Példakép

Átadták a Rátz Tanár Úr Életműdíjat

UNIside | 2023-12-12
Idén is nyolc általános iskolai és gimnáziumi pedagógus vehette át a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusoknak járó Rátz László tanár úrról elnevezett életműdíjat hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián.

A Magyar Természettudományos Oktatásért alapítvány kuratóriuma évente ítéli oda 8 kiváló pedagógusnak a Rátz Tanár Úr Életműdíjat, amely értéke személyenként 2 millió Ft. Az alapítvány díjazottai azok a középiskolai és általános iskolai tanárok, akik az alapítók tevékenységi köréhez szorosan kapcsolódó magyarországi matematika-, fizika-, kémia-, biológiaoktatás területén kimagasló szerepet töltenek be a tantárgyak népszerűsítésében és a tehetséggondozásban. A díjat évente két-két matematika, fizika, kémia és – 2005 óta – két biológia szakos tanárnak ítélik oda.

A Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében rendezett ünnepségen 23. alkalommal adták át az elismeréseket, amelyet az Ericsson Magyarország Kft., a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. által létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriuma ítélt oda, közölte az MTI.

Díjazottak:

• Csombóné Szaniszló Margit (Eperjesi Általános Iskola)
  • Gergely Tibor (Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium)
  • Punyiné Kandrács Erzsébet (a cigándi Kántor Mihály Általános Iskola)
  • Tófalusi Péter (Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziuma)
  • Petz Andrea (a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma és Kollégiuma),
  • Lovasi Ildikó (a budapesti Hunyadi Mátyás Általános Iskola)
  • Neményi Eszter (a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Tanítói- és Óvóképző Kar)
  • Kosztolányi József (Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézet)
May be an image of 8 people and text that says 'DR.PETZANDREA LOVASI ILDIKÓ CSOMBÓNÉ SZANISZLÓ MARGIT GERGELY TIBOR TÃFALUSIPÉTER PÉTER KANDRÁCS ERZSÉBET NEMÉNYI ESZTER DR. KOSZTOLÁNYI JÓZSEF 2023 RÁTZ TANÁR ÚR ÉLETMÚDÍJ ç'

Nyolc általános iskolai és gimnáziumi pedagógus vehette át a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusoknak járó Rátz László tanár úrról elnevezett életműdíjat hétfőn a Magyar Tudományos Akadémián. (Fotó: Rátz Tanár Úr Életműdíj Facebook oldala)

A díj mottója, hogy ne csak a kimagasló tudósokat, hanem azokat is elismerjék, akik tanították őket. A díjat létrehozó alapítvány célja, hogy minden évben megtalálja és elismerje Magyarország kiemelkedő tehetségű általános- és középiskolai pedagógusait országszerte. Az elismerésre bárki felterjesztheti a saját életében meghatározó szerepet betöltő pedagógusát. Az idei évben csaknem 100 pályázat érkezett 6 vármegyéből, a pályázati időszak lezárását követően pedig négytagú kuratórium választotta ki a díjazott pedagógusokat. „Az Alapítványnál idén is kiemelkedő hangsúlyt fektettünk arra, hogy minden pedagógusnak lehetőséget biztosítsunk a szakmai elismerésre, dolgozzon akár nagyvárosban vagy vidéken, általános -vagy középiskolában” – idézi az MTI Kroó Norbertet, a Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány kuratóriumának elnökét.

Rátz László (1863-1930), a díj névadója a Budapesti (Fasori) Evangélikus Gimnázium legendás hírű tanára volt, akit a matematika tanítás reformereként is számontartanak, és aki felismerte és támogatta a fiatal tehetségeket.

Forrás: MTI