Az elmúlt tizenkét év statisztikái alapján kimagasló volt idén a felsőoktatásba jelentkezők száma: több mint 126 ezren jelentkeztek a magyar felsőoktatásba szemben a tavalyi 99 ezerrel, vagyis erős lesz a verseny. Az átlagnál jobban nőtt az érdeklődés a természettudomány, a műszaki és informatika képzési területek szakjai iránt. De emelkedett az agrár, a pedagógusképzés, az orvos- és egészségtudomány képzési területekre is többen jelentkeztek.
A felvi.hu adatai szerint a jelentkezők többsége, majdnem 70 százaléka – ez több mint 88 ezer felvételizőt jelent – alapképzésre szeretne bejutni.
Képzési területek: van miből választani
A magyar felsőoktatás jelenleg 14 képzési területre tagolódik. Ezek a következők:
A legtöbb, 36 313 jelentkező gazdaságtudományi képzési területet jelölt meg a felvételi lapon. Tehát az összes felvételiző 21 százaléka valamilyen gazdaságtudományi szakra szeretne bejutni. Több mint 32 ezren állami ösztöndíjas helyre pályáznak, az elsőhelyes jelentkezők száma 26 879. Az alap-, illetve osztatlan mesterképzésre nappalira jelentkezőké pedig majdnem 21 ezer.
A második helyen a bölcsészettudomány képzési terület áll, 21 és félezer jelentkezővel. A többség (19 ezer feletti számban) itt is állami támogatással tanulna tovább. Alap-, illetve osztatlan mesterképzést nappali munkarendben folyó oktatást 12 és félezren jelölték meg.
Az idei őszi képzésekre felvételizők körében a harmadik legnépszerűbb képzési terület a műszaki. Ide összesen 19 179-en adták be jelentkezésüket. Javarészt – 17 666-an – állami ösztöndíjas képzésre. Az alap-, illetve osztatlan mesterképzésre nappalira jelentkezők száma 11 638.
Népszerűnek számítanak a pedagógusképzések is: 18 673 jelentkezőt regisztráltak. Közülük azonban nappali munkarendben zajló alap-, vagy osztatlan mesterképzést csak 7264-en jelöltek meg. Az állami ösztöndíjas képzést preferálók aránya viszont itt is magas: 17 465.
Az ötödik legnépszerűbb képzési terület a jelentkezők száma alapján az orvos- és egészségtudományi. Itt a 13 814 felvételiző közül 8839-en jelöltek meg valamilyen alap-, illetve osztatlan mesterképzést nappali munkarendben. Abban, hogy állami támogatással zajló képzésre sikerül bejutniuk, 13 ezernél is többen reménykednek.
A jelentkezések száma alapján az alábbi táblázatból további információkat tudhatsz meg az egyes képzési területek népszerűségéről.