Pilótaképzés indul alapszakon a fővárosban is

Tar Gábor | 2023-01-08
Új képzésként, repülőmérnöki szakot indít 2023 szeptemberétől a Milton Friedman Egyetem, így már nemcsak vidéken (Debrecenben és Nyíregyházán), hanem Budapesten is lesz alapszakos pilótaképzés.

A Milton Friedman Egyetem új – az Óbudai Egyetem műszaki-oktatói támogatásával induló – hét féléves képzésének elvégzése után a hallgatók hivatásos pilótadiplomát és két, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) által minősített nemzetközi tanúsítványt is kapnak, miután a diákok a tanulmányaik során az IATA által akkreditált képzéseken is részt vesznek.

A szak indításáról szóló közleményében a Milton Friedman Egyetem kiemelte, hogy ezzel Budapesten is elérhetővé válik a pilótaképzés. Repülőmérnöki alapszakot 2023 szeptemberében még két egyetemen (Debreceni Egyetem, Nyíregyházi Egyetem) hirdetnek meg a felvi.hu-n elérhető friss információk szerint.

Budapest mellett Debrecenben és Nyíregyházán indul alapszakos pilótaképzés (Fotó: Pexels)

Önköltséges formában indul a képzés, a tandíj 30 millió lesz

A Milton Friedman Egyetemen induló képzés célja olyan hivatásos pilóták képzése, akik alkalmasak

• a repülőgépeket üzemeltető vállalkozásoknál, szervezeteknél a repülőmérnöki tevékenység ellátására,
  • a légi-üzemeltetéssel (air operation), a földi kiszolgálással (ground handling) és a szállítási feladatok szervezésével, megoldásával kapcsolatos teendők elvégzésére.

A repülési szakmai angol nyelv tanítását is magába foglaló képzés során a közforgalmi repülőgép-vezető specializációt végzik el a hallgatók. Ennek keretében a következő ismeretekre tesznek szert:

• repülésmeteorológia,
  • repülési navigáció,
  • repülési gyakorlat,
  • tömeg és súlypontszámítás,
  • teljesítmény ismeretek,
  • repülés-tervezés és -ellenőrzés,
  • légi járművek üzemeltetési eljárásai,
  • Látás utáni Repülés Szabályai (Visual Flight Rules, VFR)
  • Műszeres Repülés Szabályai (Instrument Flight Rules, IFR),
  • rádióforgalmazás,
  • repülő-személyzeti együttműködés.

A szak elvégzése után hivatásos pilóta szakképzettséget kapnak a hallgatók. A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetik meg, bár nyilván cégek, szervezetek átvállalhatják adott esetben a díjakat. A képzés teljes költsége igen borsos: 30,1 millió forint, amely diákhitelből finanszírozható – derül ki az egyetem honlapján olvasható tájékoztatóból.

Angol nyelvvizsga kell a felvételihez

A szakra történő felvételihez érettségi vizsgát kell tenni matematikából, illetve még egy érettségi vizsgatárgyat kell választani az alábbiak közül:

• biológia,
  • fizika,
  • informatika,
  • kémia,
  • egy szakmai előkészítő tárgy,
  • egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy,
  • egy ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgy.

Emellett angol nyelvből államilag elismert középfokú (B2) nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges. Továbbá a felvételihez egészségügyi alkalmassági vizsgálat is kell.

A 2023 szeptemberében induló új szakok kapcsán már megírtuk, hogy műszaki képzési területen új alapszakként angol nyelvű fizikus-mérnök képzést indít 2023 szeptemberétől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). Első ízben indul el ilyen képzés Magyarországon, amivel az innovatív vállalatok szakemberhiányára reagál a BME.

A 2023 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre február 15-én éjfélig lehet jelentkezni.