Példakép

Nagy sikerrel indítottuk el tavaly a fizikus-mérnöki alapképzésünket

UNIside | 2024-02-03
A fizikus és fizikus-mérnöki képzés iránt is hatalmas a munkaerőpiaci érdeklődés mind hazánkban, mind nemzetközi szinten – fejti ki Fehér Titusz, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Kara Fizikai Intézetének igazgatóhelyettese.

Milyen képzéseket ajánl a továbbtanulni vágyóknak a BME Fizikai Intézete?

Az újonnan indított mérnök-fizikusi alapképzésünket, a fizika alapképzésünket és a fizikus mesterképzésünket, melyekhez frissen készült el részletes tájékoztató oldalunk: kepzesek.ttk.bme.hu.

 

Mit tart e képzések legfontosabb jellemzőinek, amik a Műegyetem egyéb képzéseitől megkülönbözteti őket?

A fizika alapképzésünk és az arra épülő fizikus mesterképzésünk elsősorban azokra fókuszál, akik fizikusként szeretnének elhelyezkedni akár az iparban kutató-fejlesztőként, akár kutatóintézetben, akár természettudósként az akadémiai életben képzelik el a jövőjüket. Mindezek mellett, mivel gyakorlatias a képzésünk, a végzőseink közül nemegyszer kerülnek ki programozóként, adattudósként vagy mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkakörben foglalkoztatottak is.

A fizikus-mérnöki képzésünk még gyakorlatiasabb, kevesebb elméleti anyagot nyújt, miközben jobban felkészít a mérnöki munkára és leginkább a mérnökökkel való közös munkára. Az egész képzést átszövi az informatika, a számítási és tervezési feladatok számítógéppel segített megoldása, a műszerek számítógépes vezérlésének a megtanulása, a tömeges adatgyűjtés, -feldolgozás és -kiértékelés készségszintűre fejlesztése.

Külön kiemelném, hogy a fizikus-mérnöki képzésünk teljes mértékben angol nyelven folyik, a külföldi diákokat is minél nagyobb számban igyekszünk megnyerni rá, hiszen az ilyen témájú szakirodalom nyelve is döntően az angol, és rendszerint a projektek, sőt teljes munkakörök ugyancsak nemzetközi együttműködést igényelnek. A képzést úgy terveztük meg, hogy közepes szintű angolnyelv-tudással bele lehessen vágni, az első évben igény esetén magyar nyelvű segédanyagokat, konzultációt és számonkérést biztosítunk.

A fizika BSc-n is, párhuzamosan a haladással, a kurzusokat egyre inkább angol nyelven tartjuk, a fizikus MSc-n is a specializációk közül többet teljesen angolul.

 

Miért vonzók ezek a képzések a fiatalok számára?

Amennyire ezt mi meg tudjuk ítélni, a legfontosabb számukra a kiváló elhelyezkedési lehetőség a mi diplomáinkkal mind az iparban, mind az akadémiai életben, akár itthon, akár külföldön képzelik el a jövőjüket. Az is vélhetően vonzó, hogy olyan szerteágazó tudásra tesznek szert nálunk, ami sokféle karrierutat nyit meg számukra, nem fontos, hogy már a tanulmányok megkezdésekor konkrét terveik legyenek. A már felvett hallgatóinknak rendszerint tetszik a tananyag gyakorlatias megközelítése, az emberközpontú hozzáállásunk, a szinte egyének szintjén differenciált oktatásunk, beleértve a rosszabb helyzetből indulók számára ajánlott felzárkóztató kurzusokat, valamint a plusztanulási lehetőséget igénylők számára kínált, az oktatóink által mentorált önálló kutatási feladatokat.

 

Milyen perspektívát kínálnak a végzősöknek?

Milyen fejlesztések voltak, illetve lesznek az intézetben?

Mennyiben és hogyan tudják figyelembe venni a munkaerőpiaci igényeket? Hogyan csatornázza be az egyetem a munkaerőpiaci elvárásokat a képzésekbe?

A fenti kérdésekre adott válaszokat, illetve az interjúnkat teljes terjedelmében friss kiadványunkban olvashatod, amit itt, hírlevél feliratkozás után, kedvezményesen rendelhetsz meg:

UNI in&out 2024

Címkék: Fehér Titusz   interjú   mérnök-fizikus