Ennyien tanulhatnak majd ingyenesen természettudományi képzésben

Tar Gábor | 2023-02-03
Tizenkét egyetemen indítanak természettudományi képzéseket a 2023–2024-es tanévben. Megnéztük, hogy az egyes intézményekben mennyi állami ösztöndíjas helyre jelentkezhetnek a felvételizők. Ne feledd: február közepéig adhatod be a jelentkezésedet!

Az idei felsőoktatási felvételi egyik újdonságaként a felvételi tájékoztató konkrét számokat közöl arról, hogy az egyes egyetemek különböző képzési területein maximum mennyi elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait állami ösztöndíjas formában, vagyis ingyenesen ősszel. Szakokra lebontott adatokat azonban nem tartalmaz a felvételi tájékoztató.

A tájékoztató felvi.hu-n elérhető adatsorait böngészve kigyűjtöttük, hogy a természettudományi képzést meghirdető 12 hazai egyetem közül az egyes intézményeknél mennyi állami ösztöndíjas helyet állapítottak meg.

A legtöbb ingyenes helyre természettudományi képzésre ezeknél az egyetemeknél várják a jelentkezőket:

• Eötvös Loránd Tudományegyetem: 1278 fő
  • Szegedi Tudományegyetem: 555 fő
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 275 fő

A legtöbb ingyenes helyre természettudományi képzésre az ELTE, az SZTE és a BME várja a jelentkezőket. (Fotó: 123rf)

Állami ösztöndíjas helyre felvehető diákok maximális száma természettudományi képzésben:

• Állatorvostudományi Egyetem: 40
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: 275
  • Debreceni Egyetem: 268
  • Eszterházy Károly Katolikus Egyetem: 165
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem: 1278
  • Miskolci Egyetem: 28
  • Nyíregyházi Egyetem: 65
  • Óbudai Egyetem: 45
  • Pannon Egyetem: 40
  • Pécsi Tudományegyetem: 223
  • Szegedi Tudományegyetem: 555
  • Wesley János Lelkészképző Főiskola: 220

A KSH adatai szerint a 2021–22-es tanévben természettudományi képzési területen alap- illetve mesterképzésben összesen (minden évfolyamot beleértve) 6485 diák tanult.

Olvasd el itt, hogy mennyi ingyenes helyre jelentkezhetsz!

Egy korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, hogy az egyes egyetemeken az összes képzési területet beszámítva mennyi állami ösztöndíjas helyet hirdetnek meg a 2023–24-es tanévben. Eszerint a legtöbb elsőéves (12 580 fő) az ELTE-n tanulhat majd ingyenes képzésben, amiből a legnagyobb részesedése a pedagógusképzésnek van (3507 fő).

Újra érdemes kiemelni, hogy a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre február 15. éjfélig lehet jelentkezni.