Tudástár

Újra iskola, újra korán kelés – a korai iskolakezdés előnyeiről és a hátrányairól

Gunda-Szabó Dóra | 2023-09-01
Kétféle diák van; aki várja és aki nem várja az iskolakezdést. Abban a tekintetben viszont csak egyféle, hogy ki szereti a korán kelést. A legtöbb gyereknek és családnak ez a tanév legrosszabb hozadéka. A kényelmetlenség ellenére azonban van pozitív hozadéka is. Cikkünkben a korán kelés előnyeit és hátrányait gyűjtöttük össze. Hátha segít reggelente.

Időről-időre vitatéma, hogy érdemes-e számos ország irigyelt szokását átvenni Magyarországon, és csak 9-kor kezdeni a tanítást az iskolákban. A praktikus és gazdasági érvek, a tanulási teljesítmény szempontján felül valójában az a kérdés, hogy hosszú távon jó hatással van-e a korán kelés a gyerekek mentális egészségére.

A korán kelés előnyei

Kutatások azt mutatják, hogy a korai iskolakezdés jobb tanulmányi eredményeket tesz lehetővé, mert fokozza a koncentrációt és az éberséget. Mivel a korán kelés tervezést igényel, így a gyerekeket tudatosságra, időgazdálkozásra tanítja, ami hosszú távon is hasznos az élet számos területén. Pozitívumként gondolhatunk még arra is, hogy minél előbb kezdődik reggel az iskola, annál hamarabb lesz vége, így a diákok napirendjébe könnyebben beilleszthetőek a különórák. Mivel nemcsak az iskola kezdődik korán, hanem a felsőoktatási intézményekbe és a munkahelyekre is legtöbbször reggel kell kezdeni, így a jövőbeli rutinok kialakítását segítheti korán kelés. 

Hatással van az egészségre, mert a rendszeres korán kelés javítja az alvási szokásokat és jobb alvásminőséget ad, valamint a gyerekek délután potenciálisan több időt tölthetnek természetes fényben, szabad levegőn. Persze a korai iskolakezdésnek praktikus, gazdasági okai is vannak. A szülők munkavégzését segíti, ha az általános munkarendhez van igazítva a tanrend.

Kutatások azt mutatják, hogy a korai iskolakezdés jobb tanulmányi eredményeket tesz lehetővé, mert fokozza a koncentrációt és az éberséget. (Fotó:123rf)

A korán kelés hátrányai

A kora reggeli iskolakezdés alapvető hátránya az alvásvesztés, aminek hosszú távon komoly egészségkárosító hatásai lehetnek, mint például a cukorbetegség, elhízás, stressz, mentális betegségek. A diákok az első egy-két tanórán még nem ébrednek fel teljesen, így ilyenkor alacsonyabb az aktivitásuk és koncentrációjuk. A reggeli testmozgást, edzéseket is lehetetlenné teszi a túl korai kelés, illetve a késések, hiányzások fő oka a ki nem pihentség. A gyerekek növekedésével elmozdulhatnak az éberléti és alvási minták, különösen serdülőkorban, ilyenkor erős teljesítményromlást okozhat a kialvatlanság. Továbbá arra is érdemes gondolni, hogy ez sok családnak megzavarja a természetes dinamikáját, és a szülők munkarendjéhez sem könnyű igazítani, ha nagyon eltérő.

A kora reggeli iskolakezdés alapvető hátránya az alvásvesztés, aminek hosszú távon komoly egészségkárosító hatásai lehetnek. (Fotó:123rf)

Kelni vagy nem kelni?

Összességében azt mondhatjuk, hogy a rendszeres korai kelés következetes napi rutint eredményez, ami érzelmi és fizikai stabilitást ad a gyerekeknek. Habár sok diáknál tartós fáradtságot, kimerültséget okoz a korai kelés, összességében mégis fokozza a teljesítményt. Az, hogy a mentális egészségre milyen hatást gyakorol ez a rutin, nehéz általánosítani. Amíg egyeseknél a koncentrációt fokozza, addig másoknál erősen növeli a stresszszintet. Akármikor is kezdődik reggel az iskola a diákoknak két dologra feltétlenül szükségük van. A napi 8-10 óra alvásra és a fizikai aktivitásra, lehetőleg szabad levegőn. Ha ez biztosítva van, akkor sokkal inkább a korán kelés előnyei tudnak érvényesülni.