Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia a diákok kreativitásának és innovációs képességeinek elismerése. A verseny célja, hogy felhívja a figyelmet a tudomány és a technológia fontosságára, valamint ösztönözze a fiatalokat, hogy az élet minden területén hasznosítsák tudásukat és kreativitásukat.
Az idei innovációs olimpiára 218 fiatal jelentkezett, és rekordszámú pályázat érkezett. Az OTIO-ra kidolgozandó vagy megoldandó természettudományi, matematikai, környezetvédelmi ötlet, feladat legfeljebb kétoldalas vázlatával lehetett nevezni. A második fordulóba jutottak szakmai interjúkon vettek részt. Itt a zsűritagok részletesen megismerkedtek a hozzájuk beosztott 5-7 pályázattal, a készülő prototípusokkal és modellekkel. A tehetséges versenyzők elképesztő ötletekkel, megoldásokkal és kutatási eredményekkel lepték meg a zsűrit.
A száz fiatal tudósjelölt 67 pályaművet dolgozott ki a műszaki és természettudományi területeken. Az akadémikusokból, professzorokból és gazdasági szakemberekből álló bíráló bizottság májusig hozza meg a döntését a döntőbe jutó pályázatokról.
Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia döntője egy kétnapos nyilvános bemutató lesz. A BME Q épületében rendezik meg június 2-án és 3-án. A kiválasztott diákok bemutathatják kutatásaikat és projektjeiket a zsűrinek, valamint a látogatóknak. A döntő első napján a Magyar Innovációs Szövetség várja a középiskolás osztályokat, hogy részt vegyenek a fiatalok által bemutatott ötletek és kutatások lenyűgöző világában.
A szakemberekből álló zsűri a két nap folyamán újból értékeli a diákok munkáit és eredményeit. Majd az interjúk után kiválasztják a nyerteseket. A díjkiosztó ünnepséget június 3-án tartják a Kopaszi-gáton, az ÖbölHáz Rendezvényközpontban, ahol az ország legtehetségesebb diákjai kapnak elismerést.
157 pályázat keretében összesen 218 fiatal jelentkezett az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára (Fotó: OTIO/Facebook)
Az OTIO első 3 helyezettje (összesen 10 pályázó) 200-500 ezer forint, míg a további 10-15 kiemelt dicséretes pályázó 100 ezer forint jutalomra lesz jogosult. Valamint különdíjat kap a legsikeresebb határon túli fiatal is.
Ha további innovációkra vagy kíváncsi, akkor látogass el a Joint Venture Szövetség, azaz a JVSZ interaktív innovációs konferenciájára is. Ezt az eseményt Európa második legnagyobb kutatás-fejlesztési központjában, a nemrég épült Bosch Budapest Innovációs Kampuszon rendezik meg április második felében.