Uni

Hankó Balázs az új nemzetköziesítési program indulásáról beszélt

Szigetvári Vilma | 2023-11-25
Elfogadták az új nemzetköziesítési program indulását. Hankó Balázs a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár elmondta, hogy a jövőre induló program mintegy 8 ezer diáknak, oktatónak és kutatónak fog lehetőséget adni csereprogramon való részvételre.

Hankó Balázs kiemelte, hogy a program nemcsak európai, hanem Európán kívüli egyetemeken is lehetőséget nyújt tanulmányok folytatására, azaz ázsiai és észak-amerikai egyetemeken is. Az új kezdeményezés kiválósági alapú ösztöndíjakra is lehetőséget biztosít majd, amelyekre több mint 200 diák pályázhat majd, hogy a világ legjobb egyetemein tanulhasson.

Fiatal lány táskával a hátán áll háttal a kamerának egy külföldi városban.

Az új kezdeményezés kiválósági alapú ösztöndíjakra is lehetőséget biztosít majd, amelyekre több mint 200 diák pályázhat majd, hogy a világ legjobb egyetemein tanulhasson. (Fotó: 123rf)

Az államtitkár rámutatott, hogy az új program teljes mértékben elismeri a külföldi egyetemeken teljesített egyetemi krediteket, így a külföldi tanulmányok nem okoznak majd késedelmet az egyetemi tanulmányok befejezésében. Az ösztöndíj összege havi 350-500 ezer forintig terjed majd, és a program kiemelten támogatja a magyar gazdaság és társadalom számára fontos képzési területeket.

Az államtitkár bízik abban, hogy az új program elősegíti azt a kormányzati célt, hogy 2030-ra legalább egy magyar egyetem bekerüljön a világ legjobb 100 egyeteme közé, és három magyar egyetem a száz legjobb európai egyetem közé. Emellett a nemzetközi csereprogramokban részt vevő diákok számának megduplázását is tervezik, elérve az évi 20 ezret.

Hankó Balázs az Erasmus-ügyről szólva elmondta, hogy a kormány két hete javaslatot küldött az Európai Bizottságnak, azonban a válasz még várat magára.

Kiemelte, hogy az új csereprogram „jobb is és több is” lesz, mint az Erasmus, mivel a magyar egyetemek és diákok szempontjait jobban figyelembe veszi. A program az egyetemek közötti bilaterális kapcsolatokat erősíti, és olyan területekre fókuszál, amelyek a magyar gazdaság és emberek érdekeit szolgálják.

Az államtitkár továbbá hangsúlyozta a magyar felsőoktatás sikeres versenyképességi fordulatát az elmúlt években, megemlítve, hogy egyre több magyar egyetem szerepel a világ legjobb 5 százalékában. A nők részvételét a műszaki, természettudományos és informatikai területeken ösztönző kezdeményezésekről is beszélt, kijelentve, hogy a cél az, hogy 2030-ra az ilyen területeken tanuló nők aránya megduplázódjon.