Ennyi az állami ösztöndíjas hely az informatika szakokon

Tar Gábor | 2023-02-04
Huszonegy hazai egyetemen indítanak informatikus képzéseket a 2023–2024-es tanévben. Megnéztük, hogy az egyes intézményekben mennyi állami ösztöndíjas helyre jelentkezhetnek a felvételizők. Ne feledd: február közepéig adhatod be a jelentkezésedet!

Az idei felsőoktatási felvételi egyik újdonságaként a felvételi tájékoztató konkrét számokat közöl arról, hogy az egyes egyetemek különböző képzési területein maximum mennyi elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait állami ösztöndíjas formában, vagyis ingyenesen ősszel. Szakokra lebontott adatokat azonban nem tartalmaz a felvételi tájékoztató.

Informatika: 21 egyetemen indul el a képzés

A tájékoztató felvi.hu-n elérhető adatsorait böngészve kigyűjtöttük, hogy az informatikus képzéseket meghirdető 21 hazai egyetem közül az egyes intézményeknél mennyi állami ösztöndíjas helyet állapítottak meg.

A legtöbb ingyenes helyre informatika képzésre ezeknél az egyetemeknél várják a jelentkezőket:

• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 1160 fő
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 985 fő
  • Szegedi Tudományegyetem: 975 fő

A legtöbb ingyenes hely informatikus képzésen a BME-n, az ELTE-n és az SZTE-n várja a jelentkezőket. (Fotó: 123rf)

Állami ösztöndíjas helyre felvehető diákok maximális száma informatikus képzésben:

• Budapesti Gazdasági Egyetem: 520
  • Széchenyi István Egyetem: 421
  • Szegedi Tudományegyetem: 975
  • Tokaj-Hegyalja Egyetem: 40

A KSH adatai szerint a 2021–22-es tanévben informatika képzési területen alap-, illetve mesterképzésben összesen (minden évfolyamot beleértve) 22 202 diák tanult.

Összesen ennyi ingyenes helyet hirdetnek meg

A természettudományos képzéseknél is kigyűjtöttük, melyik egyetemen, mennyi ingyenes helyet hirdetnek meg szeptemberben. A képzést elindító 12 hazai egyetem közül a legtöbb helyre itt is az ELTE, az SZTE és a BME várja a jelentkezőket.

Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy az egyes egyetemeken az összes képzési területet beszámítva mennyi állami ösztöndíjas helyet hirdetnek meg a 2023–24-es tanévben. Eszerint a legtöbb elsőéves (12 580 fő) az ELTE-n tanulhat majd ingyenes képzésben, amiből a legnagyobb részesedése a pedagógusképzésnek van (3507 fő).

Újra érdemes kiemelni, hogy a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre február 15. éjfélig lehet jelentkezni