Innováció

Kozmikus beton és bolygópozitív textilek: Future Materials konferencia MOME-n!

UNIside | 2023-08-20
Izgalmas és futurisztikus, de nem utópisztikus konferenciát szervez a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) 2023. szeptember 28-29. között. A MOME Innovációs Központ – amely Közép-Kelet-Európa meghatározó designkutató- és fejlesztő központja – második alkalommal rendez nemzetközi diskurzust az anyagkutatás- és fejlesztés témájában.

Milyen anyagokat használunk majd a jövőben az egészségügy, az építészet, a textilipar vagy akár a gasztronómia területén? Hogyan lehetne fenntarthatóbb az anyag, amiből a körülöttünk lévő használati tárgyak, bútorok és ruházati termékek készülnek? Ezekre a kérdésekre ad választ a Future Materials.

A Future Materials platformot biztosít a tervezők, kutatók, a magánszektor képviselői és a diákok számára

A résztvevők a kétnapos rendezvényen előadások, műhelymunkák és vitafórumok keretében bemutatják és megvitatják a legújabb trendeket az anyagkutatás és az anyagipar területén. A konferencia fókuszában az anyagkutatás élvonalbeli technológiái és legújabb áttörései állnak, valamint a hulladékból készült, újrahasznosított innovatív anyagok bemutatásán keresztül a fenntartható tervezés és gyártás új határait is megismerhetik majd a résztvevők.

MOME épülete

A konferenciát 2023. szeptember 28-29. között rendezik meg a MOME zugligeti campusán Fotó: MOME/Bujnovszky Tamás

A konferencia programja igazán elképesztő, és elkényezteti az érdeklődőket. A szervezők számos elképesztő előadóval és témával készülnek, ami alapjaiban rendezheti át a jövőről alkotott elképzeléseinket.

Bolygópozitív textilek, kókuszbőr és baktériumok

Ott lesz például Emma van der Leest, többszörös díjnyertes biodesigner, kutató és szerző, aki a biodesign területén szerzett, közel egy évtizedes tapasztalatát osztja majd meg az érdeklődőkkel. Ő jelenleg a St. Joost Academy Ecology Futures Master szakán oktató, ezt megelőzően pedig a az eindhoveni Design Academy és a londoni Central Saint Martins  előadója volt. Rotterdamban megalapította a Blue City Lab-ot, ahol tudósokkal, fizikusokkal és művészekkel közösen kutatja, hogyan építhetők be például a különböző gombák, algák és baktériumok az anyagtervezési folyamatokba.

Vagy meghallgathatod Julian Ellis-Brown, a Saltyco anyaginnovációs vállalat társalapítójának és vezérigazgatójának előadását is, aki bemutatja, hogyan állítanak elő  a bolygónk szempontjából pozitív textíliákat regeneratív mezőgazdasági megoldások segítségével. A Saltyco egy egyetemi kutatási projektből (Royal College of Art-on) nőtt ki néhány éve. A tudományos vállalkozás a só-toleráns növények felhasználásával hoz létre  új textileket, elkerülve további friss víz felhasználását az amúgy is rendkívül nagy tisztavíz-igényű textiliparban. A BioPuff például az egyik ilyen innovatív termékük, amely egy növényi eredetű, rostos töltőanyag. Ez az innovatív anyag a környezet károsítása nélkül tartja melegen viselőjét úgy, hogy állati származékok és kőolaj felhasználását mellőzve, regeneratív vizes élőhelyi gazdálkodással termesztett növényekből állítják elő.

A konferencián részt vesz majd Aled Robert is előadóként, ő a DeakinBio fenntartható csempéket készítő vállalkozás alapítója és a Manchesteri Egyetem kutatója. Olyan anyagok fejlesztésével foglalkozik, amelyek a magas minőségű hagyományos, de nem környezetbarát anyagok alternatívái lehetnek. Az előadó korábban részt vett olyan, a jövőben az űrben használatos, koncepcionális építőanyag fejlesztésében is, amelyet só, burgonyakeményítő és olyan „szimulált marsi por” felhasználásával hoztak létre, amely jelenleg vulkáni kőzetből képződik. A StarCrete nevű anyagot a jövőben a Marson és a Holdon élő kolóniák építéséhez, az épületeek többméter vastagságú falaihoz használnák majd fel.

Oldalak: 1 2