Tudástár

Ha érdekel az informatika – rengeteg az előrejutási lehetőség az IT területén

Halaska Gábor | 2023-02-11
A Makronóm Intézet friss informatika területére fókuszáló ágazati kutatása szerint az energiaválság és a minőségi munkaerő hiánya idén új kihívások elé állítja az IT szektort. Ám ez utóbbi: a munkaerőhiány mind a tanulók, mind a diákmunkások számára hatalmas lehetőségeket tartogat.

Jól teljesít a magyar informatika

Egy nehéz, nemzetközi kihívásokkal telt korszak dacára továbbra is kiemelkedően teljesít a magyar informatika – az IT-szektor – derül ki a Makronóm Intézet (MI) 2023 február elején közzétett iparági kutatásából. A MI kutatásában kérdezett vállalatok 47 százaléka árbevétel-növekedésről, továbbá 39 százalékuk az ügyfélkör dinamikus bővüléséről számolt be.

Forrás: Makronóm Intézet, 2023.

A kutatásból megtudhatjuk azt is, hogy a 2020 februárjában indult Covid–19-járvány igencsak felpörgette a digitalizációs törekvéseket, mégpedig az elmúlt 3 évben. A Makronóm Intézet szakértői azonban hozzáteszik, hogy az energiaválság ezt a magyar sikerágazatot is fenyegeti. Az IT-szektor cégeinek vezetői ugyanis arra számítanak, hogy a drágulás a tervezett fejlesztések elhalasztására kényszerítheti megrendelőiket.

Mekkora is valójában a hazai IT szektor?

Az Intézet hazai IT-cégeket kérdezett a mai legnagyobb kihívásokról és lehetőségekről, a jövőt formáló trendekről és az utánpótlási stratégiákról is.

Az IT szektor nemcsak az oktatásban fontos, hanem a nemzetgazdaságnak is fontos szeletét adja. 5 százalékos részesedéssel bír a teljes hazai hozzáadott érték, azaz GDP termelésből, közben 85 ezer munkavállaló és mintegy 42 000 vállalkozás szolgálja ki – a mára már soha nem látott mértékűre duzzadt – IT, illetve digitalizációs vállalati és lakossági igényeket. E vállalatok termékeire és szolgáltatásaira nemzetközi szinten is jelentős igény mutatkozik. Hiszen az elemzés szerint az informatika terén működő vállalatok és vállalkozások 52 százaléka exportál. Rendszeresen 34 százalék, alkalomszerűen pedig 18 százalék. A kivitel főként európai piacokat céloz, többek között Németországot és az Egyesült Királyságot.

Forrás: Makronóm Intézet, 2023.

A magyar informatika igencsak exportképes

A hazai IT-vállalatok többsége magas hozzáadott értékű termékeket és szolgáltatásokat kínál. A megkérdezettek 69 százaléka megoldás- és szoftverfejlesztéssel foglalkozik, 44 százalékuk pedig hardverértékesítéssel. Illetve fontos kiemelni, hogy 65 százalékuk kifejezetten egyedi, saját fejlesztéseket nyújt.

A magyar techcégek megrendelője elsősorban a versenypiac, azon belül is jellemzően a nem állami tulajdonú kis- és középvállalkozások (67 százalék) és nagyvállalatok (52 százalék). A vevőkörük pedig igencsak széles: a gazdaság lényegében minden ágazatának megnövekedett digitalizációs igényeit ki tudják szolgálni.

Az utánpótlás és a toborzás az IT-szektor egyik legnagyobb nehézsége lesz a jövőben. (Fotó: Unsplash)

„A koronavírus-járvány okán a szolgáltatások mind nagyobb számban kerültek át az online térbe, ráadásul a biztonságos és hatékony otthoni munkavégzés feltételeit is meg kellett teremteni. A hazai IT-szektor profitált ebből a megváltozott helyzetből. Közel felük érdemi árbevétel-növekedésről számolt be, a megkérdezettek 10 százaléka pedig éppen ebben az időszakban lépett a külpiacra” – mondta el Dobos Balázs, a Makronóm Intézet szakmai igazgatója.

Utánpótlás és toborzás az informatika terén – ahol erősíteni kell

Az Uniside.hu olvasóinak kiemelten érdekes, hogy a fenti válaszokból egyértelműen kirajzolódik: az utánpótlás és a toborzás az IT-szektor egyik legnagyobb nehézsége lesz a jövőben és a megoldási stratégiák nagyban befolyásolják majd az ágazat versenyképességét hosszabb távon is.

Igaz, hogy a felmérésben részt vevő cégek 61 százaléka tudatosan figyel munkavállalói fejlesztésére. Főként nyelvi tanfolyamokat, menedzsment-képességeket támogató kurzusokat, illetve a juniorok továbblépését célzó belső képzéseket szerveznek. Tehát egyre fontosabb a cégen belüli munkaerő utánpótlás is.

A felsőoktatási együttműködések is fejleszthetők

A megkérdezett IT-cégek csupán 22 százalékának van élő együttműködése valamelyik hazai egyetemmel. Akik rendelkeznek ilyen kapcsolatokkal, ott elsősorban gyakornoki programokkal vonják be a hallgatókat a cég életébe (41 százalék esetén). Esetleg vendégelőadásokkal igyekeznek megismertetni a pályakezdőket a szakma legfrissebb trendjeivel (23 százalék), duális képzésben ugyanakkor csupán a vállalatok 10 százaléka vesz részt.

Forrás: Makronóm Intézet, 2023.

„A felsőoktatáshoz kötődő kapcsolódási pontok tudatos erősítése az egyik legfontosabb feladat lehet, ami az IT-szektor előtt áll. Hosszabb távon ugyanis lehetetlen fenntartani a jelenlegi dinamikus fejlődési pályát, ha nem sikerül új tehetségeket bevonni az ágazatba. A felmérésünkből egyébként az is kiderült, hogy a megkérdezett cégek mintegy ötöde ráadásul generációváltás előtt is áll, amely nem minden esetben zökkenőmentes” – teszi hozzá Dobos Balázs.

Hogyan készült? A Makronóm Intézet elemzésének módszertana

Úgynevezett kis mintás online adatfelvétel az IT-ágazat szereplői körében a mikrovállalkozásoktól egészen a nagyvállalatokig terjedt, mégpedig országos lefedettség mellett. Ez 120 teljes körű, vezetői szintű interjúval egészült ki. Az adatfelvétel időpontja 2022 szeptember-november között volt.