Pollack Expo: Az energiatudatosság és az AI a fókuszban

Haiman Éva | 2023-04-08
Miként használható az épületek belső és külső tereinek tervezéséhez a mesterséges intelligencia? Hogyan fejlődtek az autóipari vezérlőrendszerek az ABS-től az önvezetés irányába? Ezekre a kérdésekre a mesterséges intelligencia és az energiatudatosság szem előtt tartásával adhatók válaszok. E két terület köré szerveződik a XVI. Pollack Expo, amit a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) szervez.

Száz tudományos előadás mellett látványos bemutatók, mintegy 130 cég kiállítása, konferenciák és interaktív programok várják a tudomány és a jövő iránt érdeklődőket a rendezvényen. A helyszín és az időpont: pécsi Expo Center, április 13-14.

A Pollack Expo a PTE MIK legkiemelkedőbb szakmai rendezvénye, egyben az egyetem, az ipar és a mérnöktársadalom találkozóhelye.

A kiállító cégek standján a látogatók megismerkedhetnek a műszaki, illetve a mérnöki tudományok újdonságaival és megoldásaival. A szakmai bemutatókon, valamint az építőiparhoz, az épületgépészethez és a gépészethez, az informatikához és a környezetiparhoz, illetve a villamosiparhoz kapcsolódó szakmai előadásokon pedig a modern anyagok és eljárások, a jövő technológiáját fejlesztő kutatások kerülnek fókuszba.

A kiállításon kiderül, hogyan fejlődtek az autóipari vezérlőrendszerek az ABS-től az önvezetés irányába. (Fotó: Pollack Expo 2020)

Az AI-val folyó kutatások a Pollack Expo-n

Az energiatudatosság szinte minden szekcióban szerepet kap. Az expón rendezik meg az Emberközpontú komfort és energetika konferenciát. Ez a jelenleg a mesterséges intelligencia felhasználásával folyó komfortelméleti kutatásokat foglalja össze.

Nem mellesleg, 2022-ben ismét a Pécsi Tudományegyetem (PTE) érte el a legjobb helyezést a hazai felsőoktatási intézmények közül a zöld mérőszámokon alapuló UI GreenMetric World University Rankings elnevezésű nemzetközi rangsorban. A PTE a 21. helyre került a 85 ország 1050 egyetemét tartalmazó globális listán, amelyen összesen 11 hazai intézmény szerepel.

A kar hallgatóinak 20 százaléka angol nyelvű képzésen vesz részt. Ezért évről évre nő az angol nyelvű szekciók száma a Pollack Expon. Idén építőipari és informatikai területen hallhatnak előadásokat angol nyelven a hallgatók. A Breuer Marcell Doktori Iskola is bemutatja kiemelkedő doktori értekezéseit angolul.

A Huaweitől a Körber Hungáriáig

Különleges bemutató-kamionnal érkezik a Huawei: a techóriás több mint 80 négyzetméteren állítja ki legújabb fejlesztéseit. Az eseményre többek között játékokkal és nyereményekkel, valamint vezetett, interaktív szakmai túrákkal várják a régió középiskolás diákjait és tanáraikat.

A szakmai túrákon a fiatalok megismerhetik a mérnöki pályákat, a kiállítások mentén a kar hallgatói által készített munkákat. Betekintést nyerhetnek a mérnökképzés mindennapjaiba, az egyetemi élet sajátosságaiba.

A Pollack Expon rendezik a „Tervezz te is ökoházat!” innovációs középiskolai verseny, valamint a Körber Innovathon díjátadóját, utóbbin azokat a PTE MIK-es egyetemistákat ismerik el, akik a Körber Hungária Kft. által kiírt gépészipari feladatokat a legmagasabb minőségben oldották meg.