Példakép

Átadták az első Budapest Ballet Grand Prix díjakat

UNIside | 2023-11-28
Átadták a Budapest Ballet Grand Prix (BBGP) díjait a Müpa Fesztivál Színházában. A versenyre 23 országból neveztek a világ minden tájáról érkező, a 15-24 éves korosztályba tartozó, a táncművészetet életpályájuknak tekintő táncosok. Három korcsoportban mutatkozhattak be klasszikus balett és moderntánc kategóriákban, szólóban és pas de deux-ben a professzionális iskolák és együttesek versenyzői.

A gála megnyitóján Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára beszédében kiemelte, hogy a nemzetközi verseny megrendezése segít annak a célnak a megvalósításában, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem Európa legjobbja legyen. „Amikor a magyar felsőoktatás megújításába belekezdtünk, valami ilyesmit álmodtunk”.  Hozzátette, hogy a céljuk az volt, hogy nagyobb autonómiája, mozgástere, rugalmassága legyen az egyetemeknek és a fenntartó testületeknek, másrészt együtt lüktessen az egyetem az őt körülvevő kulturális, társadalmi, gazdasági környezettel. „Ennek köszönhető az, hogy ma már 12 egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában” – mondta az államtitkár az MTI közleménye szerint.

Hankó Balázs Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Budapest Ballet Grand Prix gála megnyitóján. (Fotó: Hankó Balázs hivatalos Facebook oldala)

Az első Budapest Ballet Grand Prix fontos állomás abban, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem a jövőben Európa legjobb táncművészeti egyetemei közé tartozzon, hiszen nemzetközi kapcsolatok épülnek ki általa. Olyan nemzetközi kapcsolatok alakulnak, amelyek előrébb viszik a felsőoktatást, összekapcsolják a tudást, a művészetet és öregbítik a magyart táncművészet és a magyar kultúra hírnevét – mondta Hankó Balázs, – olvasható az MTI közleményében.

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) rektora, Fodorné Molnár Márta sikeresnek ítélte a versenyt. Büszke volt arra, hogy az egyetem a fenntartó alapítvány támogatásával magas színvonalú, professzionális nemzetközi balettversenyt került megrendezésre. A verseny nem csupán megmérettetési lehetőség a táncosoknak, de edukációs folyamatot is kínál a számukra a workshopok és a zsűrivel való konzultációk által. A nemzetközi táncéletbe való kitekintést is jelentette számukra ez a pár nap. Remélhetőleg egy hagyomány indul útnak. Reményei szerint a résztvevők az egyetem jóhírét, a magyar táncművészet és a magyar kultúra értékeit közvetítik a nagyvilág felé. – írja az MTI.

Budapest Ballet Grand Prix díjátadó. (Fotó: Hankó Balázs hivatlaos Facebook oldala)

A Müpában megrendezett díjátadó gálán a Budapest Ballet Grand Prix fővédnöke Novák Katalin köztársasági elnök volt. A zsűri elnöke a dél-koreai Sue Jin Kang, a Stuttgarti Balett egykori szólótáncosa és a Koreai Nemzeti Balett művészeti vezetője mellett a zsűri tagjai is nemzetközileg elismert művészek. Köztük van Thomas Edur, David Makhateli, Daria Klimentová, Anna Cigankova, Jan Broeckx és Solymosi Tamás.

Díjazottak Junior kategóriában:

Első díj: Núria Fernandes (Conservatório Internacional de Ballet e Danca Annarella Sanchez)

Második díj: Eloy Gil Vicente (Conservatorio Profesional de Danza Fortea)

Harmadik díj: Németh Lili (MTE)

Díjazottak Szenior kategóriában:

Első díj: Porkoláb Cecília (Magyar Nemzeti Balettintézet)

Második díj: Eunseo Kim (Kyunghee University)

Harmadik díj: Ezgi Toydemir (Magyar Táncművészeti Egyetem)

Díjazottak Pas de Deux kategóriában:

Első díj: Rio Nakata és Wisse Scheele (Bolshoi Ballet Academy)

Második díj: Saito Hiraku és Yu-Rou Chiang (Magyar Táncművészeti Egyetem)

Harmadik díj: Kökény-Hámori Kamill és Dobra Janka (MTE)

A Magyar Táncművészeti Egyetem legjobb magyar előadónak járó díját Nagy Gvendolin vehette át. A legjobb kortárs előadó díját, amelyet a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. ajánlott fel, Valeria González Maidana kapta meg. A fővárosi önkormányzat fiatal tehetségeknek odaítélt díját szóló kategóriában Balog Márton, pas de deux kategóriában Dobra Janka és Kökény-Hámori Kamill nyerte el. – írja az MTI.

Forrás: MTI