Uni

Pannónia Ösztöndíjprogram – új lehetőség

Szigetvári Vilma | 2024-03-26
A Pannónia Ösztöndíjprogram bejelentésével a magyar kormány egy új lehetőséget teremt a diákok, kutatók és oktatók számára, hogy világszerte bővítsék tudásukat és tapasztalataikat.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy az ösztöndíjprogram lehetővé teszi, hogy a résztvevők nemcsak az európai, hanem a világ bármely pontján lévő egyetemére eljussanak.

Pannónia Ösztöndíjprogram célja

Az új program célja, hogy korrigálja azokat a hiányosságokat, amelyeket a korábban felfüggesztett Erasmus-programban tapasztaltak. Az egyik ilyen hiányosság az volt, hogy csak uniós országokba lehetett utazni, most viszont az Egyesült Államoktól a Közel-Keletig bárhová eljuthatnak a résztvevők.

Emellett Pannónia Ösztöndíjprogram rugalmasabb időtartamot kínál, lehetővé téve akár rövidebb, 1-2 hónapos mobilitást is. Fontos kiemelni, hogy a külföldi tanulmányok a magyar egyetemeken is elismertek lesznek, köszönhetően a kötelező kreditelismerésnek.

Elindul a Pannónia Program, a modellváltott egyetemek csereprogramja

A havi ösztöndíj összege

Az ösztöndíjprogramra összesen 10 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből közel 8000 diák, kutató és oktató részesülhet. A havi ösztöndíj nagyságrendileg 350-500 ezer forint lesz, amelyet a résztvevők megélhetésre fordíthatnak. Az összeg magasabb lesz, mint ami az Erasmus-programnál elérhető, így az érintetteknek könnyebb lesz a külföldi tartózkodás finanszírozása.

Varga-Bajusz Veronika azt is elmondta, hogy a modellváltó egyetemeknek januárig lehetett pályázni, és a Tempus Közalapítvány már döntött a felosztásról. Az egyetemek már kiírták belső pályázataikat, így a nyertesek szeptembertől kezdve utazhatnak a világ vezető egyetemeire.

Célok a jövőben

A kormány célja, hogy 2030-ra megduplázza a nemzetközi programokban résztvevők számát, elérve a 20 ezres létszámot. Emellett a Pannónia Ösztöndíjprogramot továbbra is fenntartanák, még akkor is, ha sikerül megállapodni Brüsszellel az Erasmus Program folytatásáról, hiszen a két program kiegészíti egymást.

Az Európai Unióval folytatott tárgyalásokról szólva Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta, hogy két fő céljuk van. Az egyik az, hogy a hazai modellváltó egyetemek hozzáférjenek a tavalyi évi pályázatokhoz, ehhez hosszabbítási engedélyre van szükség. A másik cél pedig az, hogy a kifogásolt problémákra – például a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségére – megoldást találjanak.

Bár közeledtek az álláspontok, a magyar javaslatokra 4,5 hónapja nincs válasz Brüsszeltől, ami időhúzásnak tekinthető. Ezért döntöttek a Pannónia Ösztöndíjprogram elindításáról, amely egy új lehetőséget kínál a magyar egyetemi közösség számára.

Forrás: MTI