Free

Eljött a középiskolai ballagás ideje – Mutatjuk, mit kell tudni erről a hagyományról

UNIside | 2023-05-04
Van olyan középiskola, ahol már ma megtartják a ballagást. A legtöbb helyen azonban pénteken és szombaton ballagnak el a vén diákok. Ennek apropóján megnéztük, milyen hagyományok kötődnek a ballagáshoz.

A középiskolák befejező évfolyamán idén május 4-én tartják az utolsó tanítási napot. Ez azt jelenti, hogy az idei ballagásokat a legtöbb intézményben most pénteken és szombaton tartják, de van olyan iskola, ahol már május 4-én elballagnak a diákok.

Honnan ered a ballagás?

A ballagás magyarországi hagyománya az 1870-es évekig nyúlik vissza.

Ekkor kezdték el a ma már Szlovákiához tartozó Selmecbányán így elbúcsúztatni a helyi erdészeti és bányászati akadémia (vagyis nem egy középiskola, hanem egy felsőoktatási intézmény) végzős hallgatóit. A szokás hamar elterjedt az egész országban, a XX. századra teljesen megszokott lett.

Tarisznya, pogácsa, só – A ballagás szimbolikus kellékei

A ballagás napján a végzős diákok az iskola feldíszített folyosóin, termein vonulnak végig osztályfőnöküket követve, egymás vállára téve kezüket. Vállukon tarisznya függ, amelybe az alsóbb évesek pogácsát, sót, aprópénzt, valamint az iskola fényképét teszik.

Ezeknek a kellékeknek mind szimbolikus jelentése van. A tarisznya a népmesék vándorlegényeire, céhes mesterlegényeire utal, akik elindulnak szerencsét próbálni, világot látni, mesterséget tanulni. A tarisznyába ennek megfelelően kerül a pogácsa, hogy az elballagó diák sose éhezzen, és az aprópénz, hogy ne legyenek anyagi gondjai. Az iskolát ábrázoló fénykép pedig arra emlékeztet, hogy a végzős diák ne felejtse el honnan indult.

Van iskola, ahol már május 4-én megtartják a ballagást. (Fotó: Komka Péter / MTI)

A ballagásnak emellett van egy általános szimbolikus jelentése is: a végzős diákok iskolájuk mellett a gyermekkoruktól is búcsút vesznek, és átlépnek a nagybetűs életbe.

Ballagási énekek

Az iskola folyósóin vonulva a diákok ballagási dalokat énekelnek. Az egyik legismertebb dal a Ballag már a vén diák, amelyet a szokást elindító selmecbányai iskola búcsúzó diákjai is énekeltek. Ez egy XIX. század elejéről származó német ballagási ének magyar változata. A német dalt Csengey Gusztáv evangélikus teológus, tanár, költő fordított magyarra.

Az 1920-as évektől vált szokássá az Elmegyek, elmegyek … kezdetű, Kodály Zoltán által gyűjtött magyar népdal éneklése is. Kedvelt dal a ballagáskor a „Gaudeamus igitur” kezdetű latin nyelvű diákének is, amely nemcsak Magyarországon, hanem szerte a világban elterjedt ballagási dalnak számít. A ma ismert dal az 1700-as évek elejéről származik, ami egy latin nyelvű kézirat alapján íródott a XIII. század végén. A dal a ballagókat arra biztatja, ne szomorkodjanak a búcsúzás miatt, hanem élvezzék az életet és legyenek nyitottak az újra.

Mintegy 75 ezer középiskolás ballag el

Idén összesen több mint 74 ezer középiskolás diák fog elballagni az országban. Az Oktatási Hivatal adatai szerint a május-júniusi érettségi vizsgákon ennyi végzős középiskolás vesz majd részt. Az érettségik írásbelijei május 5-én kezdődnek el, aznap a nemzetiségi nyelv és irodalom vizsgák lesznek. Az első kötelező tárgy (a magyar nyelv és irodalom) írásbelijét azonban a megszokott napon hétfőn, vagyis idén május 8-án tartják.

Az érettségire való felkészülést segítő cikkeinket itt érheted el.

Címkék: ballagás   diák   érettségi   középiskola