Uni

Egy életre szóló élményt adunk – interjú Horváth Zitával, a Miskolci Egyetem rektorával

UNIside | 2024-01-18
A Miskolci Egyetem büszke a hagyományaira, de modern, XXI. századi, nemzetközi rangsorokon szereplő felsőoktatási intézmény.

Mit tart az egyetem legfontosabb jellemzőinek, amik a hasonló intézményektől megkülönbözteti önöket?

Sokszínű a képzési palettánk, közel 300 szakon nyolc karunk várja a jelentkezőket, mindez egy 90 hektáros gyönyörű campuson, ahol az oktatás mellett teljes körű szolgáltatásokkal várjunk a minket választókat: kollégiumok, étkezési lehetőség, orvosi rendelő, sportinfrastruktúra, könyvtár, korszerű laborok, szórakozási lehetőség. Meg kell említeni a közösségteremtő selmeci hagyományokat. A Miskolci Egyetem büszke a tradícióira, de modern, 21. századi, a nemzetközi rangsorokon szereplő felsőoktatási intézmény.

 

Miért vonzó ez az egyetem és konkrétan az itteni szakok a fiatalok számára?

Mert figyelünk a hallgatóinkra, tehetséget gondozunk, de felzárkóztatjuk azokat, akik különböző okokból lemaradásban vannak. Erős a kapcsolati hálónk, a tanulóink közel 200 vállalatnál tölthetik a gyakorlatukat, akár duális képzésben vesznek részt, akár gyakornoki programban. A diákjaink közül sokan már tanulmányi idejük alatt megtalálják leendő munkahelyüket. Jó néhány oktatási segédanyaggal támogatjuk az előrehaladásukat. Az úgynevezett munkaerőpiaci moduláris képzés segíti őket, tanuljanak bármely szakunkon, hogy elsajátítsák azokat a skill kompetenciákat, amelyek támogatják az elhelyezkedési esélyeiket és az érvényesülésüket. Emellett térítésmentesen biztosítunk idegen nyelvi képzést.

 

Milyen fejlesztések voltak és lesznek az egyetemen?

Folyamatosan újul meg a digitális infrastruktúránk, elértük a teljes wifilefedettséget, zajlik az okostanterem-fejlesztési projektünk. Hamarosan átadjuk a kívül és belül teljesen megújult könyvtárunkat, a campusra beköltöző közgyűjteményt, a Magyar Nemzeti Levéltár Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Levéltár új épületet kap, közösen hozunk létre egy Adatelemző Módszertani Központot. Hét kollégiumunk van, ezek közül egy új, a többi az 1950-es években épült. Az egyiket felújítva tavaly átadtuk a hallgatóknak, folyamatban van két további felújítása, és amint ezeket befejezzük, indul a következő ütem. Reményeim szerint 2026-ra teljesen megújult kollégiumok várják az egyetemistáinkat. Hamarosan indul a menza felújítása, és jelenleg is zajlik a sportinfrastruktúránk modernizálása. Természetesen a képzési portfóliónk megújítása is napirenden van.

 

Milyen perspektívát kínálnak, az egyetem képzési területeinek milyen a jövője?

Mennyire gyakorlatorientált az itt folyó képzés? Mennyiben és hogyan tudják figyelembe venni a munkaerőpiaci igényeket?

 

A fenti kérdésekre adott válaszokat, illetve az interjúnkat teljes terjedelmében friss kiadványunkban olvashatod, amit itt, hírlevél feliratkozás után, kedvezményesen rendelhetsz meg:

UNI in&out 2024

 

Névjegy:

  • 1997-ben végzett a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karán, ahol történelem szakos bölcsész és középiskolai tanár oklevelet vett át.
  • 2001-ben PhD-fokozatot szerzett, majd 2016-ban habilitált.
  • 2015-ben társadalomtudományi és gazdasági szakfordító (német) szakirányú továbbképzésen szerzett oklevelet.
  • 2009 és 2013 között a Bölcsészettudományi Kar dékánhelyettese, majd dékánja, 2013–2017-ig a Miskolci Egyetem általános rektorhelyettese.
  • 2017-től 2020-ig felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, 2021-től a Miskolci Egyetem rektora.
Címkék: Horváth Zita   interjú   Miskolci Egyetem   rektor