Példakép

Svájctól Új-Zélandig, majd vissza Magyarországra – egy különleges karrier története – Noszek Péter interjú

Halaska Gábor | 2024-02-07
Igazi nemzetközi sikerkarrier Noszek Péteré, a közel 250 milliárdos árbevételű, a három magyar élelmiszergyárban és a fővárosi központban összesen 2700 főt foglalkoztató Nestlé Hungária ügyvezetőjéé.

Igazi nemzetközi sikerkarrier Noszek Péteré, a közel 250 milliárdos árbevételű, a három magyar élelmiszergyárban és a fővárosi központban összesen 2700 főt foglalkoztató Nestlé Hungária ügyvezetőjéé. A 2023 őszén az év menedzserének választott cégvezető nemcsak életútjáról, de a mai fiatalok munkavállalási és karrier lehetőségeiről is beszélt az UNI-nak adott interjújában.

Közel sem mondható szokványosnak a karrierje, lényegében harminc éve a Nestlé a munkahelye, hogy és hol indult el a pályáján?
A magyar rendszerváltás idején indult a karrierem, amikor sikerült bejutnom egy neves svájci egyetemre, mégpedig a francia nyelvű országrészben, Neuchatelben. Ott tanultam, de nem mondtam le gyermekkori nagy szenvedélyemről, a teniszről sem, amit ott oktattam. Kevés magyar volt akkoriban, aki jól beszélt franciául, így ezt ki tudtam használni. Egy ottani klubban, teljesen véletlenül hozott össze a sport a svájci Nestlé akkori HR igazgatójának fiával. Játszottunk, és a meccsek után beszélgetve derült ki, hogy ki ő, és hogy én ösztöndíjjal tanulok ott az egyetemen. Megkérdezte, nem lenne-e kedvem a Nestlénél dolgozni. Azt mondta, a vállalatnál szükség van a fiatal tehetségekre. Egy nagyon kemény, kétkörös interjút követően vettek fel 1991-ben, természetesen akkor még csupán gyakornoknak. Azóta a Nestlénél dolgozom, valóban, ennek már több mint három évtizede.

Innen már „egyenes volt az út” a vezetői ranglétrán?
Nem mondanám. Azzal indultunk, hogy megkérdezték, érdekelnek-e a pénzügyek. Itthon a Közgázon (ma Budapesti Corvinus Egyetem) marketinget tanultam, de nekik nem marketingesre, hanem pénzügyesre volt szükségük, így alighogy megkaptam a magyar után a svájci, francia nyelvű diplomámat, pár hónap után mehettem a Nestlé saját, igen intenzív pénzügyes képzésére. Alapvetően angolt és pénzügyeket kellett tanulnom. Ahogy így visszagondolok, a Nestlé már akkor tudatosan keresett kelet-közép-európai fiatalokat, mert tervezte a kelet-európai bővítést. Akkoriban vették meg a legendás szerencsi csokoládégyárat, a volt szocialista országok közül elsőként Magyarországon nyitva meg az utat a cég termékeinek. Nagyon kemény egy év volt. Nem sokkal ezután a magyar megbízatásom is elkezdődött, én lettem felelős a szerencsi csokoládégyár és a diósgyőri üreges csokifigurákat készítő üzem pénzügyeiért.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária ügyvezetője, forrás: Nestlé Hungária

Noszek Péter, a Nestlé Hungária ügyvezetője, a fotó forrása: Nestlé Hungária

Milyen állapotokat talált a Nestlé a frissen megvásárolt magyar gyárakban 1992-ben?
Akkoriban csak úgy emlegettük, hogy Wild-Wild East (a Wild-Wild West parafrázisaként). Az akkori csokoládégyárakban egyetlen személyi számítógép, egy Commodore 64-es jelentette a digitalizációt. Kaptunk Svájcból pár „levetett” számítógépet. Ha valami elromlott, egy nagy lepedőre kiterítettük az alkatrészeket, és igyekeztünk „összelegózni” valami újrahasználhatót, hiszen akkor még ezek a gépek nem voltak kaphatóak Magyarországon, sőt, 1989-ig tilos is volt behozni őket. Bár a pénzügyekért felelős vezető voltam, mégis, akárcsak egy mai startup vállalkozásnál, a gépjavításban is részt kellett vennem. De fiatal voltam és agilis, kifejezetten élveztem is ezt a munkát.

Azután azonban mégis külföldi karriert talált a Nestlé-n belül, igaz?
Igen, 1997-ben az új-zélandi leányvállalathoz szerződtettek pénzügyi és kontrollingvezetőként. Ebben a pozícióban maradtam azután is, hogy Ausztráliát útba ejtve a kétezres évek elején visszatértem Magyarországra.
Néhány év elteltével, 2005-ben pénzügyi vezetőként megjártam a Fülöp-szigeteket, onnan pedig 2011-ben újra Svájcba költöztem, ahol megbíztak az európai állateledel-üzletág pénzügyi vezetésével pénzügyi és kontrollingigazgató pozícióban. Néhány év elteltével aztán újabb kihívás érkezett: 2014-ben a Nestlé európai, majd ugyanabban az évben a Távol-Keletre és az Észak-Afrikára is kiterjesztett zónájában teljesítettem szolgálatot, mint pénzügyi igazgató. Szerepet kaptam a Nestlé kelet-közép-európai régiójára vonatkozó, 2020-ig szóló stratégiájának kidolgozásában, és végül e munkának is köszönhetően térhettem haza: 2018. januárjától a Nestlé Hungária Kft. ügyvezető igazgatója lettem.

Milyen kihívásokat lát a mai munkaerőpiacon és ezt milyen eszközökkel tudják orvosolni?
Nemzetközi óriáscégként nagy a vonzerőnk a fiatalabbak körében is, ugyanakkor három vidéki gyárunkba még így sem könnyű a modern, a robotikához is értő mérnököket, szakembereket találni. Ezért is indítottuk el duális képzésünket Bükön és Szerencsen is. Büki gyárunkban villanyszerelőket, elektronikai műszerészet, mechatronikus karbantartókat és mechatronikai technikusokat képzünk. Eddig összesen 12 diák végzett sikeresen a programban, közülük 10-en minket választottak első munkaadójuknak, ami jó visszajelzése a képzés sikerének.
2023-ban a szerencsi gyárunkban is elindult a duális képzés, itt villanyszerelőnek tanulhatnak a fiatalok. Itt jelenleg 6 diák tanul, de felmenő rendszerben remélhetőleg még több diák folytathatja ily módon a tanulmányait.

Hogyan látja a mai pályakezdő fiatalok motivációját, munkavégzését, nyitottságát? Mik az előnyei az új generációkhoz tartozó kollégáknak?
A Nestlére jellemző, hogy frissdiplomás, pályakezdő fiatalokat alkalmazunk, hiszen sok gyakornoki és junior pozíciónk van számtalan területen, akár gyárainkban, akár az irodában, így testközelből tapasztalhatjuk meg a velük való együttműködés különböző rétegeit. Hisszük, hogy érdemes a fiatalokba fektetni, hiszen ők mindig „friss szemmel” tekintenek a folyamatainkra, mernek újítani és sokszor remek, friss ötleteket hoznak, amiből mi is sokat profitálunk. Gyakran előfordul, hogy egy junior kolléga betanításakor nemcsak ő tanul a senior kollégától, hanem ez fordítva is megtörténik. Fontos ugyanakkor, hogy számunkra épp oly fontosak a fiatal, kezdő munkavállalók, mint azok a kollégáink, akik már akár évtizedek óta velünk vannak. Éppen ezért olyan munkakörnyezetet igyekszünk biztosítani, amiben kortól függetlenül mindenki jól érzi magát. Az irodai kollégáknak például rugalmas munkaidőt, illetve otthoni munkavégzést is lehetővé tettük, amit anyagilag is támogatunk, ezt a fiatalok általában jobban értékelik. Minden csapatban más és más a dinamika, de mi törekszünk arra, hogy minden egyes dolgozónk azt érezhesse, hogy valóban jó helyen van nálunk a „Fészek”-ben.

Milyen karrierlehetőség vár a mostani pályakezdőkre?
Magyarország nagyon jó lokáció, sok cégnél el tudnak helyezkedni azok a diákok, akik az élelmiszeripari pályára készülnek. Amit mi tudunk ígérni, az talán az, hogy ha nálunk tanulnak, kis túlzással csak rajtuk múlik, hogy mi lesz belőlük. Több olyan vezetőnk is van, aki gyakornokként kezdett a Nestlénél, évek alatt lépésről lépésre építették a karrierjüket. Az eszközök és a támogatás tehát adott, aki szeretne karriert építeni, nálunk megteheti.

Címkék: interjú   Nestlé   Nestlé Hungária   Noszek Péter