Példakép

Atlétikai világbajnokság gyorstalpaló

UNIside | 2023-08-24
A 2023-as év legnagyobb és a világ 3. legnagyobb sporteseménye. 200 ország több mint 2000 versenyzője, akiket nagyjából egymilliárd tévénéző figyel. Szombaton kezdődött a budapesti atlétikai világbajnokság, ami már eddig is sok meglepetést hozott. Ha lemaradtál volna a legalapvetőbb információkról és sportteljesítményekről, akkor itt gyorsan bepótolhatod.

A Nemzeti Atlétikai Szövetség 2018 decemberében kapta meg a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság rendezésének jogát. Nemcsak azért nagy dolog ez Budapest számára, mert 2017 óta nem volt Európában nagy világverseny, és Budapest a közép-európai országok között is első, hanem mert csak 2020 végén kezdték el egy olyan helyszín kiépítését, ami alkalmas ilyen méretű esemény befogadására. 

Nemzeti Atlétikai Központ

Az atlétikai stadion terve még az olimpiai pályázat keretében megfogant, de a konkrét helyszín, a Müpa tőszomszédsága soktényezőssé tette projektet. Ugyanis a stadion építésével egyben a Duna-parti rozsdaövezetként emlegetett óriási iparterület zöldítése és parkosítása is a tervek részévé vált. A terület egyharmadrészt sportközpont, kétharmadrészt közpark funkciót kíván ellátni. Nemcsak az élsportnak szeretne hosszú távon helyet adni – amire a magyar sportélet már régóta várt -, hanem a szabadidős sportolás és egyetemi sportversenyzés számára is. A most 35 ezer férőhelyes stadiont a világbajnokság után visszabontják 15 ezer férőhelyesre, környezetét a városrehabilitáció és zöldítés jegyében parkosítják. Az építkezés során például több mint 120 ezer köbméter szennyezett talajt szállítottak el. Az épület tervezője Ferencz Marcel, aki előzőleg a Duna Arénát és a Néprajzi Múzeumot is tervezte. Nagyjából 100 országból látogatnak most a budapesti világbajnokságra, ami közel 300 ezer eladott jegyet jelent. Az esti programok már teltházasak, de a délelőtti futamokra még egy mozijegy áráért be lehetett jutni. A Nemzeti Atlétikai Központ most 9 napig ad otthont a sportok királynőjének, ahogy mondani szokták, 49 versenyszámban.  

35 ezer néző befogadására alkalmas a Nemzeti Atlétikai Központ (Fotó: Uniside)

Magyar sikerek a világbajnokságon

A magyar csapat 63 sportolóval képviseli magát a versenyen. Kéri Bianka a kétszázas női síkfutásban teljesített 2 perc 20 másodperces idejével bejutott az elődöntőbe. Wahl Zoltán egyéni csúcsot javított 200-on, de nem jutott tovább. Kozák Luca 100 gáton szintén elődöntős idei legjobb idejével.Krizsán Xénia hétpróbában a 4 helyen végzett, miután harmadik helyen teljesítette a futószámot. Halász Bence kalapácsvetésben bronzérmes lett, pedig több dobását is megóvták. Szinte minden sportoló elmondta a versenyek utáni interjúkban, hogy mekkora erőt ad nekik a magyar szurkolótábor. Nemcsak a verseny előtt és alatt felhangzó biztatás tölti el őket erővel és lendülettel – kinek mire van főleg szüksége-, hanem perspektívát, hosszú távú célokat ad számukra sportkarrierükben egy hazai világbajnokság.

200 ország több mint 2000 sportolója érkezett a budapesti világbajnokságra (Fotó: Uniside)

Világklasszisok Budapesten

A nézők a sportban is szeretik a szép  történeteket, és idén kétségtelen, hogy a 23 éves amerikai futónő Sha’Carri Richardson világverseny-rekordja 100 méteres síkfutásban, az. Az eddig inkább extrém hajáról és körmeiről számon tartott, elbukott fiatal futónő győzelmére senki sem számított, hiszen két jamaicai világsztár is ott volt a döntőben; az ötszörös világbajnok Shelly-Ann Fraser-Pryce, és Shericka Jackson, aki az idei legjobb idővel, 10,65-tel érkezett a döntőbe.

Sha’Carri Richardson nyerte meg a női 100 méteres síkfutást világbajnoki rekorddal (Fotó: Uniside)