Uni

5 éves a Tanítsunk Magyarországért program

UNIside | 2023-12-06
A Tanítsunk Magyarországért program célja az, hogy 2030-ra minden mai általános iskolás Magyarországon rendelkezzen legalább szakmával vagy továbbtanuljon - mondta el a közmédiának György László, a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjáért felelős kormánybiztos a Nyíregyházi Egyetemen. A program 5 évvel ezelőtt indult útjára.

A munkalehetőségektől távol élő felsőtagozatosokat és középiskolásokat kívánja segíteni a Tanítsunk Magyarországért program, hogy csökkentse az iskolaelhagyók számát, ami jellemzően az elszigetelt településeken koncentrálódik. Azok a diákok, akik szinte sosem hagyják el a lakóhelyüket, óriási kihívásként élik meg az iskolaváltást. A program, ami mára 17 egyetemmel, közel 1200 mentorral, 111 általános iskolával, közel 5000 diákot érint, egyetemista mentorok segítségével kívánja kinyitni a világot.

A program indulása

2018. december 5-én, az Önkéntesség Világnapján indította útjára Dr. György László, az akkori Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Horváth Zita, az akkori Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, valamint Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának bevonásával. Öt évvel a Tanítsunk Magyarországért program bejelentése és négy évvel elindulása után már több mint ezer egyetemista mentorál több mint négyezer általános iskolást országszerte. Szeretnék elérni a tízezres mentorálti számot, mert ha ez megtörténik, minden olyan gyereket elérnek az országban, akinek a program segíthet.

A Tanítsunk Magyarországért program célkitűzései

A Nyíregyházi Egyetemen tartott beszédében György László hangsúlyozta, ma már huszonegy egyetem hallgatói vesznek részt a programban, hogy megmutassák a hatodik, hetedik és nyolcadik osztályos diákoknak a „településükön túli világ izgalmait”. A gyerekek ezáltal kimozdulnak településeikről, inspirációt merítenek arra, hogy továbbtanuljanak, és képesek legyenek eligazodni a középfokú iskola és a nagyváros „útvesztőiben” – mondta a kormánybiztos az MTI közleménye szerint.

György László előadása a Tanítsunk Magyarországért programról Nyíregyházán (Fotó: MTI)

A kormánybiztos úgy véli, hogy a mentoroknak egyszerre kell motiválniuk és inspirálniuk a gyerekeket. Fontos hozadék a programnak, hogy a mentorok olyan gyerekeknek tudnak segíteni, akik számára az hasznos, így a mentorok fejleszthetik a pedagógiai, szervezési, kommunikációs és vezetői képességeiket is. A kormánybiztos arra kérte az előadásán résztvevőket, hogy akik még eddig nem tették, vegyék fel a Tanítsunk Magyarországért program kurzusát, és járuljanak hozzá térségük és településük „felvirágzásához”, és segítsék hozzá a gyermekeket a továbbtanuláshoz. – közölte az MTI. Hollósi Hajnalka intézetigazgató, a Tanítsunk Magyarországért program szakmai vezetője a közmédiának elmondta, a Nyíregyházi Egyetem 2019-ben csatlakozott a programhoz, melyben az intézménytől jelenleg huszonnyolc, a Debreceni Egyetemtől hat hallgató vesz részt mentorként.

A Tanítsunk Magyarországért program Nyíregyházán (Fotó: MTI)

 

Forrás: MTI