Megnéztük: sok ingyenes helyre felvételizhettek agrár képzésben

Tar Gábor | 2023-02-08
Tizenkét hazai egyetemen indítanak agrár képzéseket a 2023–2024-es tanévben. Megnéztük, hogy az egyes intézményekben mennyi állami ösztöndíjas helyre jelentkezhetnek a felvételizők. Ne feledd: csupán február 15-ig adhatod be a jelentkezésedet! A cikkben megtalálod más képzési területek számait is.

Az idei felsőoktatási felvételi egyik újdonságaként a felvételi tájékoztató konkrét számokat közöl arról, hogy az egyes egyetemek különböző képzési területein maximum mennyi új hallgató kezdheti meg tanulmányait állami ösztöndíjas formában, vagyis ingyenesen idén ősszel. Az egyes szakokra lebontott adatokat azonban nem tartalmaz a felvételi tájékoztató.

Agrár képzés 12 egyetemen indul

A tájékoztató felvi.hu-n elérhető adatsorait böngészve kigyűjtöttük, hogy az agrár képzéseket meghirdető 12 hazai egyetem közül az egyes intézményeknél mennyi állami ösztöndíjas helyet állapítottak meg.

A legtöbb ingyenes helyre agrár szakoknál ezeknél az egyetemeknél várják a jelentkezőket (top 3):

• Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem: 2620 fő
  • Szegedi Tudományegyetem: 521 fő
  • Debreceni Egyetem: 483 fő

Tizenkét hazai egyetemen indítanak agrár képzéseket a 2023–2024-es tanévben. (Fotó: 123rf)

Állami ösztöndíjas helyre felvehető diákok maximális száma agrár képzésben az összes egyetemen:

• Állatorvostudományi Egyetem: 125
  • Debreceni Egyetem: 483
  • Eszterházy Károly Katolikus Egyetem: 195
  • Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem: 2620
  • Neumann János Egyetem: 245
  • Nyíregyházi Egyetem: 85
  • Óbudai Egyetem: 80
  • Pécsi Tudományegyetem: 45
  • Soproni Egyetem: 207
  • Széchenyi István Egyetem: 328
  • Szegedi Tudományegyetem: 521
  • Tokaj-Hegyalja Egyetem: 30

A KSH adatai szerint a 2021–22-es tanévben agrár területen alap-, illetve mesterképzésben összesen (minden évfolyamot beleértve) 8 271 diák tanult.

Más képzéseknél is megvannak a számok

A természettudományos képzéseknél is kigyűjtöttük, melyik egyetemen mennyi ingyenes helyet hirdetnek meg szeptemberben. A képzést elindító 12 hazai egyetem közül a legtöbb ingyenes helyre az ELTE, az SZTE és a BME várja a jelentkezőket.

Informatika képzést pedig 21 egyetem hirdetett meg. A legtöbb ingyenes hely itt is a BME-n, az ELTE-n és az SZTE-n található.

Gazdaságtudományi képzések 28 egyetemen indulnak. A Budapesti Gazdasági Egyetemen, az ELTE-n és a Corvinuson lehet jelentkezni a legtöbb ingyenes helyre.

Műszaki képzéseket 18 egyetem indít. A legtöbb ingyenes hely a BME-n, az Óbudai Egyetemen és a Széchenyi István Egyetemen lett meghirdetve.

Összesen ennyi ingyenes helyet hirdetnek meg

Egy korábbi cikkünkben megnéztük, hogy az egyes egyetemeken az összes képzési területet beszámítva mennyi állami ösztöndíjas helyet hirdetnek meg a 2023–24-es tanévben.

Eszerint a legtöbb új hallgató (12 580 fő) az ELTE-n tanulhat majd ingyenes képzésben, amiből a legnagyobb részesedése a pedagógusképzésnek van (3507 fő).

Újra érdemes kiemelni, hogy a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre már csupán február 15. éjfélig lehet jelentkezni.