Ennyien kerülhetnek be idén az ingyenes műszaki képzésekre

Tar Gábor | 2023-02-07
Kigyűjtöttük, hogy a műszaki képzéseket meghirdető 18 hazai egyetem közül az egyes intézményeknél mennyi állami ösztöndíjas helyet állapítottak meg. Megnéztük az ingyenes természettudományos, informatikai és gazdasági képzéseket is. Ne feledd, fogy az idő: február közepéig adhatod csak be a jelentkezésedet!

Tizennyolc hazai egyetemen indítanak műszaki képzéseket a 2023–2024-es tanévben. Megnéztük, hogy az egyes intézményekben mennyi állami ösztöndíjas helyre jelentkezhetnek a felvételizők. Az idei felsőoktatási felvételi egyik újdonságaként a felvételi tájékoztató konkrét számokat közöl arról, hogy az egyes egyetemek különböző képzési területein maximum mennyi elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait állami ösztöndíjas formában, vagyis ingyenesen idén ősszel. Az egyes szakokra lebontott adatokat azonban nem tartalmaz a felvételi tájékoztató.

Műszaki képzés 18 egyetemen indul

A tájékoztató felvi.hu-n elérhető adatsorait böngészve kigyűjtöttük, hogy a műszaki képzéseket meghirdető 18 hazai egyetem közül az egyes intézményeknél mennyi állami ösztöndíjas helyet állapítottak meg.

A legtöbb ingyenes helyre műszaki szakoknál ezeknél az egyetemeknél várják a jelentkezőket:

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 3815 fő
  • Óbudai Egyetem: 2120 fő
  • Széchenyi István Egyetem: 1501 fő

A legtöbb ingyenes hely műszaki szakokon a BME-n, az Óbudai Egyetemen és a Széchenyi István Egyetemen várja a jelentkezőket. (Fotó: 123rf)

A top3 után nézzük részletesen az összes egyetemet. Állami ösztöndíjas helyre felvehető diákok maximális száma műszaki képzésben tehát:

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 3815
  • Debreceni Egyetem: 935
  • Dunaújvárosi Egyetem: 240
  • Edutus Egyetem: 10
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 142
  • Gál Ferenc Egyetem: 30
  • Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem: 610
  • Miskolci Egyetem: 1042
  • Neumann János Egyetem: 520
  • Nemzeti Közszolgálati Egyetem: 280
  • Nyíregyházi Egyetem: 190
  • Óbudai Egyetem: 2120
  • Pannon Egyetem: 718
  • Pázmány Péter Katolikus Egyetem: 115
  • Pécsi Tudományegyetem: 515
  • Soproni Egyetem: 145
  • Széchenyi István Egyetem: 1501
  • Szegedi Tudományegyetem: 763

A KSH adatai szerint a 2021–22-es tanévben műszaki tudományok területen alap-, illetve mesterképzésben összesen (minden évfolyamot beleértve) 34 550 diák tanult.

Más képzéseknél is megvannak a számok

A természettudományos képzéseknél is kigyűjtöttük, melyik egyetemen mennyi ingyenes helyet hirdetnek meg szeptemberben. A képzést elindító 12 hazai egyetem közül a legtöbb ingyenes helyre az ELTE, az SZTE és a BME várja a jelentkezőket.

Informatika képzést pedig 21 egyetem hirdetett meg. A legtöbb ingyenes hely itt is a BME-n, az ELTE-n és az SZTE-n található.

Gazdaságtudományi képzések 28 egyetemen indulnak. A Budapesti Gazdasági Egyetemen, az ELTE-n és a Corvinuson lehet jelentkezni a legtöbb ingyenes helyre.

Összesen ennyi ingyenes helyet hirdetnek meg

Egy korábbi cikkünkben megnéztük, hogy az egyes egyetemeken az összes képzési területet beszámítva mennyi állami ösztöndíjas helyet hirdetnek meg a 2023–24-es tanévben. Eszerint a legtöbb elsőéves (12 580 fő) az ELTE-n tanulhat majd ingyenes képzésben, amiből a legnagyobb részesedése a pedagógusképzésnek van (3507 fő).

Újra érdemes kiemelni, hogy a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre február 15. éjfélig lehet jelentkezni