nyelvű perbeszédüket – olvasható az ELTE jogi karának honlapján.
A perbeszédek jellemzően a bírókkal folytatott párbeszéddé, udvarias vitává alakulnak, ahol a sikeres szerepléshez a joganyag mély ismeretén túl kiemelkedő retorikai képességre, gyors reakciókészségre, valamint a jogászi vitakultúra legmagasabb szintű ismeretére is szükség van.
A mostani versenyen a világ legjobb nyolc csapata közé jutó ELTE Jessup csapat tagjai:
A csapat idei felkészítői Kajtár Gábor docens és Buda Zolta tanársegéd, 2019-es Jessup világbajnok voltak – derül ki az ELTE jogi karának közleményéből.
Az ELTE csapatának tagjai: Farkas Kinga, Koch Emma, Nagy Andrea és Polonyi Domonkos (Fotó: ELTE Jessup Team/Facebook)
Az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara (ÁJK) közel 30 éve vesz részt a versenyen, és rendszeresen képviselte Magyarországot a nemzetközi döntőben.
A csapat a 2019-es világbajnoki cím megszerzése óta is a világ élvonalába tartozik, az idei eredmény az induló csapatok legjobb 1 százalékába sorolja ismét az ELTE-t.
2022 végén hírt adtunk arról, hogy az ELTE ÁJK csapata egy másik nemzetközi jogi versenyben is sikert ért el. Akkor arról számoltunk be, hogy az ELTE diákjai bekerültek a leghíresebb médiajogi, szólásszabadsági és adatvédelmi nemzetközi perbeszédverseny oxfordi világdöntőjébe, miután a Budapesten rendezett regionális válogatóban a negyedik helyezést érték el.