Példakép

Jön a magyar segítséggel fejlesztett Rolls-Royce légi taxi – interjú

Halaska Gábor | 2024-02-08
A szakmai közönség jól ismeri, talán a fiatalabbak közül kevesen tudják, hogy a neves Rolls-Royce repülőgépgyártó részlege több éve Magyarországon fejleszti többek között az elektromos „légi taxik” hajtásrendszerét.

 A Siemens belső technológiai startupját (spin-offját), az eAircraftot 2019-ben vásárolta meg a Rolls-Royce. A mérnök csapat 2021-ben mutatta be a világon egyedülálló H3PS hibrid-elektromos repülőjét. A Rolls-Royce Magyarország ügyvezető igazgatóját, Balázs Gergely Györgyöt kérdeztük az eredményekről, a tervekről és arról, hogy a STEM-területek iránt érdeklődő fiatalok hogyan kapcsolódhatnak be egy ilyen hazai sikertörténetbe, ahol már ma is 120 kreatív, agilis munkatárs, többségében mérnök dolgozik.

Beszéljünk néhány mondatban a magyarországi Rolls-Royce-leánycégről, hiszen a többségnek először talán inkább a luxusautó-márka ugrik be, és csak másodjára a repülőgépipari vállalat.
A Rolls-Royce Magyarország 2019 októberében kezdte meg működését, miután a repülőgépipari Rolls-Royce Holding megvásárolta az eAircraft divíziót a Siemenstől. Az eAircraft a működését körülbelül 10 éve kezdte, a mérnöki csapat munkája főként a technológiai demonstrátorok fejlesztésére fókuszált. Olyan elektromos rendszerek fejlesztésére, amelyek bebizonyították, hogy az elektromos hajtás használata biztonságosan alkalmazható a légiiparban is, nem csak az elektromos földi járművekben.

Honnan indult a Rolls-Royce munkája Magyarországon?
Kezdetben elektromos hajtásrendszereket fejlesztettünk, amelyeket kisrepülőgépekbe integráltunk, és valós körülmények között, repülési teszteken vizsgáltuk. Ezzel fontos tapasztalatokat szereztünk az elektromos technológiákkal kapcsolatosan, amelyeket a jelenlegi termékfejlesztésünkben tudunk használni.

Az interjú ajánlója megtalálható a szakmátszerzek.hu portálon is:

Jön a Rolls-Royce légi taxi

 

Holt tart ma ez a fejlesztés? Milyen eredményeket tudnak felmutatni?
A dinamikusan bővülő mérnöki csapatunk jelentős eredménye, hogy 2021-ben egy a világon egyedülálló párhuzamos hibrid-elektromos repülőgép, a H3PS sikeres repülést hajtott végre. A magyar Rolls-Royce-csapat volt a felelős a módosított repülőgép elektromos hajtásrendszerének, az elektromos motornak, az inverternek, az akkumulátornak és az irányító rendszernek a tervezéséért, gyártásáért és integrációjáért.

Érdekel a technológia? A digitalizáció friss trendjei? Ez az interjú megtalálható az alábbi kiadványunkban is!

Itt megtalálod továbbá a STEAM képzési területek listáit is. Benne van az innovációhoz kapcsolódó képesítések, szakmák, a top középiskolák listája is Nézz bele a nemrég megjelent innovációs kiadványunkba, amit nyomtatott verzban meg is vásárolhatsz!  A kiadvány fő támogatója a Siemens Zrt.

Innováció és ipari digitalizáció – egyetemek és vállalatok együttműködése – megjelent az UNIside kiadványa

Azóta hogyan haladt tovább ez a fejlesztés a Rolls-Royce magyar leányánál?

Tavaly a Rolls-Royce Magyarország sikeresen teljesítette a légi közlekedés minőségbiztosítási előírásait, így elnyerte az EN9100 tanúsítást. Ennek a megszerzése nagyszerű lehetőség arra, hogy a vállalat tovább formálja a fejlett légi közlekedés piacát, fejlessze a mérnöki, irányítási és támogatói folyamatokat. Emellett lehetővé vált, hogy a Rolls-Royce Magyarország teljes értékű beszállítója lehessen a légiiparnak.

Milyen egyetemekkel működnek együtt?
Ahhoz, hogy elérjük karbonsemleges célkitűzéseinket és segítsük partnereinket a károsanyagkibocsátás-mentes működés elérésében, szorosan együttműködünk egyetemekkel, így 2013 óta együtt dolgozunk a BME-vel a kompetenciák kiépítésén és a különféle technológiai fejlesztésekben, pályázatokon.

AJÁNLÓ

Az UNI in&out ipari digitalizációs kiadványa – ami a Siemens Zrt. fő témogatásával készült – a fentihez hasonló interjúkon túl (amelyek teljes terjedelemben elolvashatók a kiadványben) igen értékes rangsorokat tartalmaz. Mégpedig a digitalizáció terén releváns STEAM képzési területeken. E rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.

A STEM a (Science, Technology, Engineering és Mathematics) felsőoktatási képzési területeket jelenti, ám újabban STEAM-ként is emlegetik, mert az A, mint Arts is a rövidítésbe ékelődik, hiszen a digitalizációban is elengedhetetlen a művészeti megközelítés.

UNIside ipari digitalizációs kiadvány

Balázs Gergely György - a Rolls-Royce Magyarország ügyvezető igazgatója fotó: Rolls-Royce

Balázs Gergely György – a Rolls-Royce Magyarország ügyvezető
igazgatója fotó: Rolls-Royce

Névjegy – Balázs Gergely György

  • Nős, négy gyermek
    édesapja.
  • 2007: villamosmérnök,
    Budapesti Műszaki és
    Gazdaságtudományi
    Egyetem.
  • 2010-től: a BME Villamos
    Energetika Tanszék oktatója,
    ahol jelenleg egyetemi
    docens.
  • 2012: mérnök-közgazdász,
    Corvinus.
  • 2013: PhD-disszertáció
    (summa cum laude).
  • 2014-2019: Siemens Zrt.
    kutatás-fejlesztési vezető.
  • 2019-tól: a Rolls-Royce
    Hungary Kft. ügyvezető
    igazgatója.
  • 2023 júniusától a RollsRoyce Electrical üzletágának
    operációs igazgatója.
    Kiemelt nemzetközi
    projektek irányítója,
    valamint magyar állami és
    EU-s projektek vezetője.
    Irányításával számos, a
    világon is egyedülálló
    technológiát alkottak a
    fejlett légi közlekedésnek.
  • A Rolls-Royce-nál a magyar
    szervezet kompetenciáit
    bővítette, így a jelenleg
    120 főt foglalkoztató hazai
    vállalat nemzetközi szinten
    is meghatározó fejlesztési,
    tesztelési, digitalizációs
    és gyártási képességekkel
    büszkélkedhet.
  • Hobbijai közé tartozik az
    utazás és a snowboard.