Free

Mit tegyek, ha ugyanarra a szakra járok az egyetemen a párommal, de szakítunk?

UNIside | 2023-07-13
Milyen egyszerű volt gyerekként a tündérmesék világában élni, ahol a királylány és a királyfi egymásra találnak, és boldogan élnek, amíg meg nem halnak… Sajnos a valóság nem így működik, olykor szakítunk.

Sok emberrel megismerkedünk, többekkel közelebbi kapcsolatba kerülünk, mielőtt megtaláljuk a párunkat. Amikor szakítunk, az pedig mindig fájdalmas. Elveszítjük a társat, akihez eddig a legmélyebben kapcsolódtunk, olyan, mintha kirántanák a talajt a lábunk alól. A helyzetet csak még jobban nehezíti, ha az elvesztett személyt nap, mint nap újra látjuk, esetleg kapcsolatban is kell maradtunk vele.

 

Miért alakul ki olyan sok szerelem az egyetemeken?

Az egyetemisták között rengetegszer előfordul, hogy szaktársak találnak egymásra, hiszen sok időt töltenek együtt, valószínűsíthetőleg közös az érdeklődési körük, ugyan azokra a helyekre járnak szórakozni, az egyetemen ugyanazok a megmérettetések és nehézségek érik őket. Mindig van közös téma, sokszor közös a baráti kör. Előfordul, hogy ezekből szerelmekből később akár házasság és közös család is kialakul, de mit tehetünk, ha mi nem vagyunk ilyen szerencsések, és időközben rájövünk, hogy mégsem illünk össze?

A szakítás akkor a legfájdalmasabb, ha utána folyamatosan látnod kell az exed. (Fotó: 123RF)

 

Az első időszak a kritikus

Egy veszteség feldolgozásánál mindig az első 4-6 hét a legnehezebb, sajnos normális, ha hevesen reagálunk az exnek akár csak a látványára is. Ez az időszak a krízis, amit „túl kell élni”, bár ilyenkor sokszor nem látunk túl a saját fájdalmunkon. A legrosszabb, amit tehetsz, hogy ha hirtelen felindulásból otthagyod az egész szakot. Hagyj magadnak időt és teret megélni a fájdalmadat! Tombold ki magad a barátaiddal, öntsd ki nekik a lelked, ha nagyon mélyen vagy, maradj otthon egy-két napot, vagy utazz haza a családodhoz! A feldolgozás, gyógyulás csak ezután kezdődik, átgondolt döntést csak akkor hozhatsz, ha ezen az időszakon túljutsz.

 

Ne rendezz jelenetet!

A legrosszabb, amit tehetsz, ha az egész előadóterem szeme láttára jelenetet rendezel, fennhangon keserű megjegyzéseket teszel, esetleg ajtócsapkodás kíséretében hagyod el a termet. Biztosan van, akit érdekel az ilyen jellegű szappanopera és monodráma, de jobb, ha ilyen átgondolatlan viselkedéssel nem ásod alá a saját megítélésedet. Próbálj meg inkább keresztülnézni rajta, mintha ott sem lenne, vagy ha muszáj együtt dolgoznotok, például egy közös projekt miatt, kezeld távolságtartással. Csökkentsd a lehető legminimálisabbra az érintkezést és tartsd magadban a sértő megjegyzéseidet!

 

„Maradjunk barátok!”

Bár a fenti mondat közhelynek hangzik, de mégis az legideálisabb helyzet, ha a pár tagjai harag nélkül válnak el egymástól. Ez többek között olyan esetben fordulhat elő, ha belátják, hogy párként nem funkcionálnak jól, viszont sikerült egy olyan bizalmi kapcsolatot kiépíteniük, amit nem szeretnének a szakítás miatt feladni. Természetesen a helyzet így is megviselheti őket, és az elmúlt szerelem ebben az esetben sem fordul rögtön barátságba, de a közös érdeklődési– és baráti kör, a gyakori találkozások, a közösen megszerzett tudás jó alapot adhatnak egy más jellegű kapcsolat kialakulásának. Ha úgy gondoljátok, hogy esetleg barátként maradhattok egymás oldalán, akkor is hagyjatok magatoknak időt elgyászolni a kapcsolatot és átgondolni az egész helyzetet, minden pozitív– és negatív vonatkozásával együtt.

Címkék: boldogság   egyetem   párkapcsolat   szakítás   szerelem