Példakép

A szőlőhöz-borhoz érteni „trendi” dolog

UNIside | 2024-01-27
„Nyitott elmével és tanulni vágyással érkezzenek, és ne adják fel az első nehézségnél” – erre vágyik a leendő hallgatókkal kapcsolatban Nyitrainé Sárdi Diána, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet intézetigazgatója.

Mit tart az intézetük legfontosabb jellemzőinek, amik a hasonló karoktól megkülönbözteti önöket?

Intézetünk egy szűk szakterületet fed le, az oktatás oroszlánrészét mindössze egy tucat kolléga végzi, úgyhogy mindenképp kiemelnénk a családiasságunkat, a hozzáértésünket, a megbízható szakmai relevanciánkat.

 

A fiataloknak miért vonzó a képzési területük és az önöknél elérhető szakok? 

A szőlőhöz-borhoz érteni „trendi” dolog. Jó felismerni, hogy a szakmánk nemcsak ennivaló gyümölcsöt, hanem a kultúrába, gasztronómiába illeszthető italt teremt. A szakmánk része tudni, miért egészséges és miért finom a szőlő és a bor.

 

Az intézetnél milyen fejlesztések voltak, illetve lesznek? 

Innovációink az oktatás és a piaci megjelenés fejlesztését szolgálják. Célunk, hogy kutatóállomásaink segítségével a hallgatók megismerkedhessenek például a pezsgőkészítés lehetőségeivel, valamint a klasszikus borászati-szőlészeti technológiákkal.

 

Milyen perspektívát kínálnak, a képzési területüknek milyen jövője van? 

Jó elhelyezkedési lehetőséget nyújt a szakterületünk mind itthon, mind külföldön. A gyakorlatot teljesítő tanulóinkat általában ott is marasztalják hazai gyakorlati helyükön, de aki külföldi élményszerzésre vágyik, azt is tárt karokkal várják a 15 hétnek megfelelő szüreti időszakra.

 

Mennyire gyakorlatorientált az itt folyó képzés?

Mennyiben és hogyan tudják figyelembe venni a munkaerőpiaci igényeket?

Milyen gyorsan tudnak állást találni a végzőseik és milyen jövedelemre, karrierre számíthatnak?

A fenti kérdésekre adott válaszokat, illetve az interjúnkat teljes terjedelmében friss kiadványunkban olvashatod, amit itt, hírlevél feliratkozás után, kedvezményesen rendelhetsz meg:

UNI in&out 2024

 

Névjegy:

  • 2003 és 2008 között tanszéki mérnök a Budapesti Közigazgatási és Államigazgatási Egyetem Élelmiszertudományi Kar, Borászati Tanszékén.
  • 2008-tól a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karának a Borászati Tanszékén dolgozott, kezdetben egyetemi tanársegéd, majd egyetemi adjunktus, 2014-től egyetemi docens.
  • 2015-től tanszékvezető a SZIE Kertészettudományi Kar Borászati Tanszékén, 2016-tól tanszékvezető, egyetemi docens a Szent István Egyetem Borászati Tanszékén, ahol 2017–2018-ban megbízott dékán, 2018-tól 2021-ig dékán, megbízott intézetvezető.
  • 2020–2021-ben megbízott campusfőigazgató a MATE Budai Campusán, 2021-től intézetigazgató a MATE Szőlészeti és Borászati Intézetében.
  • 1995-ben a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskolán a felsőfokú áruforgalmi szakképesítését szerezte meg, 1995–2000 között egyetemi tanulmányokat folytatott a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Élelmiszertudományi Karán.
  • 1999-ben szakmai gyakorlaton volt Ausztriában, Klosterneuburgban, a Bécsi Szőlészeti és Borászati intézetben, 2000-ben megszerezte az okleveles élelmiszermérnöki diplomát, 2000–2003 között az Élettudományi Doktori Iskola nappali tagozatos PhD-hallgatója, 2005-ben védte meg a PhD-téziseit A bioborok összetételének vizsgálata címmel.