Uni

Tanári ösztöndíjprogram a fenntarthatóság témakörében

UNIside | 2024-02-07
Zöld Föld néven tanári ösztöndíjprogramot hirdet a fenntarthatóságra nevelés témakörben a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány a 2023/2024-es tanév tavaszi félévére. Az ösztöndíjprogram célja elősegíteni a Zöld Föld komplex fenntarthatósági oktatási program tartalmának és tanításmódszertanának megismerését, alkalmazását.

Az alapítvány az ösztöndíjjal a Pannon Egyetem Humántudományi Kar, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar és a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar 2023 őszén vagy a 2024 tavaszi félévében induló 4 féléves egyetemi szakirányú továbbképzésein résztvevők képzési költségeit támogatja, közölte az MTI.

A pályázat feltétele és részletei

  • Motivációs levél: a pályázat feltétele egy motivációs levél beadása, amely tartalmazza a fenntarthatóságra nevelés terén szerzett tapasztalatokat vagy annak tervét, hogy integrálhatóak a képzésen szerzett fenntarthatósági ismeretek az oktatásban.
  • Az ösztöndíj összege: fejenként maximum 75 ezer forint.
  • Vállalás: a nyertes pályázónak vállalnia kell a nyilvánosság előtti szereplést is. A támogató ugyanis videó- és szöveges riportot készíthet vele az ösztöndíjprogrammal kapcsolatban.
  • Jelentkezési időszak: 2024. február 1. – 2024. február 25.
  • Egyéb tudnivalók: a pályázattal kapcsolatos részeletes tudnivalók a Kék Bolygó Alapítvány honlapján olvashatók.
  • Pályázati kiírás innen letölthető.

A Zöld Föld Az ösztöndíjprogram célja elősegíteni a Zöld Föld komplex fenntarthatósági oktatási program tartalmának és tanításmódszertanának megismerését, alkalmazását. (Fotó: 123rf)

Forrás: MTI

Fenntarthatóság az egyetemek működésében is

A jövő az egyetemeken formálódik. Fontos, hogy a fenntarthatóság ne csak az oktatásban, hanem az egyetemek működésében is megjelenjen. A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo kerekasztal-beszélgetésén Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár Czippán Katalinnal, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának Nevelésügyi Szakbizottsági elnökével vett részt. Hangsúlyozták, hogy az egyetemek küldetése a jövőképesség. „Ha jövőt szeretnénk az egyetemeken formálni”, akkor a hallgató legyen cselekvőképes, a jövőt formáló személy.” „Olyanok legyenek a diákjaink, olyanok legyenek a fiataljaink, olyanok legyenek az egyetemistáink, akik fordítanak egyet jó irányba ezen a világon, és ez csak akkor működik, ha fenntarthatóak vagyunk” – fogalmazott Hankó Balázs.

Zöld gondolkodás a felsőoktatásban

Az elmúlt időszakban a hazai egyetemek is egyre többet tesznek a zöldebb jövőért. A Pécsi Tudományegyetem kezdeményezésére, tizennégy magyar egyetem megállapodása alapján Pécsett megalakult a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformja. A Pécsi Tudományegyetem missziója a PTE Zöld Egyetem programmal bátorítani az újítást a fenntarthatóságra, fenntartható gazdálkodásra vonatkozóan és a tudomány, oktatás segítségével formálni, erősíteni az ökológiai tudatosságot. Magyarország legrégebbi egyetemének egyik kitűzött a célja a környezettudatos szemléletformálás, illetve annak népszerűsítése és katalizátora a fenntartható fejlődési célok megvalósítását célzó zöld innovációknak.