Tudástár

Nyelvtanulás könnyedén? Túlélési tippek nyelvvizsgázóknak

Loibl Fanni | 2022-12-15
Közeleg a nyelvvizsga, a tankönyveket pedig unásig olvasgattad. Néha úgy érzed, hogy inkább feladod az egészet, csak ne kelljen még egy nyelvtani magyarázatot bemagolni? Ugye ismerős? Vagy épp ellenkezőleg: már az elejétől kezdve nem akaródzik a hagyományos tanulási módszerekkel tudást gyömöszölni a fejedbe? Bárhogy is legyen, létezik néhány szuper módszer, amivel viszonylag könnyen és eredményesen telhetnek a nyelvtanulás utolsó hetei!

Nyelvvizsga előtt sajnos nem elég átvenni a teljes anyagot, érteni kell az összefüggéseket is, és az sem baj, ha bizonyos dolgok már reflexszerűen mennek. Ha érzed, hogy fáradsz, sokat segíthet, ha új perspektívába helyezed a nyelvtanulás folyamatát. Lássuk, hogy a jó öreg magoláson túl még mi mindennel tudod csiszolni a már meglévő nyelvtudásod!

Nyelvvizsga előtt sajnos nem elég átvenni a teljes anyagot. (Forrás: Freepik)

Zene nélkül mit ér a nyelvtanulás?

Fordítsd le a kedvenc (célnyelvi) zenéid szövegeit! Így amikor újra és újra meghallgatod őket, akkor szinte észrevétlenül rögzülnek a korábban ismeretlen szavak és kifejezések. Egy-egy nyelvtani anyag megjegyzéséhez választhatsz ezekből a szövegekből példamondatokat. Biztosan nem fogod elfelejteni őket!

Könyvmolyok előnyben

Egy, a saját szinted és szókincsed alapján kiválasztott vagy korábban már sokat forgatott könyv szintén sokat lendíthet a nyelvtudásodon. Ha idegen nyelven olvasol, akkor érdemes félretenni a maximalizmusod: nem kell ugyanis minden szót ismerni. Ha a szöveg 70-80 százalékát érted, az már elég arra, hogy megértsd a történetet. Hidd el, közben rá fogsz jönni magadtól is a gyakran ismétlődő szavak jelentésére!

Chatelésre fel!

Keress olyan online közösségeket, ahol gyakorolhatod az általad tanult idegen nyelvet! Léteznek barátkereső alkalmazások, de kifejezetten nyelvtanulásra létrehozott felületek is. A chatelés az egyik leghasznosabb nyelvtanulási módszer: gyakorolhatod az élő nyelvet, ha pedig nem értenél valamit, akkor kéznél van a fordító. Ráadásul az általad megírt üzenetet is könnyen le tudod ellenőrizni és javítani elküldés előtt.

Nézz filmeket felirattal

Biztosan van jó néhány film, aminek a szövegét kívülről tudod. Nézd meg újra őket, de ezúttal a választott nyelven, felirattal! Egyszerűbb nyelvezetű filmek esetében, akár két nyelvet is gyakorolhatsz: hallgasd a jobban ismert nyelv hangját, miközben a másik nyelven olvasod a szöveget.

+1  Embert barátjáról?

Ugye nem kell mondani, hogy az élő nyelvi környezet az, ami a legtöbb segítséget és motivációt adja a nyelvtanulás során? (Egyébként a motiváció mértéke az, ami a leginkább hatással van a nyelvtanulás sikerességére. A motivációt pedig az emberi kapcsolatok befolyásolják legjobban.) 

Egy erasmusos félév sokat tud lendíteni a nyelvtudásodon. (Forrás: Freepik)

Tehát: szerezz barátokat! Menj el Erasmusra és tölts el fél évet a választott nyelv országában. Vegyél részt egy önkéntes programban (és üss két legyet egy csapásra), esetleg indulj el egy zarándokúton vagy dolgozz végig egy nyarat animátorként! 

Végezetül pedig, fogadd meg a 16 nyelven beszélő, magyar nyelvzseni, Lomb Kató egyik tanácsát!

„Légy szilárdan meggyőződve arról, hogy nyelvzseni vagy. Ha a tények az ellenkezőjét bizonyítják, inkább szidd az elsajátítandó nyelvet, a szótárakat, vagy ezt a könyvecskét, mint tenmagadat.”