Lázár Ervin novellája és Petőfi verse közül lehetett választani a magyar érettségin

UNIside | 2023-05-08
A magyar nyelv és irodalomból középszinten érettségizők Lázár János egyik novelláját elemezhették. Ehelyett azonban azt is választhatták, hogy összehasonlítják Petőfi Sándor, illetve Tóth Árpád egy-egy versét.

Magyar nyelv és irodalomból hétfőn középszinten 72 569, emelt szinten 1771 vizsgázó tett érettségit. A középszintű írásbeli vizsga 240 percig tartott. A vizsgázóknak két feladatlapot kellett megoldaniuk: az elsőre 90, a másodikra 150 perc állt rendelkezésükre.

Az első magyar érettségi feladatlap egy szövegértési és egy szövegalkotási feladatot tartalmazott. A vizsgázók a rendelkezésükre álló időt tetszésük szerint oszthatták be a feladatok megoldására. Szövegértési feladatként egy borokról szóló ismeretterjesztő szöveget kaptak a diákok, amelyet értelmezniük kellett.

A szövegalkotási feladatnál választhattak, hogy egy diákszövetség titkáraként írnak ajánlólevelet a Kiváló tanuló és sportoló díj elnyeréséhez egy konkrét jelölt számára, vagy érvelést készítenek Bringázz a suliba! címmel. Ennek elvárt terjedelme 120-200 szó volt.

Lázár Ervin, Petőfi és Tóth Árpád

A második vizsgarésznél Lázár Ervin: A kovács című novelláját elemezhették, vagy összehasonlíthatták Petőfi Sándor Csokonai című versét Tóth Árpád Invokáció Csokonai Vitéz Mihályhoz című versével. A választott feladat megoldásának elvárt terjedelme 400-800 szó volt.

Egy diák megkezdi a középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi vizsgát a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában Pécsen 2023. május 8-án. (Fotó: MTI/Ruprech Judit)

A vizsgafeladatok megoldásakor használhattak helyesírási szótárt a diákok. A tartalomra elérhető 90 pont mellett a helyesírásra és az írásképre további 8+2 pontot kaphattak – olvasható az Oktatási Hivatal közleményében.

Másnap érhetők el a hivatalos javítási útmutatók

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a feladatsorok, a javítási-értékelési útmutatókkal együtt a vizsgát követő napon kerülnek fel az Oktatási Hivatal oldalára – a reggel 8.00, illetve 9.00 órakor– kezdődő vizsgák esetében a vizsga másnapján reggel 8.00 órakor, a 14.00 órakor kezdődő vizsgák esetében a vizsgát követő nap 14.00 órakor.

Az érettségire való felkészülést segítő cikkeinket itt érheted el.

Címkék: érettségi   írásbeli   magyar   témakörök   vizsga