Tudástár

Amit tudnod kell, ha televíziós műsorkészítő szakra mennél

Kőszegi Anna | 2023-06-11
Érdekel a műsorkészítés és szeretnél a kamerák elé állva vagy éppen a háttérben dolgozva szerkesztői, újságírói, riporteri, rendezői vagy ezekhez hasonló munkát végezni? Ha a válaszod igen, nem kell tovább keresned. Összeszedtünk minden lényeges információt, amit a televíziós műsorkészítő szakról tudni érdemes.

Hol helyezkedhetsz el televíziós műsorkészítő végzettséggel?

A képzés célja televíziós szakemberek képzése, akik a szerkesztői, műsorvezetői, riporteri, publicisztikai, rendezői, operatőri, vágói, gyártásvezetői ismereteik alapján a műsor– és mozgóképkészítés valamennyi területén felkészültek a legkülönbözőbb televíziós műfajokban műsorok önálló készítésére.

Ezen a képzésen mindent megtanulhatsz, amit a műsorkészítésről tudni érdemes, majd később akár televízió-csatornáknál, akár más médiumok platformjain dolgozhatsz műsorkészítőként, újságíróként.

 

Híres műsorkészítők a magyar televíziózás történetéből

A magyar tévé egyik ikonikus alakja Kudlik Júlia, aki mindenesként, ügyelőként és rendezőasszisztensként kezdte karrierjét a Magyar Televíziónál. 1964-ben szerepelt először a tévé képernyőjén és 1965-től egészen 1996-ig, harmincegy éven át vezette a Delta című tudományos műsort. 1989-ben csatlakozott a TV2 stábjához. Karrierje során sokféle rendkívül népszerű műsort készített és vezetett, volt köztük sporttal, főzéssel, állatokkal, zenével és művészettel foglalkozó is.

 

Vitray Tamás a 20. század másik meghatározó televízós műsorkészítője, aki első televízós szereplésére nyelvtudása miatt kapta a felkérést 1958-ban, holott addig nem látott tévékészüléket sem, és nem volt semmilyen szakmai ismerete. 1959-ben lett a Magyar Televízió sportrovatának munkatársa. Alig van olyan sportág, amit ne közvetített volna a televízióban. Az évek során megszámlálhatatlan közvetítés, valamint számos nagy világverseny riportere volt. Összesen 21 téli és nyári olimpiáról közvetített.

 

Szeretnél elmerülni a televíziózás régi világában? Ha csodálod a műsorkészítésből már eltűnt technikákat és stílust, akkor neked ajánljuk a Nemzeti Filmintézet filmarchívumát, ahol 1913-tól 1991-ig tekinthetőek meg filmhíradók, amelyeken keresztül nemcsak a műsorkészítésbe, hanem a régi hétköznapokba, eseményekbe is betekinthetünk.

 

Természetesen nem csupán a múltban, a jelenben is akadnak szakmai kiválóságok: elég csak Erős Antóniára, Friderikusz Sándorra, Gecse Vivienre, Istenes Bencére, Kepes Andrásra, Kovalcsik Ildikóra (Lilu), Lékai-Kiss Ramónára, Miller Dávidra, Szebenszki Ákosra, Szellő Istvánra vagy épp Ördög Nórára gondolnunk. Legutolsó kiváló példa arra, hogy igenis „végig lehet járni a szamárlétrát”, hiszen Nóra egyszerű kávéfőzőként kezdte az RTL-nél, mára pedig a TV2 Csoport egyik vezető műsorvezetőjévé vált.

televíziós műsorkészítő

(Kép: Pexels.com)

Milyen szakképzettséget ad a televíziós műsorkészítő szak?

  • televíziós műsorkészítő

Jelenleg az országban az alábbi intézményekben érhető el ez a képzés:

Ezekből a tantárgyakból jó, ha erős vagy, ha ezt a szakot nézted ki magadnak:

Ha erre a szakra felvételizel, akkor nem a szokásos felvételi követelményeknek kell majd megfelelned, hanem először alkalmassági, majd gyakorlati vizsgát kell tenned. Ezekkel kapcsolatban minden szükséges információ megtalálható az intézmények oldalain, ha a

Milyen előképzettség segít a bejutásban?

Ha a lehető legjobb esélyekkel szeretnél indulni a felvételin, nem árt, ha olyan középiskolát választasz, ahol média és filmes ismereteket is elsajátíthatsz. Ezek segítségedre lesznek abban, hogy mire a felsőoktatási jelentkezésre kerül a sor, rendelkezz azzal a tudással, amivel a legtöbbet tudod kihozni magadból a felvételi fordulói során.

Képzési terület

Mennyi időbe telik a képzés?

  • 6 félév

Milyen tudományágakra és szakterületekre épül a képzés?

  • a televíziós műsorkészítés általános történeti, társadalomtudományi, jogi és művészeti ismeretei
  • a televíziós műsorkészítés gyakorlati megvalósításának folyamata
  • a televíziós műsorkészítés specifikus részterületei

Milyen gyakorlati követelményei vannak a szaknak?

A szak gyakorlatorientált, a szakmai gyakorlat legalább nyolc hét hazai vagy külföldi, országos lefedettségű televízió csatornáknál.

Mit tud egy televíziós műsorkészítő szakon végzett hallgató?

  • Átfogó ismeretei vannak a televíziózás történetiségéről, kritikai irodalmáról.
  • Ismeri a művészeti alkotások elemzéséhez szükséges analitikus módszereket, ezek alkalmazását.
  • Átlátja a televíziózás technikai megvalósításának elvárásait, a műsorok gyártásának előkészítése, lebonyolítása és utómunkája során használt technikai eszközöket.
  • Széles körű ismeretei vannak a televíziózás jogi hátteréről, a televíziós szakembert munkavégzése közben megillető jogokról, a tevékenysége jogi lehetőségeiről.
  • Összefüggéseiben ismeri a televíziózáshoz kapcsolódó etikai elvárásrendszert, a munkájához szükséges elengedhetetlen egyéni felelősségvállalás szempontrendszerét.
  • Ismeri a műsorkészítéshez, riportokhoz szükséges előzetes tényfeltárás, tudásanyaggyűjtés, kutatás lehetőségeit, technikai módszereit.
  • Átfogóan ismeri a televíziós kommunikációhoz, riportkészítéshez, műsorvezetéshez kapcsolódó beszédtechnikai elvárásokat.

Mivel foglalkozik egy televíziós műsorkészítő?

  • Képes megvalósítani televíziós műsorokat, például: interjút, riportot, magazint, hírműsort, dokumentumfilmet, tévéjátékot, tévéfilmet és egyéb televíziós alkotásokat.
  • A műsorkészítés folyamatában képes kreatívan, csapatmunkában részt venni, akár beosztottként, akár vezetőként feladatát csapattársként ellátni.
  • A televíziós kollégákkal és a riportalanyokkal való esetleges konfliktusokat hatékonyan kezeli.
  • Képes a televíziózás műfajaiban elvárt gyors helyzetfelismerére, azonnali reakcióra.
  • Műsorkészítés során magas szintű verbalitásról, kommunikációs és vitakészségről, jó érveléstechnikáról tesz tanúbizonyságot.
  • Riportalanyait, híranyagait, témáit kellő érzékenységgel és körültekintéssel választja meg.
  • Új műfajokat és formákat teremt, innovatív szemlélettel alkot.

Hol tanulhatsz tovább, ha ezen a szakon végeztél?

Mesterképzésen elsősorban olyan szakokon tanulhatsz tovább, mint:

  • film és médiaproducer szak
  • dokumentumfilm-rendező szak
  • filmrendezőművész szak
  • immerzív film szak
  • média design mesterképzési szak
  • televíziós műsorkészítő-művész szak

A megfelelő plusz tárgyak teljesítésével az alapszakodtól valamennyire eltérő mesterképzést is választhatsz!

A televíziós műsorkészítő képzéssel kapcsolatos legújabb rangsorokat az UNI 2023 kiadványunkban olvashatjátok el, amit itt tudtok megvásárolni

További részleteket a szakról a felvi.hu oldalán olvashattok.