Példakép

Bonis Bona díj: A tehetséggondozás kiemelkedő elismerése Magyarországon

Szigetvári Vilma | 2024-02-29
2024 március 5-én keddig lehet jelöléseket leadni a „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díjra. A díj a tehetségek fejlesztésében végzett munkát ismeri el.

Mi az a Bonis Bona díj?

A tehetséggondozás és a tehetséges fiatalok támogatása kulcsfontosságú az oktatási és társadalmi fejlődés szempontjából. Magyarországon is egyre inkább felértékelődik a tehetséggondozó munka, és ennek elismerésére szolgál a Nemzeti Tehetség Program keretében kiírt Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díj.

A díj célja, hogy kifejezze az elismerést és támogatást azoknak a pedagógusoknak, szakembereknek és civil szervezeteknek, akik kiemelkedő munkát végeznek a tehetséges gyermekek és fiatalok fejlesztése terén.

Hogyan zajlik a tehetséggondozó díjra történő jelölés?

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakmai felügyelete alá tartozó Nemzeti Tehetség Központ által kiírt díjra azok jelölhetők, akik legalább 5 tanévre visszamenőleg kiváló, eredményekben jól mérhető tehetséggondozó munkát végeztek.

A jelölteket három kategóriában lehet ajánlani:

„Kiváló tehetséggondozó” – Azoknak, akik kiemelkedő eredményeket értek el a tanítványaik körében, például nemzetközi vagy országos versenyeken elért helyezéseken keresztül.

„Kiváló tehetségfejlesztő” – Azoknak, akik a módszertani kiválóságban nyilvánult meg, például új pedagógiai módszerek alkalmazásával vagy fejlesztésével.

„Kiváló tehetségsegítő” – Azoknak, akik kiemelkedő tevékenységet végeztek a tehetséges gyermekek támogatásában, például tehetséggondozó műhelyek működtetésével vagy különböző programok szervezésével.

A jelölés online adatlap kitöltésével küldhető be, és minden jelöltnek egy ajánlóval kell rendelkeznie. Az ajánlás mellé kötelező mellékelni a jelölt által aláírt adatkezelési tájékoztatót is.

Fontos kiemelni, hogy egy jelölt több kategóriában is ajánlható, és egy jelölő több jelöltet is ajánlhat. Ezáltal a program lehetőséget biztosít arra, hogy a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző sokszínű szakemberek és civil szervezetek minél szélesebb körben kapjanak elismerést és támogatást.

A Bonis Bona díj múltja és jelene

A „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj 2013 tavasza óta kiemelkedő lehetőséget kínál a tehetséggondozás területén dolgozó magyarországi és határon túli magyar, valamint magyarországi nemzetiségi pedagógusoknak és más tehetségsegítő szakembereknek az elismerésére.

Jelenleg már 1095 Bonis Bona-díjas pedagógus, szakember és szervezet tevékenykedik a tehetségügy területén. A díj neve a „Bonis bona discere”, vagyis „Jótól jót tanulni” latin közmondásból ered.

A Nemzeti Tehetség Program keretében kiírt pályázat célja a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző szakemberek támogatása. Ennek keretében azok a magyarországi és határon túli magyar vagy magyarországi nemzetiségi köznevelési intézményekben, felsőoktatásban dolgozó pedagógusok, gyógypedagógusok, szakoktatók, oktatók és civil szervezetek tehetségsegítői részesülhetnek erkölcsi és anyagi elismerésben, akik aktívan hozzájárulnak a fiatalok tehetségének kibontakoztatásához.

2023-as év Bonis Bona díjazottainak csoportképe.

2023-as év Bonis Bona díjazottai (Fotó: Nemzeti Tehetség Központ facebook oldala)

A díjra három kategóriában lehet jelölni: „Kiváló tehetséggondozó”, „Kiváló tehetségfejlesztő”, „Kiváló tehetségsegítő”. Ezekben a kategóriákban 400 ezer forint összegű díjat kapnak az elismerést elnyerő tehetséggondozók a munkájukért.

Egy negyedik kategória az „Életműdíj”, amelyre oktatásirányítási és tehetséggondozó szervezetek jelölhetnek embereket. Az „Életműdíj” elismerésben részesülő pedagógus egymillió forint összegű díjat kap.

Az ünnepélyes díjátadó minden évben az Országos Tehetséggálán kerül megrendezésre.

A Bonis Bona Díj egy fontos lépés a tehetséggondozás területén elért eredmények elismerésében és a további fejlődés támogatásában Magyarországon. A díj hozzájárulhat ahhoz, hogy még több tehetséges fiatal kapjon lehetőséget arra, hogy kibontakoztassa képességeit és hozzájáruljon a társadalom és az ország fejlődéséhez.

Nyitókép forrása: Nemzeti Tehetség Központ facebook oldala