Tudástár

Alvásveszteség és nyári alvatlanság – téged is érint!

Gunda-Szabó Dóra | 2023-08-18
Habár nyáron mindenki szeretné kipihenni magát, hogy megújulva folytassa a tanévet, valójában kevesebbet tudunk aludni, és az alváshiányos éjszakák száma is több, mint máskor. Nem a bulizás miatt. Az alvásvesztésnek és alvatlanságnak más okai vannak, amik téged is érintenek.

Globális alvásveszteség

A Magyar Alvás Szövetség a nyár során több közleményben is figyelmeztetett arra a problémára, hogy vizsgálatok szerint évről-évre egyre csökken az egy főre jutó alvás mennyisége. Ennek egyik tényezője a globális alvásvesztés, aminek a globális felmelegedés az oka. Egy dán kutatás szerint évente körülbelül 44 órányi alvásidővel kevesebbet pihenünk, az alváshiányos éjszakák száma 13-15 éjszakával nő. A több mint 7 millió éjszakai alvást nyomon követő kutatás során megállapították, hogy még a melegebb éghajlatú földrajzi zónákban sem tudnak az emberek jól alkalmazkodni a megemelkedett alvási hőmérséklethez. Ha a szén-dioxid kibocsátás a jelenlegi szinten marad, kutatók azt jósolják, hogy a század végére az éghajlatváltozás miatt 50 óra alvást veszíthetünk el. A jó alvás elengedhetetlen alapja a jó egészségnek, így hosszútávon súlyos egészségügyi problémákat okozhat az alvásveszteség. Fokozott stressz, cukorbetegség, hangulati rendellenesség, szívproblémák az alvásmegvonás egészségügyi következményei.

Egy dán kutatás szerint évente körülbelül 44 órányi alvásidővel kevesebbet pihenünk a globális felmelegedés miatt. (Fotó: 123rf)

Nyári alvás és alvatlanság

Régóta leírt jelenség továbbá, hogy átlagosan az emberek nyári alvásideje napi húsz perccel rövidebb, mint máskor. Ebben a jelenségben kulcsfontosságú a cirkadián vagyis napszaki ritmus módosulása. A később kezdődő éjszakák és korábban kezdődő nappalok csökkentik a melatonin termelést, ezért nem tudunk eleget pihenni. A cirkadián ritmus felborulása nemcsak nappali álmosságot okoz, hanem kognitív zavarokat, gyomor-bélrendszeri problémákat, amelyek aztán újra befolyásolják az alvást. Ezt hívjuk nyári álmatlanságnak, vagy másképpen alvatlanságnak.

Elektronikus eszközök hatása

A Magyar Alvás Szövetség arra szólítja fel a szülőket és a pedagógusokat, hogy védjék meg a gyerekeik egészségét. Az elektronikai eszközök fokozott használata és a túlzott okoseszközhasználat olyan káros következményekkel járnak, amik a mentális egészségük rovására megy. A nem gyereknek való tartalmak, zaklatások, a személyes és társas kapcsolatok csökkenése mellett a képernyő előtt töltött idő az alvás minőségére és időtartamára is negatív hatással van. Az eszközök által kibocsátott fénysugárzás nehezíti a nyugodt alvást.

Az elektronikai eszközök által kibocsátott fénysugárzás nehezíti a nyugodt alvást. (Fotó: 123rf)

Mit tehetünk a jobb alvásért?

Az egyik első tanács a szövetségtől, hogy tartsuk magunkat folyamatosan egy következetes alvásrutinhoz, és minden nap, lehetőleg hétvégén is, ugyanakkor keljünk fel és feküdjünk le. Fontos az elalvás előtti étel– és italfogyasztás korlátozása, a napközbeni mozgás, valamint figyeljünk arra, hogy kellemes hűvös legyen a hálóhelyiségben. Továbbá azt tanácsolják, hogy az ágyban ne étkezzünk vagy dolgozzunk, hanem úgy alakítsuk az életünket, hogy valóban az esti pihenés dedikált helye legyen. A jó alváshoz fontos a megfelelő ágynemű és matrac, nyári időben pedig ajánlatos a szemmaszk viselése. Az alvás jó minősége és kellő mennyisége fontos tényezője a hosszú élettartamnak, ezért kell jól aludni.

Címkék: alvásvesztés   alvatlanság   nyári alvás