Versenyképes tudás, biztos jövő – Hankó Balázs a Miskolci Egyetem diplomaosztóján tartott beszédet

UNIside | 2023-07-05
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a Miskolci Egyetem Állam– és Jogtudományi Kar és az Egészségtudományi Kar diplomaátadó ünnepségén 2023. július 4-én kedden arról beszélt, jó ma magyar egyetemistának lenni, hiszen az ország sikeres egyetemein a hallgatók versenyképes tudást, azzal pedig biztos jövőt kaphatnak.

A Miskolci Egyetemen a 2022/2023 tanév II. tavaszi félévében az Állam- és Jogtudományi Karon (ÁJK) 302 fő szerzett diplomát, az Egészségtudományi Karon (ETK) 201 fő tett sikeres záróvizsgát. Az okleveleket Prof. Dr. Horváth Zita rektor, Prof. Dr. Csák Csilla, az ÁJK dékánja és Dr. Kiss-Tóth Emőke, az ETK dékánja ünnepi szenátusülésen adta át.

Hankó Balázs tartott beszédet a Miskolci Egyetem diplomaosztóján. (Fotó: Miskolci Egyetem)

„Legyetek büszkék arra, hogy egy olyan egyetemen kaptok ma diplomát, amely a világ harmincezer egyeteme közül a legjobb 5 százalékban van” – jelentette ki köszöntőjében Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára. A hazai felsőoktatás jövőképéről fogalmazva elmondta: szeretnék elérni, hogy 2030-ra legyen olyan magyar egyetem, amely a világ legjobb 100 egyeteme között szerepel. Emellett legyenek olyan felsőoktatási intézmények, amelyek térségi küldetése úgy teljesedik ki, mint ahogy ezt a mindennapokban a Miskolci Egyetem teszi. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett: 2020-ban a miskolci universitas a megújulás, a modellváltás útjára lépett, amelynek hívószavai a versenyképesség, a rugalmasság és az autonómia.

A vidék súlyának és szerepének erősödését jelzi, hogy jelentősebb mértékben nőtt a fővároson kívüli, nem egyszer hátrányos régiókban működő egyetemekre jelentkezők száma, növekedett a munka mellett diplomát szerezni kívánók aránya. Hankó Balázs véleménye szerint: „jó ma magyar egyetemistának lenni, hiszen sikeres egyetemeken versenyképes tudást, a versenyképes tudással pedig biztos jövőt kaphatnak a diplomások”.

Az államtitkár kiemelte, „egyetem és innováció, egyetem és kreativitás, kéz a kézben jár”, ezért úgy döntöttek, hogy a Neumann János Programmal Magyarországot 2030-ra a világ huszonöt, azaz Európa tíz legjobb innovátora közé emelik. Mindezt az egyetemekkel, a hallgatókkal és a tanárokkal együttműködésben.

Az államtitkár hangsúlyozta: a kormány számára fontosak a magyar diákok és kutatók, ezért biztosítanak minden olyan forrást, amely a magyar kutatók további európai együttműködését jelenti, ehhez egy ötmilliárd forintos keretet is nyitottak.

Hozzátette, Erasmus lesz jövő június 30-ig és az azt követő időszakban is, mert az erre rendelkezésre álló keretek biztosítottak. Hankó Balázs kiemelte, kutatási és innovációs céljaik kiemelkedőek, a megújítás fókuszában pedig három kiemelt terület szerepel: az egészséges élet, a digitalizáció és az energiamegújítás, valamint az ezt segítő magyar agrárium felemelkedése. Hozzátette, a Miskolci Egyetem a Debreceni Egyetemmel közösen ad majd helyet az Európai Egyetemi Játékoknak, melynek sikeres megrendezéséhez a magyar kormány biztosította azt a 20,6 milliárd forintot, mely az infrastruktúra fejlesztéséhez szükséges.